Japończycy wysłali w kosmos drewnianego satelitę LignoSat
Badania kosmiczne są często postrzegane jako zaawansowane technologicznie i innowacyjne. Japońscy naukowcy udowodnili jednak, że postęp nie zawsze wiąże się z nowymi technologiami.
Co wiadomo
Zespół z Uniwersytetu Kioto i Sumitomo Forestry wysłał pierwszego drewnianego satelitę na orbitę w ramach misji SpaceX.
Satelita zostanie dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a następnie umieszczony na orbicie na wysokości około 400 kilometrów nad Ziemią.
Satelita został nazwany LignoSat od łacińskiego słowa lignum oznaczającego "drewno". Jest niewielkich rozmiarów i mieści się w dłoni.
Celem tego startu jest zbadanie wpływu środowiska kosmicznego na drewniane przedmioty. Twórcy LignoSat uważają, że życie drewna w kosmosie jest trwalsze, ponieważ nie ma tam wody ani tlenu, które powodują gnicie lub spalanie drewna na Ziemi. Uważają, że potencjalnie możliwe jest budowanie domów z drewna w kosmosie.
Co więcej, satelita wykonany z drewna spłonąłby całkowicie w ziemskiej atmosferze po zakończeniu swojego życia i nie pozostawiłby po sobie żadnych kosmicznych śmieci.
Satelita LignoSat jest wykonany z rośliny Honoki, która wcześniej była używana do produkcji pochew mieczy. Wewnątrz drewnianego korpusu znajdują się czujniki elektroniczne, które będą mierzyć wpływ ekstremalnych warunków kosmicznych na urządzenie.
Źródło: Reuters