Koreańskie samobieżne systemy artyleryjskie dalekiego zasięgu M1989 Koksan zauważone w Rosji
Północnokoreańskie haubice dalekiego zasięgu 170 mm M1989 Koksan zostały prawdopodobnie po raz pierwszy zauważone w Rosji podczas ich transportu koleją.
Co wiadomo
Na peronie kolejowym w Krasnojarsku w Rosji zauważono pojazd przypominający samobieżną haubicę M1989 Koksan swoją sylwetką i charakterystycznymi pięcioma rolkami. Lokalizacja pojazdu została geolokalizowana przez konto Status-6 na Twitterze.
Ta północnokoreańska artyleria wyróżnia się rzadkim kalibrem 170 mm. Dzięki długiej lufie ma znaczny zasięg: do 40 km z pociskami konwencjonalnymi i do 60 km z pociskami aktywno-reaktywnymi. Szybkostrzelność wynosi 1-2 strzały co pięć minut.
Osiągi te znacznie przekraczają możliwości wszystkich dział artyleryjskich armii rosyjskiej. Jedynym innym modelem o podobnym zasięgu jest radziecka 203-mm armata 2S7 Peon z aktywnymi rakietami reaktywnymi.
M1989 Koksan to kryptonim północnokoreańskiego 40-tonowego samobieżnego systemu artyleryjskiego zademonstrowanego po raz pierwszy na paradzie w mieście Koksan w 1989 roku. Jest to zmodernizowana wersja systemu M1978, który został opracowany w latach 70-tych.
Koksan został zaprojektowany jako broń strategiczna do głębokich uderzeń artyleryjskich na stolicę Korei Południowej. Jego wczesna wersja była już używana w walce podczas wojny irańsko-irackiej w latach 80-tych. W szczególności w styczniu 1987 r., podczas operacji Kerbala 5, armia irańska wykorzystała te systemy do zmasowanych ataków na obszar Basry.
Obecnie M1989 Koksan może stanowić poważne zagrożenie jako broń przeciwbateryjna. Jego zasięg pozwala na ostrzał pozycji ukraińskich systemów artyleryjskich dalekiego zasięgu, w tym PzH 2000, CAESAR i 2S22 Bogdan. Ponadto Rosjanie mają dostęp do północnokoreańskich zapasów amunicji 170 mm.
Źródło: X