Niemcy opuszczają bazę wojskową w Nigrze, rządzoną przez juntę wojskową
W piątek, 30 sierpnia, niemiecka armia wyzwoliła bazę lotniczą w Nigrze i powróciła do domu, kończąc misję pokojową.
Co wiemy
Pod koniec maja Niemcy i Niger zawarły tymczasowe porozumienie pozwalające niemieckim siłom zbrojnym na dalsze prowadzenie bazy lotniczej w stolicy kraju, Niamey, do końca sierpnia.
Jednak negocjacje w sprawie przedłużenia tego porozumienia załamały się, częściowo dlatego, że personel bazy nie mógł już korzystać z immunitetu przed ściganiem.
"To wycofanie się nie oznacza końca współpracy wojskowej między Nigrem a Niemcami, w rzeczywistości obie strony są zobowiązane do utrzymania stosunków wojskowych" - stwierdziły obie strony we wspólnym oświadczeniu.
Pięć samolotów transportowych przewożących 60 niemieckich żołnierzy i 146 ton sprzętu wylądowało w bazie lotniczej Wunstorf w Niemczech, gdzie spotkał się z nimi sekretarz stanu ds. obrony Niels Hilmer.
Niemcy zarządzają bazą w Nigrze od lutego 2016 roku, a niegdyś znajdowało się w niej nawet 3200 żołnierzy. Jednak afrykański kraj jest obecnie rządzony przez juntę wojskową, która doszła do władzy po zamachu stanu w lipcu 2023 roku. Obaliła ona demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma, który od tego czasu przebywa w więzieniu.
Reżim odwrócił się od innych zachodnich sojuszników, takich jak Francja i Stany Zjednoczone, prosząc o pomoc Rosję i Iran.
Źródło: The Defence Post