Estonia reformuje pobór do wojska w oparciu o doświadczenia wojny rosyjsko-ukraińskiej
Estonia planuje zreformować pobór do wojska w oparciu o doświadczenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Stwierdził to generał dywizji Andrus Merilo
Co wiadomo
Estonia rozważa rozsądną reformę poboru do wojska. Merilo, dowódca Sił Obronnych kraju, proponuje przeznaczyć rok 2026 na szkolenie personelu wojskowego w celu poprawy jakości szkolenia poborowych.
Merilo wyjaśnił, że w 2026 r. planuje się zmniejszyć liczbę poborowych z 3800 do około 1000, aby skupić się na szkoleniu instruktorów, którzy przekazują doświadczenie zdobyte podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Reforma zapewni usprawnienie systemu bez zwiększania długości służby, która pozostaje na poziomie 12 miesięcy.
Andrus Merilo. Ilustracja: ERR
Siły Obronne pracują obecnie nad skutecznymi koncepcjami poprawy poboru, tak aby żołnierze i kobiety byli lepiej przygotowani na współczesne wyzwania. Merilo powiedział również, że proponowana koncepcja "roku pośredniego" jest nadal na etapie koncepcyjnym i wymaga szczegółowego opracowania.
"Na przykład, nadal kładziemy nacisk na trening fizyczny. Postrzegamy go jako integralną część gotowości bojowej. Jednak zmiana koncepcji poboru jest konieczna w taki czy inny sposób. To, co opracowaliśmy 20 lat temu i utrzymaliśmy do tej pory z niewielkimi kosmetycznymi zmianami opartymi na lekcjach z wojny na Ukrainie, może nie być już tak skuteczne" - powiedział dowódca.
Zauważył również, że podniesienie poziomu instruktorów spośród zawodowych wojskowych jest konieczne w każdym przypadku, ponieważ Estonia obecnie wiele się uczy z doświadczeń zdobytych na polu bitwy między Ukrainą a Rosją.
Źródło: ERR