Amerykański sąd uznał Google winnym monopolu na wyszukiwarki internetowe

Autor: Vlad Cherevko | dzisiaj, 15:11

Sędzia Amit P. Mehta z amerykańskiego Sądu Okręgowego dla Dystryktu Kolumbii orzekł, że Google nielegalnie zmonopolizował rynek wyszukiwarek internetowych.

Co wiadomo

Zgodnie z 286-stronicowym orzeczeniem, firma zapłaciła 26 miliardów dolarów producentom smartfonów i przeglądarek internetowych, aby uczynić swoją wyszukiwarkę domyślną opcją, uniemożliwiając konkurentom zdobycie przyczółka na rynku. Mehta zauważył również, że Google nie ma monopolu na rynku reklam w wyszukiwarkach, ponieważ Amazon i Walmart zaczęły oferować reklamy związane z wyszukiwaniem na własnych stronach internetowych.

Google ma jednak monopol na reklamy tekstowe związane z wyszukiwaniem, które pojawiają się na górze strony z wynikami. Po raz pierwszy od ponad dwóch dekad amerykański sąd okręgowy uznał firmę technologiczną za winną.

Według doniesień, Google regularnie płacił Samsungowi i Apple za korzystanie ze swojej wyszukiwarki, co znacznie zwiększyło wartość firmy i wygenerowało ponad 300 miliardów dolarów przychodów, głównie dzięki reklamom w wyszukiwarce. Miało to również wpływ na udział w rynku, ponieważ udział Google wzrósł z 80 procent w 2009 roku do 90 procent do 2020 roku.

Sędzia nie ogłosił jeszcze, jakich zmian będzie się domagał, ale możliwe środki obejmują oferowanie użytkownikom Androida w USA wyboru wyszukiwarki podczas konfigurowania nowego urządzenia lub oddzielenie biznesu wyszukiwania od innych produktów Alphabet, takich jak Android czy Chrome. Google zapowiedział, że odwoła się od decyzji, argumentując, że jego sukces opiera się na preferencjach użytkowników.

Źródło: Reuters