W Wielkiej Brytanii sztuczna inteligencja pomogła wykryć przypadki raka piersi przeoczone przez lekarzy
Podczas testów w brytyjskiej Narodowej Służbie Zdrowia (NHS), narzędzie sztucznej inteligencji o nazwie Mia z powodzeniem zidentyfikowało oznaki raka piersi u 11 kobiet, które zostały początkowo przeoczone przez lekarzy podczas analizy mammografii.
Co wiadomo
Podczas badania ponad 10 000 skanów piersi, Mia poprawnie zidentyfikowała wszystkie nowotwory wykryte przez lekarzy, a dodatkowo wskazała 11 pacjentek z niewielkimi guzami mierzącymi około 6 mm. Na tak wczesnym etapie rak jest często trudny do wykrycia gołym okiem.
Jedną z tych 11 kobiet jest Barbara, której guz został wykryty przez sztuczną inteligencję. Dzięki szybkiej diagnozie wymagała jedynie minimalnego leczenia. Statystycznie, guz o wielkości mniejszej niż 15 mm ma 90% szans na przeżycie w ciągu pięciu lat.
Według dewelopera Mia, firmy Kheiron, takie narzędzia AI mogą skrócić czas oczekiwania na wyniki mammografii z 2 tygodni do 3 dni. Ostatecznie jeden z dwóch radiologów, którzy przeglądają każdy skan, mógłby zostać zastąpiony przez sztuczną inteligencję, aby zmniejszyć obciążenie pracą obu lekarzy.
Gerald Lip, dyrektor kliniczny ds. badań przesiewowych w NHS, powiedział, że spośród prawie 11 000 uczestniczek badania tylko 81 kobiet odmówiło poddania swoich skanów analizie przez sztuczną inteligencję.
Mia, która działa w chmurze obliczeniowej Microsoft, zajęła sześć lat. Została przeszkolona na milionach anonimowych mammogramów z całego świata. Twórcy podkreślają znaczenie integracji danych podczas opracowywania medycznych systemów sztucznej inteligencji.
Eksperci z zadowoleniem przyjmują takie technologie jako potencjalną pomoc w ułatwianiu pracy lekarzom, ale twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak najlepiej z nich korzystać.
Źródło: BBC