Recenzja Vivo NEX 3: pierwszy naprawdę bezramkowy smartfon

Autor: Aleksander Czub | 07.11.2019, 12:09

Duże chińskie producenci smartfonów ostatnio bardzo zainteresowali się rynkiem ukraińskim, a w krótkim czasie dwóch bardzo imponujących graczy Vivo i Oppo, którzy kiedyś rozpoczęli działalność pod skrzydłem BBK Corporation (tak jak OnePlus i Realme), oficjalnie „wkroczyli” do nas. W rzeczywistości Vivo zostało założone przez rodowitego pracownika BBK. Według pierwszego kwartału 2019 r. Vivo zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem sprzedaży smartfonów z udziałem 7,4%. Marka ma dość duży portfel produktowy  i doświadczenie. Firma urodziła się w 2011 roku i w tym czasie udało się wypuścić na rynek pierwszy smartfon ze skanerem linii papilarnych pod ekranem i po raz pierwszy użył chowanej kamery przedniej. Wcześniej pamiętam, że to Vivo wydało pierwszy smartfon z 6 GB pamięci RAM, a były też modele z wysokiej jakości przetwornikami cyfrowo-analogowymi. Firma najpierw postanowiła przetestować grunt i wydała u nas szereg smartfonów budżetowych i urządzeń ze średniej półki cenowej (w szczególnościi Vivo V15 Pro , który już odwiedził naszą recenzję), a teraz postanowiła wprowadzić flagowe rozwiązanie. Stał się bohaterem dzisiejszej recenzji, Vivo NEX 3, którego główną cechą jest użycie zakrzywionego wyświetlacza POLED Waterfall FullView, który płynnie przechodzi w boczne ściany urządzenia.

  1. Co to jest?
  2. Czym ciekawy Vivo NEX 3?
  3. Co będzie w zestawie?
  4. Jak wygląda Vivo NEX 3?
  5. Jak dobry jest ekran?
  6. Jakie są sposoby, aby odblokować?
  7. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?
  8. Jaki jest interfejs?
  9. Jak dobre są kamery?
  10. Konkluzja

Co to jest?

Vivo NEX 3 to flagowy smartfon z zakrzywionym 6,89-calowym wyświetlaczem POLED, górnym procesorem Snapdragon, 8 GB pamięci RAM, potrójną kamerą główną na 64 MP, kamerą przednią i dużą baterią.

Czym jest ciekawy Vivo NEX 3?

Vivo NEX 3 otrzymał wiele ciekawych i nietypowych rozwiązań. Na początek - ten sam ekran, „wodospad”. Wygięte wokół krawędzi wyświetlacze są używane od wielu lat przez różnych producentów, ale w tym przypadku wyświetlacz zawija się i płynnie przechodzi w ściany boczne w taki sposób, że ramy boczne nie są w ogóle widoczne. Zastosowano 6,89-calową matrycę POLED o rozdzielczości 2256x1080 i obsłudze HDR, bez wycięć. Innym niezwykłym rozwiązaniem jest porzucenie zwykłych fizycznych przycisków z boku. Zamiast tego używają systemu Touch Sense z mechanizmem reakcji dotykowej w osi X. Imponują też elementy wewnętrzne: za wydajność odpowiada najwyższej klasy i prawdopodobnie najmocniejszy procesor wśród smartfonów z Androidem, Qualcomm Snapdragon 855+, uzupełniony o 8 GB pamięci RAM i 128 GB napędu. Kamera tylna składa się z trzech modułów: głównym jest 64-megapikselowy Samsung ISOCELL Bright GW1 1 / 1,7 "0,8 µm z optyką f / 1.8. Wspomaga go 13-megapikselowy teleobiektyw f / 2.5 i 13-megapikselowy ultraszeroki f / 2.2. Kamera przednia jest chowaną , 16 megapikseli, f / 2.1 z lampą błyskową. W przeciwieństwie do większości nowoczesnych flagowych smartfonów, Vivo NEX 3 ma gniazdo słuchawkowe. Ponadto za jakość dźwięku odpowiada przetwornik cyfrowo-analogowy ze wzmacniaczem Asahi Kasei AK4377A. Nie przeszkodziło to w zainstalowaniu dużej baterii w smartfonie o 4500 mAh, obsługuje szybkie ładowanie do 44 W. Wszystkie dostępne interfejsy bezprzewodowe są obecne, w tym NFC, który współpracuje z Google Pay. Skaner linii papilarnych w ekranie.

Co będzie w zestawie?

Vivo NEX 3 przyszedł do nas bez pudełka i zawartości. Wiemy jednak, że w środku będzie smartfon, kabel typu C, ładowarka 22,5 W, przewodowe słuchawki douszne XE710, ochronny zderzak z powłoką Soft-touch, folia ochronna (bezpośrednio na ekranie), narzędzie do wyjmowania tacy i dokumentacja.

Jak wygląda Vivo NEX 3?

Pierwszą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy, jest naprawdę ogromny wyświetlacz Waterfall FullView, który zajmuje prawie cały przedni panel i „owija się” na bokach. Wizualnie wydaje się, że smartfon nie ma ramki po bokach i wygląda bardzo fajnie. Pod i nad ekranem znajdują się odstępy, ale są one bardzo cienkie i absolutnie identyczne, dzięki czemu smartfon jest możliwie symetryczny. Raduje się wewnętrzny perfekcjonista! Oprócz ekranu z przodu jest tylko cienki przelotowy otwór na głośnik konwersacyjny.

Przednia kamera smartfona jest chowaną. Ale w przeciwieństwie do smartfonów, które widzieliśmy wcześniej, moduł znajduje się nie z boku, ale w środku. Na nim jest sama kamera, lampa błyskowa i ten sam głośnik konwersacyjny.

Kolejnym niezwykle nietypowym elementem projektu są przyciski sterujące. A raczej ich nieobecność. Zamiast tego zastosowano czułe na dotyk czujniki Touch Sense z mechanizmem dotykowym reagującym na ruchy wzdłuż osi X. Dla wygody przycisk zasilania jest podświetlony małym paskiem z wykarbowanymi wycięciami. Zwiększanie i zmniejszanie głośności - poniżej i powyżej od niego znajdują się na nich ikony „+” i „-”. Na początku może się to wydawać niezwykłe, ale w rzeczywistości wszystko jest dość wygodne. Nie miałem problemów z korzystaniem i dostaniem się tam, gdzie potrzebowałem. Opcjonalnie możesz włączyć wskazówki wizualne na ekranie, aby nie przegapić.

Oprócz modułu przedniej kamery, w górnej części znajduje się mikrofon, standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i bardzo mały mechaniczny przycisk zasilania. Na początku myślałem, że to nadajnik IR. W rzeczywistości inżynierowie postanowili zostawić coś w rodzaju „zapasowego” przycisku zasilania. Nie przeszkadza, nie wystaje ponad obudowę i nigdy nie był użyteczny podczas użytkowania.

Lewa krawędż jest pusta:

Na dole znajduje się USB typu C, głośnik, mikrofon i taca:

Niestety nie ma miejsca na włożenie karty pamięci. Taca jest dwustronna i można w niej zainstalować tylko 2 karty SIM. Nie śmiertelne z 128 GB w środku, ale rozwiązanie nie jest za bardzo. Co ciekawe, ochrona przed wilgocią nie jest deklarowana, ale sama taca z gumową uszczelką:

Tylna ściana jest wykonana ze szkła, jest tylko jedna opcja kolorystyczna (w każdym razie u nas), zwana Nocą Błyszczącą. Wygląda interesująco: robi się czarny po bokach, w kierunku środka - robi się trochę jaśniejszy i mieni się pod różnymi kątami. Nie nudne, ale niezbyt niezdarne, jak wszelkiego rodzaju opcje gradientu:

Potrójna kamera główna jest wykonana w postaci wspólnego okrągłego modułu, który Vivo nazywa Pierścieniem Księżycowym („Pierścieniem Księżyca”). Same kamery znajdują się w trójkącie. Wygląda stylowo i praktycznie nie wystaje ponad korpus smartfona. Pod modułem znajduje się lampa błyskowa LED.

Vivo NEX 3 wygląda świetnie i wydaje się drogi. Nie pojawiły się pytania dotyczące materiałów i montażu. Co do dość logicznych obaw przed zakrzywionym na boki wyświetlaczem i niezwykłych „przycisków”. Nie wiem jak (funkcje oprogramowania lub coś innego), ale Vivo udało się to zrobić, aby w ogóle nie było przypadkowych, fałszywych kliknięć na ekranie od słowa całkowicie, bez względu na to, jak trzymasz smartfon. Jeśli chodzi o zastąpienie przycisków Touch Sense reakcją dotykową, bardziej prawdopodobne jest pytanie w płaszczyźnie osobistych gustów i wrażeń. Przyzwyczaiłem się dosłownie w ciągu wieczora i podoba mi się to rozwiązanie. Nie było problemów. Ale mogę założyć, że to indywidualne. Cóż, warto pamiętać, że smartfon jest duży i ciężki. Chociaż teraz jest bardzo mało ludzi których ten fakt może inspirować.

Jak dobry jest ekran?

Smartfon ma ogromny 6,89-calowy ekran POLED o zakrzywionych bokach. Rozdzielczość wynosi 2256 × 1080 (FullHD +), gęstość pikseli wynosi 363 ppi, obsługiwany jest HDR10. Pod względem możliwości, funkcji i ustawień jest wszystko, co powinno być w nowoczesnym smartfonie z ekranem OLED. Dostępne są standardowe ustawienia rozmiaru czcionki, jasności i ochrony oczu. Dodatkowo istnieje ciemny interfejs, funkcja redukcji migotania (pod nazwą DC Dimming) oraz ustawianie trybów wyświetlania i temperatury kolorów:

Oczywiście Always on Display jest również:

Bardzo podobał mi się ekran. Zarówno pod względem przyzwoitego marginesu jasności, jak i jakości samego obrazu. Kolory są bardzo nasycone, na słońcu obraz nie blaknie zbyt mocno. Ale nadal, przy takiej przekątnej i przy użyciu matrycy POLED (podejrzewam, że przy ustawieniu subpikseli w formacie Piamond PenTile), chciałbym wyższej rozdzielczości. Nie obserwuję kruchości obrazu i schodów, ale dla osób bez problemów ze wzrokiem może to nie być wystarczające 363 ppi. W trybie „jasnym” maksymalna jasność wynosiła 415,824 cd / m². W tym trybie ekran pokazuje typową gamę kolorów OLED, która jest znacznie szersza niż sRGB. Niebieski i czerwony komponent są zbliżone do wartości odniesienia, ale zauważalny jest nadmiar niebieskiego, obraz przechodzi w chłodne odcienie:

W trybie „normalnym” gama kolorów jest zbliżona do sRGB, a nadmiar niebieskiego jest znacznie mniejszy. Obraz jest znacznie bardziej naturalny. Jednocześnie maksymalna jasność wynosiła 419,643 cd / m²:

Porównanie z innymi modelami:

nazwa urządzenia Jasność białego obszaru,
cd / m 2
Jasność czarne pola
cd / m 2
kontrast
Vivo NEX 3 419643 0
Samsung Galaxy Note10 + 387745 0
Sony Xperia 1 394,97 0
Huawei P30 Pro 447247 0
Samsung Galaxy S10 378,72 0
Samsung Galaxy Note9 340,32 0

Jakie są sposoby, aby odblokować?

Aby odblokować smartfon, możesz użyć skanera linii papilarnych na wyświetlaczu i funkcji rozpoznawania twarzy. Co ciekawe, w ustawieniach funkcja rozpoznawania twarzy jest wskazana jako pomocnicza. Ale już tam jest i działa, choć niezbyt inteligentnie: kamera musi wyjść, a samo skanowanie wykonuje się tylko przednią kamerą. Brak dodatkowych czujników. Skaner linii papilarnych w smartfonie jest optyczny (palec jest podświetlany podczas skanowania). Działa szybko i dokładnie, nie zaobserwowano żadnych problemów podczas użytkowania z nim.

Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i autonomią?

Smartfon ma obecnie najmocniejszy dostępny procesor Qualcomm. W każdym razie jeden z najpotężniejszych procesorów na rynku, Snapdragon 855+. Kiedyś został przedstawiony jako rozwiązanie do gier. Jeśli niczego nie mylę, Vivo NEX 3 jest nadal jedynym smartfonem w Snapdragon 855+, który jest oficjalnie sprzedawany u nas. Qualcomm Snapdragon 855+ to podkręcona wersja 855. smoka. Jest to procesor 7-nanometrowy z rdzeniem 1x2.96 GHz Kryo 485 (w standardowej wersji jego częstotliwość wynosi 2,84 GHz), 3x2,42 GHz Kryo 485 i 4x1,8 GHz Kryo 485. Akcelerator Adreno 640 odpowiada za podkręcenie do 700 MHz Twierdzi się, że wzrost wydajności grafiki wynosi 15%. Wydajny procesor uzupełnia 8 GB pamięci RAM i szybki 128 GB dysk UFS3.0. Niestety nie ma gniazda na MicroSD. Oczywiście nie może być żadnych pytań dotyczących wydajności. Na pewno rezerwa mocy wystarczy na kilka lat. W testach syntetycznych smartfon wykazuje bardzo wysokie wyniki i jest jednym z liderów w rankingach:

Wszystkie gry działają dobrze, w miarę możliwości możesz bezpiecznie ustawić maksymalne ustawienia grafiki. Call of Duty Mobile przy maksymalnych ustawieniach daje stabilne 60 FPS

Podobnie jak w przypadku każdego innego nowoczesnego smartfona, istnieje dodatkowe narzędzie do gier. W przypadku Vivo NEX 3 „optymalizuje” system podczas uruchamiania (innymi słowy, czyści pamięć RAM i to wszystko) i umożliwia blokowanie różnego rodzaju powiadomień podczas gry. Z nietypowych funkcji jest tryb „auto-play” (gra nadal działa poza ekranem):

Osobno warto zauważyć, że system działa stabilnie, a smartfon nie nagrzewa się przy dużych obciążeniach. Smartfon wykorzystuje system chłodzenia z komorą odparowywania, w teście warunków skrajnych widać, że praktycznie nie dochodzi do przegrzania i dławienia nawet przy długotrwałym obciążeniu.

Interfejsy: dwuzakresowy Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.0 LE, globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, Beidou, Galileo. Niestety smartfon nie emituje dźwięku stereo z głośników, ale głośnik zewnętrzny jest całkiem dobry, zarówno pod względem głośności, jak i jakości. Firma postanowiła nie rezygnować z gniazda słuchawkowego, ponadto zainstalowała przetwornik cyfrowo-analogowy ze wzmacniaczem Asahi Kasei AK4377A w smartfonie. Tak, jak na standardy odtwarzaczy „audiofilskich”, jest to bardzo skromna decyzja, ale jeśli chodzi o smartfona, nie jest zła. Dźwięk w słuchawkach jest naprawdę bardzo dobry, według tego wskaźnika smartfon jest jednym z najciekawszych obecnie flagowców. Spośród fajnych układów, które firma zrealizowała ze względu na zakrzywione boki ekranu - możliwość włączenia rodzaju wizualizatora, który działa podczas odtwarzania muzyki.

„Natywny” odtwarzacz jako całość nie różni się od decyzji innych producentów. Istnieje filtrowanie według utworu, albumu, wykonawcy, korektora i różne efekty.

Pojemność baterii to imponująca 4500 mAh. Chociaż jeśli przypomnisz sobie rozmiar ekranu, istnieją pewne obawy dotyczące autonomii. Na szczęście się nie zmaterializowali: Vivo NEX 3 był bardzo wytrwały. Dzień po pierwszym pełnym naładowaniu smartfon wykazał około 20%. Jednocześnie oprócz zwykłego korzystania ze smartfona aktywnie „gonili” testy wydajności, gry i kamerę. Tak że z autonomią smartfona wszystko jest bardzo dobre.

Smartfon obsługuje szybkie ładowanie Vivo FlashCharge (22,5 W). Nie można było zmierzyć czasu ładowania ze względu na brakujący zakres dostawy. Ładowanie bezprzewodowe nie jest obsługiwane.

Jaki jest interfejs?

Vivo NEX 3 działa na Androidzie 9 z zastrzeżoną powłoką Funtouch OS 9.1. Ma niektóre swoje osobliwości, ale ogólnie jest dość intuicyjny i zrozumiały w użyciu. Nie ma osobnego menu aplikacji, tylko komputery stacjonarne ze skrótami i widżetami. Oczywiście istnieją różne motywy, własny wirtualny asystent Jovi (chociaż Asystent Google działa również bez problemów). Z nietypowych i kontrowersyjnych układów warto zauważyć, że tylko powiadomienia są wyświetlane w górnej kurtynie. Dla wszystkich przełączników firma postanowiła stworzyć kolejną, niższą kurtynę, do której nie mogłem się przyzwyczaić. Firma nazywa to „centrum etykiet”. Oprócz standardowych przełączników wprowadzono tu także regulację głośności, wiersz z czterema ostatnimi aplikacjami i wyżej - skróty do różnych akcji, które można skonfigurować niezależnie.

Smartfon ma różne opcje sterowania, nawigację i kilka dodatkowych układów dla wygodniejszego użytkowania. Co ważne przy takim przekątnym ekranie. Nawigacja ma postać klasycznych trzech przycisków lub opcji gestu. Co więcej, można włączyć „pływający” przycisk Easy Touch, wykonywać gesty, aby obudzić smartfona i uruchamiać aplikacje, a także tryb mniejszego okna do sterowania jedną ręką.

Istnieje również szereg ustawień wirtualnych przycisków Touch Sense. Możesz włączyć (lub wyłączyć) wskazówki wizualne na ekranie, dostosować ich przezroczystość i włączyć ustawienia wywołania głośności za pomocą wirtualnego przycisku na ekranie. Plus jest ustawienie czułości przycisku.

Menedżer aplikacji jest wykonany jak zwykle, w postaci poziomych kart. Możliwe jest przypięcie aplikacji lub włączenie trybu podzielonego ekranu z poziomu dyspozytora. Chociaż do tego smartfon ma jeszcze kilka opcji:

Jest też ciekawa rzecz o nazwie „Efekty świetlne otoczenia”. Mówiąc najprościej, na zakrzywionych krawędziach ekranu wyświetlane są różne efekty powiadomień i połączeń:

Istnieje również pakiet wstępnie zainstalowanego oprogramowania. Oprócz zwykłego menedżera plików, kompasu, kalkulatora, dyktafonu i notatek dostępny jest także tryb dziecięcy i aplikacja EasyShare do szybkiego „przesyłania” treści między smartfonami:

Jak dobre są kamery?

Główna kamera składa się z trzech modułów. Głównym jest nowy Samsung ISOCELL Bright GW1 z 64 megapikselami (1 / 1,7 "0,8µm) z aperturą f / 1.8. Podstawowa idea jest podobna do Quad Bayer: łączenie czterech pikseli tego samego koloru w jeden. Quad Bayer jest używany w modułach Sony. Samsung nazwał to TetraCell, wynikiem są  zdjęcia  16 megapikselowe, chociaż możesz także włączyć 64 megapiksele, jeśli chcesz, dodatkowo zainstalowano 13-megapikselowy moduł teleobiektywu z przysłoną f / 2.5, aby zapewnić 2x zoom i 13-megapikselowy ultraszerokokątny f / 2.2. Wszystkie trzy moduły mają fazę autofocus (w tym sherokokątny moduł), ale najwyraźniej bez optycznej stabilizacji. Aplikacja kamery jest ogólnie zrozumiała, chociaż występują pewne drobne problemy. Tryby są przełączane przez zwykłe ruchy poziome. Na ekranie głównym znajdują się ustawienia lampy błyskowej, filtrów, współczynnika kształtu, przejścia do ustawień i HDR. Nie ma automatycznego HDR: tylko włączenie lub wyłączenie Przełącznik kamery jest trzypozycyjny, znajduje się po prawej lub na dole ekranu, czyli w każdym razie jest daleko od przycisku migawki i czasami nie jest to zbyt wygodne, szczególnie w orientacji poziomej. Również na ekranie głównym znajduje się mały okrągły przycisk asystenta. Klikając na niego, możesz zobaczyć i przełączyć się do trybów oferowanych przez smartfon dla konkretnej sceny.

Kamera okazała się bardzo dobrą. Po południu zdjęcia są szczegółowe, z naturalnymi kolorami i dobrym zakresem dynamicznym. W nocy kamera również spełnia poziom: szczegóły są dobre i nie ma dużo hałasu. Jakość kamery w nocy jest na poziomie flagowym. Jedyną rzeczą, o której warto wspomnieć (podejrzewam, że zostanie ona poprawioną za pomocą następującego oprogramowania): w trybie nocnym kamera okresowo przecenia ekspozycję, podczas gdy w trybie automatycznym okazuje się bardziej naturalnie.

Kamera szerokokątna:

Powiększenie:

Rozmycie tła:

Smartfon może nagrywać wideo do 4K 60 klatek na sekundę. Ale stabilizacja działa tylko w FullHD. Wideo 4K:

FullHD:

Slow Motion:

Konkluzja

Vivo NEX 3 to niezwykły i skuteczny smartfon z mnóstwem oryginalnych układów i wszystkimi atrybutami niezbędnymi dla flagowca. Jest wyposażony w niezwykły wyświetlacz „wodospad” o zakrzywionych bokach, dużej przekątnej, przyzwoitej jasności i odwzorowaniu kolorów. Wewnątrz zainstalowany jest potężny procesor, którego wydajność z marginesem na pewno potrwa jeszcze kilka lat. Kamera główna fotografuje na flagowym poziomie, a fani korzystania ze smartfona jako odtwarzacza z pewnością docenią jakość dźwięku w słuchawkach dzięki przetwornikowi D / AK AK4377A. Jednocześnie wygląda fajnie, jest dobrze zmontowany i ma długą żywotność po jednym naładowaniu baterii. Ale jednocześnie Vivo NEX 3 nadal ma pewne kompromisowe niuanse: nie ma ochrony przed kurzem i wilgocią, chociaż jest to technicznie mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę wysuwaną kamerę przednią. Nie ma gniazda na karty pamięci i nie jestem pewien, czy u nas pojawi się wersja 256 GB. Cóż, najbardziej wielkoocy mogą nie być zadowoleni z rozdzielczości FullHD + z taką przekątną wyświetlacza.

6 powodów, aby kupić Vivo NEX 3:

  • Wyśmienity wyświetlacz POLED Waterfall bez cięć;
  • Maksymalna wydajność;
  • nietypowe, interesujące design i wysokiej jakości materiały;
  • Flagowa kamera główna;
  • Długa żywotność baterii;
  • Jakościowy dźwięk w słuchawkach.

3 powody, aby nie kupować Vivo NEX 3:

  • Chciałbym wyższą rozdzielczość wyświetlacza;
  • nie ma gniazda MicroSD
  • nie ma ochrony  przed kurzem i wilgocią.

{% Urządzenie 779%}

Dane techniczne Vivo NEX 3
wyświetlacz Poled zakrzywiona na bokach, 6,89 cala 2256x1080 363 ppi HDR10
obudowa Wymiary: 167.4x76.1x9.4 mm, gramatura: 217 g
edytor 64-bit 7 nm Qualcomm Snapdragon 855 Plus: 1x2.96 GHz Kryo 485 3x2.42 GHz Kryo 485? 4x1.8 GHz Kryo 485, akcelerator graficzny Adreno 640 700 MHz
Pamięć o dostępie swobodnym 8GB
pamięć flash 128GB UFS 3.0
kamera 64 MP (1 / 1,7 0.8μm”) z otworem f / 1.8 PDAF + 13 MP tele f / 2.5, 2x powiększenia PDAF +13 MF rybie f / 2.2 PDAF, wideo 2160p @ 60fps, 1080 @ 240fps, przednia kamera 16 megapikselowy f / 2.1
technologia bezprzewodowa Sieć Wi-Fi 802.11 b / g / n / AC (dwuzakresowy 2,4 GHz i 5 GHz), Bluetooth 5,0 LE NFC
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
bateria 4500 mAh, wymienna, szybkie ładowanie 22,5 W
System operacyjny Android 9 Pie + Funtouch OS 9.1
Sim Card 2hNanoSIM
dodatkowo optyczny skaner linii papilarnych pod ekranem

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: