Northrop opracuje pierwszy hipersoniczny pocisk przechwytujący
Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej wybrała firmę Northrop Grumman na wykonawcę kontynuującego rozwój programu Glide Phase Interceptor (GPI).
Co wiemy
Projekt nowego pocisku przeciwlotniczego Northrop przewyższył projekt konkurenta Raytheona dla programu GPI (Glide Phase Interceptor). Obie firmy pracują nad własnymi pociskami przechwytującymi od 2022 roku, po tym jak Lockheed Martin wycofał się z programu.
Northrop będzie teraz kontynuował prace nad projektem GPI, koncentrując się na ukończeniu testów prototypu w locie i wykazaniu jego zdolności do działania z prędkościami hipersonicznymi.
Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) zwróciła się o 182 miliony dolarów na finansowanie GPI w budżecie na 2025 rok. Oczekuje się, że projekt osiągnie wstępną zdolność operacyjną do końca 2029 r., a pełną zdolność operacyjną w latach 2030.
Dla tych, którzy nie są świadomi
Glide Phase Interceptor to wspólny program Stanów Zjednoczonych i Japonii mający na celu opracowanie hipersonicznego pocisku przechwytującego dalekiego zasięgu do obrony przeciwrakietowej.
W ramach tego programu oba kraje podzieliły się finansowaniem i odpowiedzialnością za rozwój niektórych elementów. Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za rozwój systemu wykrywania, naprowadzania i komunikacji pocisków. Japonia pracuje nad silnikiem pierwszego stopnia (górny stopień) i drugim stopniem (sam pocisk przechwytujący).
Zaawansowane pociski przeciwlotnicze zostaną rozmieszczone na okrętach wojennych, w tym na niszczycielach klasy Arleigh Burke, a także na mobilnych systemach rakietowych Typhon.
Źródło: Northrop