Firma Mammoet pomyślnie przetestowała w Holandii najpotężniejszy na świecie dźwig naziemny SK6000.

Autor: Volodymyr Kolominov | 14.11.2024, 10:00

Holenderska firma Mammoet zakończyła testy SK6000, najpotężniejszego na świecie żurawia lądowego. Proces był monitorowany przez organizację klasyfikacyjną Lloyd's Register, która potwierdziła, że żuraw spełnia określone specyfikacje.

Testy trwały trzy miesiące w zakładzie Mammoet w Westdorp w Holandii. Najpierw przeprowadzono testy funkcjonalne, aby sprawdzić, czy SK6000 spełnia określone parametry. Następnie przeprowadzono testy strukturalne i stabilności, podczas których żuraw pracował z obciążeniem 125% dopuszczalnego obciążenia.

Co wiadomo?

Według Mammoet, SK6000 przewyższa każdy inny żuraw na rynku pod względem wysokości haka i udźwigu. Jego maksymalny udźwig wynosi 6000 ton, przy czym wykorzystuje 4200 ton balastu. Projektanci zaprojektowali maszynę tak, aby można ją było zdemontować do transportu i zapakować do kontenerów transportowych.

Mammoet pokazał wcześniej, że SK6000 przewyższa wszystkie inne żurawie tej firmy:

SK6000 działa na energię elektryczną - z własnych akumulatorów lub podłączony do sieci. Już w 2025 r. Mammoet planuje wysłać nowy produkt na swój pierwszy duży projekt. Podczas testów żuraw zademonstrował swoją wytrzymałość w maksymalnych zakresach udźwigu dla wszystkich konfiguracji masztów, które mogą wahać się od 127 do 171 metrów.

Mammoet powiedział, że SK6000 otwiera nowe możliwości dla dużych projektów w różnych sektorach. W sektorze energetycznym umożliwia realizację projektów farm wiatrowych z podnoszeniem komponentów na wysokość do 220 metrów, co jest istotne w przypadku turbin wiatrowych nowej generacji. W sektorze jądrowym żuraw umożliwia szybszą budowę obiektów dzięki modułowej konstrukcji. W sektorze naftowym i gazowym ułatwia modernizację infrastruktury na dużą skalę przy minimalnych zakłóceniach.

Źródło: Mammoet 1, 2