Australia i Nowa Zelandia pogłębiają integrację swoich sił zbrojnych

Autor: Mykhailo Stoliar | 07.12.2024, 08:50

6 grudnia 2024 r. australijski minister obrony Richard Marles i nowozelandzka minister obrony Judith Collins podpisali zaktualizowane "Wspólne oświadczenie w sprawie bliższych stosunków obronnych", które ma na celu wzmocnienie koordynacji, spójności i interoperacyjności między strukturami wojskowymi obu krajów.

Co wiadomo

W oświadczeniu zadeklarowano, że sojusz między Australią i Nową Zelandią jest bliższy niż kiedykolwiek, oparty na wspólnej historii, głębokich więziach międzyludzkich i wspólnych wartościach. Formalnym wyrazem tego sojuszu jest Pakt Canberra z 1944 r., Traktat ANZUS z 1951 r. oraz "Wspólne oświadczenie Australii i Nowej Zelandii w sprawie bliższych stosunków obronnych", zatwierdzone w 1991 r. i ostatnio zaktualizowane w 2018 roku.

Głównym elementem współpracy wojskowej pozostaje traktat ANZUS z 1951 r., który zobowiązuje sojuszników do zapewnienia wzajemnej pomocy w przypadku ataku na jeden z krajów regionu Pacyfiku. Nowe oświadczenie przewiduje dodatkowe zobowiązania do zwiększenia koordynacji, spójności i interoperacyjności sił zbrojnych.

Aby wdrożyć te zobowiązania, zidentyfikowano pięć wspólnych celów: promowanie zbiorowego bezpieczeństwa i utrzymanie globalnego porządku opartego na zasadach; zwiększenie skuteczności wspólnych operacji; zwiększenie interoperacyjności; wspieranie suwerennego bezpieczeństwa Pacyfiku; oraz poprawa współpracy przemysłu obronnego.


Pojazdy opancerzone Nowej Zelandii. Ilustracja: Ministerstwo Obrony Nowej Zelandii

Strony zgodziły się rozszerzyć rotację nowozelandzkich jednostek w Australii i zintegrować nowozelandzką grupę bojową piechoty z australijską brygadą. Planowana jest również integracja nowozelandzkich sił specjalnych z podobnymi jednostkami australijskimi.

W celu poprawy koordynacji między siłami powietrznymi planowane jest usprawnienie szkolenia personelu, rozszerzenie wymiany personelu między krajami i zintensyfikowanie wymiany informacji. Oświadczenie podkreśla również znaczenie wymiany starszych oficerów na stanowiskach kierowniczych w celu zwiększenia interoperacyjności.

Ponadto strony będą wspólnie wdrażać nowe podejścia do planowania i podejmować decyzje dotyczące zamówień w celu zwiększenia interoperacyjności zarówno logistycznej, jak i operacyjnej. Aby promować współpracę między przemysłami obronnymi, trwają prace nad usunięciem barier dla udziału przemysłów obronnych w obu krajach w umowach na dostawy materiałów i usług.

Źródło: Australijski Departament Obrony