7Sense SuperBrain 1: pierwsze na świecie urządzenie pomagające niewidomym "widzieć" i konwertować obrazy na sygnały dotykowe (wideo)
Co może być lepszego niż wykorzystanie najnowszych technologii do pomocy potrzebującym? Podczas gdy Elon Musk wciąż tworzy swój Neuralink, który wymaga implantów i interwencji mózgu, estoński startup 7Sense zaczyna sprzedawać (nie koncepcję ani nawet prototyp, ale gotowy produkt) swój telehaptyczny hełm SuperBrain 1, który przekształca obrazy w dotykowe dotknięcia.
Jak to działa?
Ten "supermózg" pozwala ci wyczuwać obiekty wokół ciebie, a nawet ruchy w środowisku 3D za pomocą kilkudziesięciu styków, które delikatnie dotykają twojego czoła. Twórcy nazwali swoją technologię matą haptyczną i może ona zrewolucjonizować świat osób niedowidzących.
Koncepcja ta tworzy "świadomość sytuacyjną", pomagając w pełni zrozumieć otaczające nas obiekty, ruch, prędkość i odległość.
Według producentów, wbudowana bateria wystarcza na 3 godziny ciągłego użytkowania. Do ładowania używane jest złącze USB-C, które w pełni ładuje baterię w 60 minut. SuperBrain jest dostarczany z torbą ułatwiającą transport.
Rozwój SuperBrain rozpoczął się w 2015 roku, kiedy to dyrektor generalny firmy Johannes Väänänen wpadł na pomysł digitalizacji zmysłu dotyku. Nowość przeszła kilka etapów od koncepcji i wczesnych prototypów do obecnej formy:
Film demonstrujący działanie urządzenia uzyskał już ponad 5 milionów wyświetleń na TikTok:
@7sense.company Prototype vs Product #fyp #innovation #blind #technology #assistivetechnology ♬ Doomsday - DIVARIUS
Najważniejsze jest to, że do korzystania z SuperBrain nie jest wymagane wcześniejsze szkolenie - jego obsługa jest intuicyjna dla początkujących.
Cena produktu
SuperBrain 1 kosztuje obecnie 9000 euro i jest dostępny w kilku krajach w Europie. Oprócz Estonii są to Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Norwegia i Hiszpania.
O 7Sense
7Sense to estoński startup high-tech, który od 2015 roku rozwija technologie telehaptyczne. Pozwalają one na przesyłanie wrażeń dotykowych na odległość. Łączą one telekomunikację i haptykę (naukę o dotyku), aby umożliwić ludziom odczuwanie tekstury, kształtu, wagi i innych właściwości obiektów w odległym środowisku. Zazwyczaj takie technologie wykorzystują specjalne urządzenia, takie jak rękawice lub kontrolery z czujnikami, które przesyłają wrażenia dotykowe przez Internet lub inne kanały komunikacyjne. Technologie telehaptyczne są wykorzystywane w takich obszarach jak zdalna medycyna (np. zdalna chirurgia), wirtualna rzeczywistość, zdalne sterowanie robotami, a nawet rozrywka.
Źródło: 7Sense