Stany Zjednoczone zwiększyły produkcję pocisków artyleryjskich dziesięciokrotnie od czasu rozpoczęcia wojny na pełną skalę na Ukrainie
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, Stany Zjednoczone stopniowo zaczęły zwiększać produkcję amunicji artyleryjskiej 155 mm.
Co już wiadomo
W lutym 2023 r. Pentagon podpisał kontrakty z dwiema firmami - Northrop Grumman Systems i Global Military Products - na łączną kwotę 522 mln USD na produkcję amunicji. Było to bezpośrednio związane z bardzo wysokim zużyciem pocisków artyleryjskich na froncie.
Przykładowo, według niektórych szacunków, Rosjanie wystrzeliwali około 20 000 pocisków dziennie. Dla porównania, ukraińska wydajność wynosiła zwykle poniżej 10 000, a często około 5 000 dziennie.
Zarówno UE, jak i USA zdecydowały się znacznie zwiększyć moce produkcyjne. Ważna okazała się również czeska inicjatywa amunicyjna. Kijów ma otrzymać łącznie prawie pół miliona pocisków do końca tego roku. Same Stany Zjednoczone twierdzą, że prawdopodobnie będą w stanie produkować ponad 100 000 miesięcznie do połowy przyszłego roku.
"Finansowanie Kongresu pozwoliło nam zwiększyć produkcję pocisków artyleryjskich 155 mm do około 9 000 miesięcznie na początku wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku. Jesienią tego roku produkcja osiągnie około 80 000 miesięcznie, a do lata przyszłego roku przekroczy 100 000 miesięcznie" - powiedział asystent sekretarza obrony Douglas R. Bush.
Chociaż skala ta wciąż wygląda skromnie w porównaniu do produkcji rosyjskiej, to już teraz widać wyraźnie, jaki trend obierają USA i UE.
Źródło: Defence 24