Kanada zwiększy obecność w Arktyce ze względu na zagrożenie ze strony Rosji

Autor: Mykhailo Stoliar | 09.12.2024, 09:28

Nowa doktryna stwierdza, że Kanada musi zwiększyć swoją obecność wojskową i dyplomatyczną w Arktyce, aby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji i innych krajów, które chcą zdobyć przyczółek w tym strategicznym regionie.

Co wiadomo

Rząd zapowiedział rozmieszczenie nowych okrętów patrolowych, niszczycieli marynarki wojennej, lodołamaczy i okrętów podwodnych zdolnych do działania w regionie, a także zwiększenie liczby samolotów i dronów. Wraz ze Stanami Zjednoczonymi Kanada planuje zmodernizować swoją obronę kontynentalną, w tym instalację nowych czujników morskich i satelitów do monitorowania północnych podejść.

W dokumencie zauważono, że Ottawa wcześniej próbowała poruszać się po Arktyce we współpracy z innymi państwami, unikając rywalizacji militarnej.

"Jednak bariery, które zapobiegały konfliktom, są pod coraz większą presją" - powiedziała podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Melanie Jolie. Zauważyła, że Arktyka nie jest już regionem o niskim napięciu, oskarżając Rosję o eskalację konfliktów w regionie i intensyfikację rywalizacji geopolitycznej.


Kanadyjski okręt straży przybrzeżnej Louis S. St Laurent". Ilustracja: US Coast Guard

Dodała, że Rosja zacieśnia współpracę z Chinami, które również starają się uzyskać większy wpływ na zarządzanie Arktyką. Tempo globalnego ocieplenia w Arktyce jest czterokrotnie wyższe niż średnia światowa, co otwiera nowe możliwości dla żeglugi i rozwoju zasobów naturalnych, w tym ropy naftowej, gazu i minerałów. Jednakże, według sekretarza obrony Billa Blaira, zwiększa to również zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Doktryna odnotowuje wzrost rosyjskiej aktywności w pobliżu północnoamerykańskiej przestrzeni powietrznej. W szczególności nazywa rosyjskie testy broni i rozmieszczenie systemów rakietowych w Arktyce zdolnych do uderzenia w cele w Ameryce Północnej i Europie "głęboko niepokojącymi".

Kanada oskarża również Chiny o wykorzystywanie statków podwójnego zastosowania do zbierania danych w regionie. W odpowiedzi Kanada zaostrza kontrolę nad zagranicznymi badaniami w Arktyce i planuje pogłębić współpracę z Japonią i Koreą Południową.


Kanadyjski żołnierz. Ilustracja: US Air Force

Dodatkowo utworzony zostanie ambasador w Arktyce, a konsulaty zostaną otwarte na Alasce i Grenlandii. Jest to część wysiłków Ottawy zmierzających do rozwiązania sporu granicznego ze Stanami Zjednoczonymi na Morzu Beauforta oraz sfinalizowania porozumienia z Danią w sprawie podziału wyspy Hansa.

Przypomnijmy, że w 2022 r. Kanada i Dania zgodziły się ustanowić pierwszą granicę lądową między Kanadą a Europą, dzieląc małą, niezamieszkaną wyspę w Arktyce.

Źródło: The Defence Post