Holandia i Belgia tworzą wspólne siły operacji specjalnych

Autor: Mykhailo Stoliar | 21.10.2024, 09:25

Holenderskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wraz z Belgią planuje utworzyć wspólną morską grupę zadaniową do prowadzenia operacji specjalnych na całym świecie.

Co wiadomo

Combined Special Operations Maritime Task Force (C-SOMTF) mogą zostać rozmieszczone już w przyszłym roku. Umowa została podpisana przez oba kraje na początku października 2024 roku.

Chociaż siły specjalne obu krajów już ściśle ze sobą współpracują, podpisanie tej umowy przeniesie ich współpracę na nowy poziom.

W ramach C-SOMTG wojsko będzie wspólnie trenować i brać udział w tych samych kursach. Ponadto Holandia i Belgia będą wspólnie kupować sprzęt dla sił specjalnych. Rozważana jest również możliwość synchronizacji taktyk, technologii i procedur.

Należy wyjaśnić, że pomysł tworzenia wspólnych jednostek Sił Zbrojnych Holandii z krajami sąsiednimi nie jest całkowicie nowy. Co więcej, armia holenderska jest głęboko zintegrowana z armiami swoich sąsiadów.

Jednostka operacji specjalnych Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej. Zdjęcie do celów ilustracyjnych

Wszystkie trzy brygady holenderskiej armii są częścią niemieckich dywizji: 11 Brygada Powietrznodesantowa jest częścią Dywizji Szybkiego Reagowania, 13 Brygada Lekka jest częścią 10 Dywizji Pancernej, a 43 Brygada Zmechanizowana jest częścią 1 Dywizji Pancernej armii niemieckiej.

Jednocześnie 61 Grupa Rakietowa Obrony Powietrznej Armii Niemieckiej jest częścią holenderskiego Połączonego Dowództwa Naziemnej Obrony Powietrznej. Jeden z niemieckich batalionów morskich jest podporządkowany Królewskiemu Holenderskiemu Korpusowi Piechoty Morskiej.

Holenderskie Dowództwo Operacji Specjalnych ściśle współpracuje z Siłami Operacji Specjalnych Danii i Belgii w ramach Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych, dzieląc wspólną kwaterę główną dla jednostek ekspedycyjnych.

Innym przykładem są wspólne brytyjsko-holenderskie siły amfibijne, które istnieją od 1973 roku. W ich skład wchodzi duży amfibijny okręt desantowy HNLMS Rotterdam z Holandii.

Źródło: Ministerstwo Obrony