W Stanach Zjednoczonych przez sąd zakazano wydawania kryptowaluty Telegram
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych Ameryki (SEC) wniosła do sądu pozew przeciwko Pavelowi Durovowi Telegram Group Inc. oraz jej spółki zależne TON Issuer Inc.
Co się stało
Kryptowaluta Gram, która stała się pomysłem Telegramu, stała się „przeszkodą”. Komisja uważa, że spółki offshore przeprowadzają niezarejestrowaną pierwotną ofertę publiczną (ICO) tokenów w Stanach Zjednoczonych i za granicą.
Od stycznia 2018 Telegram i TON przyciągneły 1,7 mld $ dla stworzeniać platformy blockchain TON z kryptowalutą Gram. W tym czasie sprzedali oni około 2,9 miliarda tokenów cyfrowych Gram po obniżonych cenach 171pierwotnemu nabywcy na całym świecie, w tym ponad 1 miliard gramów 39 inwestorom w Stanach Zjednoczonych.
Telegram obiecuje inwestorom emisję kryptowaluty i otwarty dostęp do niej do 31 października tego roku.
To w czym jest problem
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd twierdzi, że inwestorzy nie byli informowani o transakcjach z tokenami, sytuacji finansowej spółek oraz czynnikach ryzyka i zarządzaniu, zgodnie z wymogami prawa dotyczącego papierów wartościowych. Ponadto twórcy TON nie zarejestrowali sprzedaży i dalszego obrotu kryptowaluty Gram, co stanowi naruszenie przepisów amerykańskiej ustawy o papierach wartościowych z 1933 r.
„Nasze pilne działania mają na celu zapobieganie zalaniu Telegramu przez amerykańskie rynki tokenami cyfrowymi, które naszym zdaniem zostały sprzedane nielegalnie”, powiedziała przedstawicielka SEC Stephanie Avakyan.
Sąd zatwierdził pozew i tymczasowo zakazał pierwszej oferty tokenów. Telegram będzie również musiał zapłacić grzywnę.
Źródło: SEC