Nowa metasoczewka jest lepsza niż ludzkie oko i może stać się przyszłością technologii optycznej

Autor: Igor Nikitin | 22.08.2019, 12:34

Naukowcy stworzyli obiektyw, który nie tylko pomaga lepiej widzieć, ale również w stanie dokonać przełomu w dziedzinie sprzętu optycznego.

Co wiadomo

Naukowcy z School of Engineering and Applied Sciences w John A. Paulson na Uniwersytecie Harvarda stworzyli soczewkę w oparciu o technologię mięśnia sztucznego. Nowa metasoczewka działa na zasadzie ludzkiego oka i może skupiać się na przedmiotach w czasie rzeczywistym. Ponadto obiektyw jest w stanie skorygować astygmatyzm i przesunięcie obrazu, które uniemożliwiają człowiekowi wyraźne widzenie otaczającego go świata. I jest mniejsza niż klasyczne soczewki.

Metasoczewka przewyższa „klasycznego brata” i pod względem wzornictwa. Dzięki nanocząstkom soczewka może skupiać światło, rejestrując widmo widoczne dla ludzi. Jednocześnie klasyczne soczewki wykorzystują kilka elementów, aby osiągnąć ten efekt.

Jest to druga wersja metasoczewki. Pierwsze próbki były zbyt małe, aby zastosować technologię w obszarach innych niż medycyna. Teraz naukowcom udało się stworzyć metasoczewkę, która jest o jeden centymetr większą. Im większa, tym lepsza, ponieważ wówczas technologię można zastosować na przykład w kamerach. Soczewka powinna być wystarczająco duża, aby zakryć czujniki i nie powodować efektu winietowania.

Metasoczewki nie wkrótce dotrą do elektroniki użytkowej, ale dziś naukowcy już oceniają potencjał tej technologii. Oprócz kamer takie obiektywy są przydatne w rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

Źródło: Engadget