Przegląd ASUS Zenbook UX534FTS 15: kompaktowy notebook z GeForce GTX 1650 i Intel 10-tej generacji

Autor: Aleksander Czub | 14.11.2019, 14:38

Laptopy na nowych procesorach Intel 10. generacji stopniowo zaczynają być sprzedawane. Jeden z takich modeli trafił do naszego biura. To jest zaktualizowany ASUS ZenBook 15. Wcześniej odwiedziliśmy modele 13- i 14-calowe. Bohater dzisiejszej recenzji różni się od nich nie tylko zaktualizowanym procesorem i rozmiarem ekranu. Wewnątrz zainstalowana jest mocniejsza dyskretna karta graficzna, a konstruktywnie 15,6-calowy ZenBook ma wiele różnic.

  1. Co to jest?
  2. Czym jest ciekawy ASUS Zenbook 15 UX534FTC?
  3. Co znajduje się w zestawie?
  4. Jak wygląda i na ile jakościowo jest zmontowany?
  5. Na ile wygodnie jest korzystać z laptopa?
  6. Co potrafi ScreenPad 2.0?
  7. Jak dobry jest ekran?
  8. Co z wydajnością, autonomia i dźwiękiem?
  9. Konkluzja

Co to jest?

ASUS ZenBook 15 UX534FT to flagowy metalowy kompaktowy laptop z 15,6-calowym wyświetlaczem IPS, procesorem Intel 10. generacji, do 16 GB pamięci RAM, szybkim dyskiem SSD, dyskretną kartą graficzną NVIDIA GeForce GeForce GTX 1650 Max-Q i dodatkowym touchpadem Screen ScreenPad 2.0.

Czym jest ciekawy ASUS Zenbook 15 UX534FTC?

ASUS ZenBook 15 UX534FTC przybył na przegląd z nowym czterordzeniowym procesorem Intel Core i7-10510U z rodziny Comet Lake o częstotliwości taktowania 1,8 GHz i Turbo Boost do 4,9 GHz. Porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo nieco później. Za grafikę w laptopie odpowiedzialny jest dyskretny akcelerator Nvidia GTX 1650 4 GB GDDR5 w projekcie Max-Q. To nie jest najbardziej produktywne rozwiązanie, ale dla ultrabooka robi wrażenie. Pamięć RAM ma 16 GB, a dysk wykorzystuje szybki dysk SSD 1 TB TBe NVMe. Laptop jest wyposażony w ekrany FullHD i 4K IPS, przyszła do nas konfiguracja 4K. Są pełnowymiarowe porty USB i HDMI, czytnik kart SD i kamera na podczerwień do rozpoznawania twarzy właściciela. Obudowa jest tradycyjnie wykonana z metalu i zamiast zwykłego touchpada stosuje się ScreenPad 2.0 (dodatkowy ekran dotykowy połączony z touchpadem).

Co znajduje się w zestawie?

ASUS ZenBook 15 UX534FT jest dostarczany w średniej wielkości szarym pudełku. Wewnątrz - laptop, zasilacz 120 W, kabel zasilający, tradycyjna koperta w stylu rzepu, adapter USB-Ethernet i dokumentacja.

Jak wygląda i na ile jakościowo jest zmontowany?

Wygląd i konstrukcja notebooka na pierwszy rzut oka nie różni się od modeli Zenbooka mniejszego, a zeszłoroczne modele wyglądają tak samo. Ten sam metalowy korpus ciemno niebieski, koncentryczny wzór na pokrywie, ze złotymi akcentami, konstrukcia ErgoLift i już nam znane po modelu 14-calowym, dodatkowy ekran touchpad ScreenPad 2.0. Tylko nieco większe wymiary. Wygląda dobrze i kosztownie. Z drugiej strony - jest to uczucie, że wszystko to już widzieliśmy i chciało by się czegoś nowego.

Rozmieszczenie portów i elementów funkcjonalnych jest nieco inne. Po lewej stronie laptopa znajdują się trzy otwory układu chłodzenia, 1xUSB 3.1 Gen 1 Type-A i połączone gniazdo audio 3,5 mm:

Po prawej stronie znajdują się wskaźniki LED, gniazdo karty SD, USB 3.1 Gen 2 Type-C (do 10 Gb / s), USB 3.1 Gen 2 Type-A (do 10 Gb / s), HDMI i złącze do zasilania. Jak widać, nadal nie ma wsparcia dla Thunderbolt i zasilania według Type-C, co jest smutne:

Z przodu znajduje się małe wycięcie. Z tyłu znajdują się otwory wentylacyjne, logo linijki i dwie gumowe nóżki. Na nich laptop stoi w stanie otwartym:

Konstrukcja dolnej pokrywy również pozostała praktycznie niezmieniona. Okrągłe gumowane nóżki, kratki głośników stereo i otwory do wlotu zimnego powietrza przez układ chłodzenia:

Różne konfiguracje wykorzystują ekrany z powłoką antyrefleksyjną lub szkłem ochronnym. Mamy tylko ostatnią opcję. Ramki wokół ekranu są cienkie, 3 mm po bokach, 6,4 mm na górze i 4,5 mm na dole. Naprawdę imponujące. W górnej części jest już znany ZenBook: zestaw mikrofonów, kamery internetowej i czujników podczerwieni do określania twarzy właściciela. 

Laptop okazał się bardzo kompaktowy (jak dla modelu 15,6-calowego): 354 x 220 x 18,9 mm, 1,65 kg. Waga modelu z ekranem przeciwodblaskowym jest o 100 g mniejsza. ASUS ZenBook 15 UX534FT mieści się i transportuje bez żadnych problemów w standardowej komorze dla laptopa i nie pociąga zbyt mocno plecaka. Z konstrukcją wszystko jest w porządku: laptop nie jest podatny na zginanie ani skręcanie.

Jak wygodnie korzystać z laptopa?

Jedną z cech najbardziej kompaktowych laptopów ASUS w ciągu ostatnich kilku lat jest konstrukcja ErgoLift, dzięki której dolna część unosi się i znajduje się pod kątem 3 ° do dolnej płaszczyzny. Pozwala to poprawić wlot powietrza do układu chłodzenia i dać głośnikom więcej „przestrzeni”. W takim przypadku wyświetlacz można otworzyć pod kątem 141 °. Układ klawiatury różni się od bardziej kompaktowych modeli. Dzięki swoim dużym wymiarom możliwe było zainstalowanie pełnowymiarowej klawiatury z osobnym urządzeniem cyfrowym. Mniejszy górny wiersz F, Home, End, PgUp i PgDown są połączone z F9-F12, oddzielnym ekranem drukowania, Wstaw, Usuń i przyciskiem zasilania na końcu wiersza. Kombinacja Fn + Esc przełącza tryb działania funkcjonalnego rzędu przycisków. Oba Shift są długie, jednopiętrowy Enter. Blok strzałek o zmniejszonej wysokości.

Skok przycisku 1,4 mm, umiarkowanie miękki, ale pouczający. Istnieje trzypoziomowe podświetlenie:

ScreenPad 2.0 to ekran dotykowy o przekątnej 5,65 cala i rozdzielczości FullHD +. Może działać w zwykłym trybie touchpada. W tym przypadku czułość jest bardzo dobra, jak i zasięg. Dzięki temu jest bardzo wygodny:

Co może ScreenPad 2.0?

O ScreenPad 2.0 już mówiono szczegółowo w przeglądzie ASUS Zenbook 14, więc porozmawiamy o tym tylko ogólnie. Jest to dotykowy ekran 5,65 cala o współczynniku kształtu 18: 9 i rozdzielczości 2160 × 1080. Jest rozpoznawany przez system jako dodatkowy wyświetlacz, ale z dodatkową powłoką dla wygodniejszej obsługi.

Powłoka programowa ScreenXperta jako całości nie zmieniła się funkcjonalnie od czasu przeglądu 14-calowego ZenBooka, ale otrzymała oficjalną lokalizację u nas. W ScreenPad 2.0 możesz przeciągnąć dowolne okno lub aplikację z ekranu głównego. Ponadto istnieje kilka własnych przydatnych narzędzi i dostosowanych aplikacji:

Podczas przeciągania czegoś na dużym ekranie pojawiają się dwie ikony. Jedna jest odpowiedzialna za przeniesienie aplikacji na dolny ekran, druga jest do przypinania ScreenXpert w szybkich aplikacjach:

Główny „Desktop” ScreenXpert i standardowy zestaw aplikacji. Składa się z narzędzi do programów Word, Excel i PowerPoint, menedżera aplikacji, pulpitu nawigacyjnego i panelu Quick Key z szybkim dostępem do typowych operacji, które zwykle wykonuje się za pomocą kombinacji przycisków. Istnieje standardowy zestaw, a także możesz dodać własny, w tym osobno dla różnych aplikacji.

W ustawieniach możesz dostosować jasność, rozdzielczość ScreenPada, włączyć tryb oszczędzania energii, zmienić częstotliwość odświeżania i zobaczyć instrukcje użytkowania.

Nie ma żadnych pytań dotyczących pracy, wygody i stabilności interfejsu ScreenPad 2.0. Wszystko działa szybko, bez usterek i błędów (w każdym razie nie wystąpiło to podczas użytkowania). Jak praktyczne i konieczne jest to inne i niezwykle indywidualne pytanie. Potrafi znaleźć wiele aplikacji, od przejścia do ScreenPad 2.0, odtwarzacza muzyki lub komunikatorów i kończąc na paskach narzędzi w aplikacjach. Wydaje mi się jednak, że z tego skorzysta tylko część potencjalnych właścicieli.

Jak dobry jest ekran?

Laptop korzysta z 15,6-calowego wyświetlacza IPS o rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z szybą ochronną. Istnieją konfiguracje z FullHD i antyrefleksyjną. Wizualnie ekran jest wspaniały, obraz jest bardzo nasycony i jasny, z doskonałymi kątami widzenia. Odwrotna strona monety - 4K nieznacznie zmniejszy autonomię.

Zgodnie z wynikami pomiarów maksymalna jasność wyświetlacza była imponująca 408,541 cd / m2. Jasność czarnego pola wynosi 0,41 cd / m2, a statyczny współczynnik kontrastu wynosi 996: 1. Imponująca wydajność. Kalibracja jest również bardzo dobra, ekran gaśnie nieco w zimnych tonach. W razie potrzeby można to zmienić w ustawieniach:

Co z wydajnością, autonomią i dźwiękiem?

Najpierw kilka słów o nowych procesorach Intel 10. generacji. Powstaje z nimi interesująca sytuacja: Intel „wprowadził” dwie rodziny na raz, które będą żyć równolegle. Comet Lake i Ice Lake. Pierwsza rodzina to swego rodzaju „zabieg plastyczny” procesorów poprzedniej generacji: ta sama technologia 14 nm, nieco wyższa niż częstotliwość, ta sama zintegrowana grafika. Te procesory będą miały literę U w modelu. Ice Lake jest o wiele bardziej interesujący: są wytwarzane przy użyciu nowej technologii procesowej 10 nm i można je rozpoznać po literze G w oznaczeniu. Niektóre modele otrzymają nową, bardziej wydajną zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Plus. Modele G7 (64 jednostki wykonawcze), G4 (48 jednostek wykonawczych). G1 otrzyma prostszą grafikę: Intel UHD Graphics z 32 jednostkami wykonawczymi. Niestety, Ice Lake nie ma jeszcze na sprzedaż. Modele z Comet Lake już zaczęły się pojawiać, a nasz ZenBook 15 UX534FTС otrzymał  14-nm czterordzeniowy procesor Intel Core i7-10510U z obsługą 8 strumieni HyperThreading, 8 MB SmartCache. Częstotliwość taktowania wynosi 1,8 GHz (do 4,9 GHz Turbo Boost). Tak więc w rzeczywistości mamy najmniejszą ulepszoną wersję procesora Intel Core i7-8565U. Zintegrowana karta graficzna Intel UHD działa na tej samej częstotliwości do 1150 MHz (chociaż GPU-Z jeszcze tego nie zna). Dyskretna karta graficzna - Nvidia GTX 1650 4 GB GDDR5 w konstrukcji Max-Q, czyli o zmniejszonym zużyciu energii i niższych częstotliwościach. W szczególności - do 1020–1245 (Boost) MHz. Ilość pamięci RAM to 16 GB LPDDR3 2133 MHz. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 6 (Intel AX201) i Bluetooth 5.0.

ASUS ZenBook 15 UX534FTС nie jest laptopem do gier, ale dość dobrze radzi sobie z grafiką. Wydajność edycji zdjęć lub podstawowej edycji wideo jest wystarczająca. Różnica w wydajności między Intel Core i7-10510U i Intel Core i7-8565U jest minimalna.

Laptop ma bardzo szybki dysk SSD Samsung NVMe PCIe3 x4 1 TB:

Dysk jest bardzo inteligentny. Maksymalna prędkość odczytu około 3500 MB / s, a zapis - około 2400 MB / s:

W teście warunków skrajnych AIDA64 na początku układ rozgrzał się do około 90 ° i zaobserwowano dławienie. Ale dostosowanie systemu chłodzenia do obciążenia zajęło mniej niż minutę, po czym temperatura elementów nie wzrosła powyżej 77 ° i nie było już dławienia. Jednocześnie głośnego systemu chłodzenia nie można nazwać głośnym: w środowisku biurowym musiałem specjalnie słuchać. W takim przypadku podgrzewany jest tylko obszar nad klawiaturą, co jest całkiem do przyjęcia:

Możesz także wygodnie grać na laptopie. Względnie nowe gry działają bez problemów w rozdzielczości FullHD na średnich ustawieniach graficznych. W Destiny 2 szybkość klatek jest utrzymywana na poziomie 60-70 FPS. W Metro Exodus i The Outer Worlds - 50-60 FPS:

Za autonomię odpowiada 8-ogniwowa bateria o mocy 71 Wh, pełne naładowanie zajmuje nieco ponad 2 godziny. Obiecują prawie 15 godzin pracy. W rzeczywistych warunkach okazuje się, oczywiście, mniej. W trybie „biurowym” z połączeniem Wi-Fi, za pomocą przeglądarki, poczty, komunikatorów internetowych i stosunkowo niskiej jasności ekranu (około 50%) laptop może wytrzymać około 8 godzin bez ładowania. W tym samym czasie ScreenPad 2.0 był używany jako zwykły touchpad.

Wbudowane głośniki stereo są całkiem dobre. Istnieje margines głośności odpowiedni dla filmów i wideo. W przypadku muzyki trochę brak niskich częstotliwości. Przydatnym oprogramowaniem jest MyASUS do konfiguracji i aktualizacji laptopa oraz AudioWizard do konfiguracji dźwięku:

Konkluzja

ASUS ZenBook 15 UX534FT to nadal stylowy, kompaktowy metalowy laptop w 15,6-calowej obudowie. W tym samym czasie otrzymał bardzo produktywny sprzęt i nowoczesną, dość mocną dyskretną kartę graficzną oraz elegancki, jasny wyświetlacz 4K. Laptop nadaje się nie tylko do pracy biurowej, w drodze, ale także „pociąga” do edycji zdjęć i edycji wideo, a także można grać w gry. A jako bonus oferuje dodatkowy ekran w połączeniu z touchpadem, który może również znaleźć wiele zastosowań ScreenPad 2.0. Plus jest przyzwoita liczba pełnowymiarowych portów, w tym czytnik kart dla kart SD. Nieco frustrujące jest to, że w całym swoim nowoczesnym sprzęcie laptop nigdy nie otrzymał wsparcia Thinderbolt i / lub zasilania typu C, co byłoby bardzo wygodne. Laptop jeszcze nie trafił do sprzedaży, ale jest podobna konfiguracja z poprzednim procesorem i7 i kosztuje nieco ponad 2000USD. Więc czekać że nowość będzie tańszą zdecydowanie nie  wartuje.

5 powodów, aby kupić ASUS Zenbook 15 UX534FTS:

  • zwarta i lekka metalowa obudowa (w swojej klasie);
  • dobry wyświetlacz;
  • wysoka wydajność;
  • obecność portów pełnego rzmiaru;
  • długa żywotność baterii.

2 powody, aby nie kupić ASUS Zenbook 15 UX534FTS:

  • niema zasilania dla USB typu C i wsparcia Thunderbolt;
  • wysoki koszt.
Charakterystyka techniczna ASUS Zenbook 15 UX534FTS
wyświetlacz 15,6-calowy, 4K, IPS
wymiary 354x220x18.9 mm
waga 1,65 kg
System operacyjny 64-bitowy system Microsoft Windows 10
edytor Intel Core i7-8565U, 4 rdzenie, 1.8-4.9 GHz (Comet Lake, 14 nm)
RAM 16 PL 2133 MHz LPDDR3
grafika nVidia GeForce GTX1650 Max-P, 4 PL GDDR5 Intel UHD graficzne
napęd SSD NVMe PCIe3h 01 kwietnia TB
komunikacja 6 Wi-Fi, Bluetooth 5.0
złącza

Typu C USB 3.1 Gen 2 2hType-A USB 3.1 Gen 2, HDMI, czytnik kart SD, w połączeniu audio jack

kamera Kamera z czujnikiem podczerwieni
bateria Litowo-polimerowa, 71 watogodzinach 8-komórka
dodatkowo ScreenPad 2.0

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej