Byleby nie było jak w serialu Black Mirror! Festo zaprezentowało rój bionicznych pszczół na targach Hannover Messe
Pod koniec kwietnia w Hanowerze w Niemczech odbyły się coroczne targi Hannover Messe, na których Festo przeprowadziło tradycyjną prezentację Bionic Learning Network.
Festo jest znane z prezentowania robotów, których kształt i konstrukcja są inspirowane środowiskiem naturalnym. Przykładowo, na poprzednich wystawach Hannover Messe deweloperzy zademonstrowali roboty wzorowane na mrówce, kangurze i ośmiornicy.
W tym roku projektanci Festo postanowili oderwać się od ziemi i wzbić w powietrze.
Co wiadomo
Tym razem publiczności zaprezentowano bioniczną pszczołę, która z łatwością wznosi się w powietrze i koordynuje swoje działania z innymi pszczołami.
Każdy "owad" BionicBee jest autonomicznym robotem, który waży 34 gramy, ma 220 mm długości i 240 mm rozpiętości skrzydeł. Jest to najmniejszy produkt stworzony przez Festo.
BionicBee nawiguje za pomocą sygnałów nawigacyjnych, a jego działania są przetwarzane przez jeden komputer, dzięki czemu "owady" mogą roić się razem, wykonując skoordynowane działania.
Każda pszczoła jest wykonana z ultralekkich materiałów i jest wyposażona w bezszczotkowy silnik, baterię, serwonapęd do sterowania skrzydłami i technologię komunikacji, aby zapewnić współpracę roju.
Oczywiście nie można oczekiwać miodu od takich pszczół, ale są one doskonałą demonstracją innowacyjnych pomysłów i nieszablonowego myślenia, a także pragnienia postępu i rozwoju możliwości ludzkości.
Dyrektor generalny Festo, Denis Mugrauer, powiedział, że choć nie wszystkie pomysły firmy mają realne zastosowania, to niektóre z nich pomagają znaleźć innowacyjne rozwiązania w dziedzinie efektywności energetycznej, alternatywnych źródeł energii i ultralekkich konstrukcji.
Źródło: Festo