Microsoft nagrał „Supermana” w 1978 roku na kawałku szkła

Autor: Helena Szczerbań | 05.11.2019, 21:53

Microsoft zorganizował konferencję dla programistów Microsoft Ignite, podczas której zaprezentował dość interesujące napracowanie - Projekt Silica.

Co to jest

Jest to technologia, która pozwala na użycie szkła kwarcowego do przechowywania danych. Lasery na podczerwień kodują dane w szkle, tworząc warstwy trójwymiarowych nanoskalowych sieci i deformacji na różnych głębokościach i pod różnymi kątami. Dane są kodowane w „wokselach”, trójwymiarowym odpowiedniku pikseli tworzącym płaski obraz.

Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych nośników optycznych dane nie są przechowywane na powierzchni, ale w szybie. Na przykład kawałek szkła o grubości 2 mm może zawierać więcej niż 100 warstw wokseli.

Aby odczytać informacje, algorytm dekoduje wzorce i może zaczynać się z dowolnego punkta i z dowolnego miejsca, w przeciwieństwie do tej samej taśmy magnetycznej.

Jednocześnie szkło kwarcowe jest bardzo trwałe: może wytrzymać maksymalne temperatury, na przykład gotowanie w wodzie lub pieczenie w piekarniku, narażenie na promieniowanie mikrofalowe, rozmagnesowanie i wpływy środowiska, które są szkodliwe dla innych archiwów.

 

Microsoft twierdzi, że ta technologia nadaje się do „zimnego” przechowywania, gdy trzeba długo przechowywać dużą ilość danych, ale dostęp do nich będzie niezwykle rzadki. Na przykład są to dane medyczne, sprawozdania finansowe, dokumenty prawne itp.

Już wypróbowane

Microsoft z Warner Bros. ponownie nagrał film Superman z 1978 roku. Na małej płycie o wymiarach 75 × 75 × 2 mm mieści się 75,6 GB danych zamiast czterech rolek filmu.

 

Nawiasem mówiąc, firma filmowa ma ogromne archiwa treści wideo i audio. Wszystko to musi być regularnie przepisywane i przechowywane w różnych częściach świata.

Źródło: Microsoft

{% Urządzenie 788%}