UE prosi gigantów technologicznych o dane na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją dla wyborów

Autor: Bohdan Kaminskyi | 15.03.2024, 23:37

Swello/Unsplash

Unia Europejska wysłała wnioski do ośmiu głównych platform technologicznych, w tym TikTok, Facebook, X (dawniej Twitter) i Google, żądając informacji na temat środków mających na celu złagodzenie ryzyka związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji podczas nadchodzących wyborów w UE.

Co wiadomo

Jest to jeden z pierwszych ważnych kroków w ramach nowego aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA), który wchodzi w życie w 2023 roku. Komisja Europejska przygląda się zagrożeniom, takim jak rozprzestrzenianie się deepfake'ów i sztuczna inteligencja "halucynująca", gdy generuje fałszywe dane.

"DSA pracuje na pełnych obrotach. Zespoły ds. egzekwowania prawa są w pełni zmobilizowane " - powiedział komisarz ds. cyfrowych Thierry Breton.

Bruksela wszczęła również formalne dochodzenie w sprawie chińskiej platformy zakupowej AliExpress w związku z podejrzeniem naruszenia DSA, w tym sprzedaży towarów zabronionych. Dochodzenie umożliwi Komisji Europejskiej zbadanie wewnętrznych dokumentów firmy.

Ponadto władze UE wysłały zapytanie do LinkedIn w sprawie sposobu wykorzystywania danych osobowych użytkowników do ukierunkowanych reklam.

Urzędnicy UE powiedzieli, że skupienie się na generatywnej sztucznej inteligencji było spowodowane obawami o jej wykorzystanie do ingerowania w wybory do Parlamentu Europejskiego w czerwcu.

Źródło: TechXplore