Merkury przeszedł potężną eksplozję plazmy słonecznej, prawdopodobnie powodując "zorze rentgenowskie".
Merkury został niedawno poddany potężnej eksplozji plazmy słonecznej, która wybuchła z ukrytej tylnej strony Słońca. Eksplozja ta prawdopodobnie spowodowała niewidoczne zorze rentgenowskie wokół skalistej powierzchni planety. Eksplozja była tak potężna, że była 40 razy większa od Ziemi. Eksplozja ta została wywołana przez potężny rozbłysk słoneczny, który wystąpił około godziny 19:00 czasu wschodniego 9 marca.
Eksplozja, która według zapewnień NASA Solar Dynamics Observatory objęła obszar około 500 000 km, prawdopodobnie pozostawiła po sobie ogromny "wąwóz ognia" na powierzchni Słońca i spowodowała duży koronalny wyrzut masy (CME), szybko poruszającą się chmurę namagnesowanej plazmy i promieniowania, która zderzyła się z Merkurym 10 marca. Merkury jest często dotykany przez CME ze względu na bliskość naszej macierzystej gwiazdy. Mała planeta nie ma atmosfery z powodu tego bombardowania i jest całkowicie narażona na działanie burz słonecznych.
Jednym z największych problemów podczas maksimum słonecznego jest to, że naukowcy nie mogą odpowiednio monitorować tylnej strony Słońca, która może ukrywać gigantyczne plamy słoneczne, które powodują nieoczekiwane burze słoneczne, takie jak ta, która uderzyła w Merkurego niedawno. Możliwe jest, że te plamy słoneczne mogą obracać się w kierunku Ziemi podczas obrotu Słońca, narażając naszą planetę na rozbłyski i koronalne wyrzuty masy.
Źródło: Spaceweather, Space