Grecja nabywa 38 izraelskich systemów odrzutowych PULS
Greckie Ministerstwo Obrony oczekuje na zatwierdzenie przez krajowy parlament zakupu izraelskich systemów rakietowych wielokrotnego startu o wartości blisko 500 milionów euro.
Co wiadomo
Rozmowy na temat zakupu 38 MLRS są obecnie na końcowym etapie, a oficjalne zatwierdzenie umowy, wartej około 500 milionów euro, spodziewane jest w najbliższej przyszłości. Kwota ta obejmuje amunicję, szkolenie greckich artylerzystów i konserwację systemów.
Zgodnie z publikacją, system rakiet wielokrotnego startu PULS wyróżnia się wysoką wydajnością, łatwością konserwacji i wsparciem w armii. Ze względu na rozszerzony zakres amunicji, system jest w stanie wystrzeliwać pociski na odległość do 300 km, co da Grecji możliwość uderzenia na strategicznej głębokości. Oprócz pocisków dalekiego zasięgu, w jej arsenale znajdują się również pociski o zasięgu do 35 km.
Wyrzutnia PULS MLRS dla Holandii. Ilustracja: Kenny Schoenmakers
Modułowa konstrukcja wyrzutni pozwala na użycie różnych typów pocisków w zależności od wykonywanych zadań, dzięki czemu system jest elastyczny w zastosowaniu.
Wyrzutnia mieści 2 kontenery, które mogą zawierać następujące pociski: 18 pocisków AccuLAR-122 kalibru 122 mm o zasięgu do 35 km; 10 pocisków AccuLAR-160 kalibru 160 mm o zasięgu do 40 km; 4 pociski EXTRA kalibru 306 mm o zasięgu do 150 km; 2 pociski Predator Hawk kalibru 370 mm o zasięgu do 300 km.
Oczekuje się, że umowa obejmie udział krajowego przemysłu obronnego, w tym utworzenie linii produkcyjnej w Grecji.
Dla tych, którzy nie wiedzą
PULS (Precise Universal Launching System) to izraelski system MLRS opracowany przez Elbit Systems. Ta wszechstronna platforma może wystrzeliwać różne rodzaje pocisków i rakiet, co pozwala na dostosowanie jej do potrzeb misji bojowej. PULS obsługuje amunicję o zasięgu od 35 do 300 km, w tym rakiety Accular, EXTRA i Predator Hawk. System jest wyposażony w dwa uniwersalne pojemniki, które można zmieniać w zależności od rodzaju amunicji. Można go zintegrować z różnymi podwoziami, co zapewnia mobilność.
Źródło: OnAlert