Qualcomm i Intel proszą o złagodzenie sankcji USA, a Huawei przygotowuje się na spadek sprzedaży
Na tle raportu Broadcom utrata zysku ze względu na sankcje USA, amerykańskie firmy starają się osiągnąć anulowanie lub złagodzenie zakazu współpracy z Huawei.
Kto „za”?
Reuters, powołując się na własne źródła, pisze, że producenci chipów, w tym Intel, Qualcomm i Xilinx Inc., mówią o zniesieniu sankcji. Faktem jest, że Huawei jest ich dużym klientem, a firmy poniosą znaczne straty z powodu utraty takiego partnera. Poinformowano, że w ubiegłym roku Huawei wydał około 70 miliardów dolarów na komponenty, a 11 z nich trafiło do amerykańskich firm Qualcomm, Intel i Micron Technology.
Według niektórych doniesień liderzy Intel i Xilinx spotkali się z przedstawicielami Departamentu Handlu USA i omówili zniesienie lub złagodzenie sankcji. W tym celu producenci wykorzystują własne możliwości lobbistyczne.
Semiconductor Industry Association (SIA), stowarzyszenie producentów półprzewodników, twierdzi, że ich technologie i ich wykorzystanie nie zagrażają bezpieczeństwu narodowemu, dlatego zakaz nie powinien być rozszerzany na nie.
Jednocześnie Huawei zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu w te negocjacje i podkreśla: „Robią to z własnej inicjatywy, ponieważ Huawei jest jednym z ich największych klientów”. No ten wniosek trudno jest zaprzeczyć.
nie można uniknąć spadku sprzedaży
W ubiegłym roku Huawei udało się sprzedać 206 milionów smartfonów. Ostatnio firma dążyła do osiągnięcia kwoty 250 milionów i planowała zostać liderem rynku, ale z powodu sankcji ze strony USA prognoz musiały zostać zmienione. Firma przygotowuje się na spadek sprzedaży na rynku międzynarodowym: według analityków warto spodziewać się mniej niż 40-60 milionów wysyłanych urządzeń.
To prawda, że w Chinach Huawei przeciwnie, wzmacnia swoją pozycję. Autorytatywny analityk w TF Internatioinal, Ming-Chi Kuo (Ming-Chi Kuo), przewiduje, że udział smartfonów Huawei w rznku Chin wzrośnie do co najmniej 45%, w porównaniu z poprzednią liczbą 30–35%.