BILD: od 2025 r. ukraińskie drony zaczną polować na Shahedina

Autor: Mykhailo Stoliar | 09.09.2024, 09:19

Ukraiński przemysł obronny próbuje stworzyć specjalne typy bezzałogowych statków powietrznych, które będą niszczyć rosyjskie drony.

Co wiadomo

Drony dalekiego zasięgu, myśliwce czy pociski balistyczne i manewrujące to prawdziwa przewaga Rosji na niebie, która łamie kark ukraińskim siłom obronnym. Oto, co ukraiński oficer powiedział niedawno BILD.

"Niszczenie rosyjskich lotnisk za pomocą zachodniej broni jest zabronione w Ukrainie. Dlatego rząd w Kijowie uważa się za sztucznie osłabiony przez Zachód" - wyjaśnił BILD.

Dlatego ukraiński przemysł obronny i zachodni sojusznicy pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem "problemu dronów". Ukraina obecnie aktywnie pracuje nad "dronami antydronowymi", które mają powstrzymać rosyjskie drony zwiadowcze.

BILD wyjaśnił trzy etapy rozwoju tej broni przeciw dronom. Etap 1: quadcoptery kamikadze; etap 2: drony kamikadze typu lotniczego; etap 3: drony antydronowe, takie jak Shahed.

Oczywiście pierwszy etap jest już aktywnie wdrażany w Ukrainie, ponieważ małe drony zostały przeprogramowane tak, aby mogły być używane nie do rozpoznania lub atakowania celów naziemnych, ale do walki powietrznej.

Rosyjski Lancet w celowniku ukraińskiego myśliwca przechwytującego FPV. Kadr z filmu wideo Serhija Sternenki

"Każdego tygodnia małe ukraińskie drony taranują około 50 rosyjskich dronów zwiadowczych, a nawet zestrzeliwują większe rosyjskie drony kamikadze" - zauważa gazeta.

Problem z małymi quadkopterami polega jednak na tym, że mogą one latać blisko, więc rosyjskie drony zwiadowcze mogą przed nimi uciec.

Drugim etapem jest opracowanie w Ukrainie tak zwanych "myśliwców przechwytujących", czyli stałopłatów, które mogą śledzić rosyjskie drony w odległości do 60 km na wysokości do czterech km. Na trzecim etapie celem Ukrainy jest stworzenie "zabójców Shahedi", którzy będą w stanie przechwytywać i niszczyć irańsko-rosyjskie drony dalekiego zasięgu.

"Aby były skuteczne, muszą mieć prędkość co najmniej 200 km/h i duży zasięg. Cena również odgrywa rolę", dodano w publikacji.

Źródło: BILD