Obrona powietrzna Białorusi zestrzeliła rosyjskiego "Szajcha" (nie, to nie pomyłka)
KanałBelaruski Gayun Telegram informuje o zestrzeleniu rosyjskiego bezzałogowego statku powietrznego Shahed nad terytorium Białorusi. W nocy 29 sierpnia 2024 r., podczas kolejnego rosyjskiego ataku na Ukrainę, jeden z dronów Shahed ponownie wleciał na terytorium Białorusi w rejonie Jelskim obwodu homelskiego. Fakt przekroczenia granicy Białorusi został potwierdzony przez kanał telegramu "Nikołajewski Wanyok" o godzinie 3.30.
Według Gayuna, po tym, jak dron wszedł w przestrzeń powietrzną Białorusi, myśliwiec białoruskich sił powietrznych ścigał sprawcę przez około 20 minut, a około 03:55 w rejonie Jelskim obwodu homelskiego usłyszano co najmniej dwie eksplozje i zaobserwowano jasny błysk na niebie. Tym samym może to być pierwsze potwierdzenie zestrzelenia rosyjskiego UAV nad terytorium Białorusi.
Polska i "szachiści"
Co ciekawe, rosyjskie UAV regularnie naruszają granice powietrzne Polski podczas ataku na Ukrainę (ostatni raz miało to miejsce podczas zmasowanego ataku 26 sierpnia). Tego dnia dowódca operacyjny Sił Zbrojnych , generał Maciej Klis , potwierdził, że o godzinie 6:43 obiekt przekroczył polską granicę w pobliżu ukraińskiego miasta Czerwonogród. "Obiekt zniknął około 25 km w głąb Polski. Ze względu na warunki pogodowe nie byłem w stanie wydać komendy do jego zestrzelenia" - powiedział wojskowy.
Shahed UAV
Shahed UAV (oficjalnie znany jako Shahed-136) to irański bezzałogowy statek powietrzny używany jako amunicja zaporowa lub dron kamikadze. Opracowany przez Iran dron został po raz pierwszy zauważony w 2020 roku i przyciągnął uwagę swoją zdolnością do wykonywania precyzyjnych ataków na cele naziemne. "Shahed ma niski profil i jest trudny do wykrycia przez radar, co czyni go skutecznym w sytuacjach bojowych. Dron jest wyposażony w głowicę bojową i może niszczyć pojazdy opancerzone, bazy wojskowe i inne cele strategiczne.
Od 2022 roku Shahed-136 jest aktywnie wykorzystywany przez Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie. Drony te były wykorzystywane do atakowania ukraińskiej infrastruktury, w tym obiektów energetycznych, składów wojskowych i obszarów mieszkalnych. Wykorzystanie Shahedów przez Rosję było częścią jej strategii polegającej na przeprowadzaniu ataków na duże odległości i przy słabej widoczności, co utrudnia ich przechwycenie przez ukraińskie systemy obrony powietrznej.
Źródło: @Hajun_BY