SpaceX uruchomi Starlink na przyszłej prywatnej stacji kosmicznej

Autor: Nastya Bobkova | 09.04.2024, 23:59

Stacja kosmiczna Haven-1 firmy Vast będzie wykorzystywać technologię laserowej komunikacji satelitarnej. Po raz pierwszy komercyjna stacja kosmiczna będzie w stanie połączyć się ze Starlink.

Co wiemy

Amerykańska firma lotnicza Vast ogłosiła, że Starlink zostanie zainstalowany na prywatnej stacji orbitalnej Haven-1. Stacja ma zostać uruchomiona w 2025 roku.

Haven-1 będzie wyposażona w technologię "komunikacji laserowej" Starlink, która może przesyłać szerokopasmowe dane w kosmos z prędkością do 100 Gb / s na kanał. SpaceX wykorzystuje lasery przede wszystkim do zwiększania zasięgu i zmniejszania opóźnień dla użytkowników Starlink na Ziemi. Teraz stosują tę technologię dla prawdziwych użytkowników na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Wyniki obiecują, że załoga na pokładzie Haven-1 będzie w stanie podłączyć swoje urządzenia osobiste do Wi-Fi stacji z wystarczającą prędkością, aby przesyłać strumieniowo wideo i pomagać w eksperymentach naukowych.

Załoga będzie również mogła korzystać z dostępu do Starlink podczas okresów odpoczynku, co pozwoli im potencjalnie grać w gry online w kosmosie.

Zarówno SpaceX, jak i Vast twierdzą, że partnerstwo to oznacza pierwszy raz, gdy komercyjna stacja kosmiczna będzie wyposażona w łączność ze Starlink, która obecnie obsługuje 2,7 miliona klientów. Obie firmy zawarły również porozumienia dotyczące zaangażowania Starlink w więcej projektów Vast, w tym w przyszłe stacje kosmiczne.

W zeszłym miesiącu prezes SpaceX ogłosił, że firma przygotowuje się do komercyjnego udostępnienia laserowego systemu komunikacji Starlink. Oznacza to, że inne firmy lub operatorzy satelitarni mogą korzystać z tej technologii, aby zapewnić komunikację ze swoimi satelitami. Takie rozszerzenie systemu mogłoby obejmować możliwość instalowania urządzeń laserowych na innych satelitach, umożliwiając im komunikację z satelitami Starlink i zapewniając lepszy dostęp do Internetu lub innych usług w kosmosie.

Źródło: PCMag