Niemcy zlecają opracowanie pocisku dla okrętów podwodnych

Autor: Mykhailo Stoliar | 24.01.2025, 17:58
Niemcy zlecają opracowanie pocisku dla okrętów podwodnych

Niemiecka firma Diehl Defence podpisała kontrakt na dokończenie rozwoju systemu przeciwlotniczego IDAS dla okrętów podwodnych, który pozwoli na zestrzeliwanie samolotów przeciw okrętom podwodnym pozostając w pozycji podwodnej.

Co wiemy

Projekt IDAS został zainicjowany w 2000 roku przez niemieckie firmy Diehl Defence, Howaldtswerke Deutsche Werft i norweską firmę Kongsberg. W 2006 roku pierwszy prototyp pomyślnie przeszedł testy naziemne, ale prace rozwojowe trwały dłużej niż oczekiwano.

Urząd Federalny Bundeswehry przeznaczył 67 milionów euro na ukończenie projektu, który ma zostać zakwalifikowany do końca 2029 roku. System będzie przełomem technologicznym, zapewniając okrętom podwodnym możliwość niszczenia zagrożeń powietrznych bez ujawniania ich pozycji.

System bazuje na zmodyfikowanym pocisku IRIS-T z głowicą naprowadzającą na podczerwień. Pocisk jest wystrzeliwany przez standardową wyrzutnię torpedową o średnicy 533 mm z kontenera przeciwlotniczego, który mieści cztery pociski. Pocisk jest naprowadzany za pomocą światłowodu podczas lotu, a następnie samodzielnie naprowadza się na cel w końcowej fazie lotu.

Pocisk przeciwlotniczy jest w stanie osiągnąć prędkość 200 m/s po opuszczeniu wody i może atakować zarówno cele powietrzne, jak i naziemne. Pierwszy udany test podwodny miał miejsce w 2008 roku z okrętu podwodnego 212A. W 2013 roku turecka firma Roketsan, która pracuje nad głowicą bojową, oraz norweska firma Nammo, która opracowuje silnik rakietowy, dołączyły do prac rozwojowych.

Źródło: Thyssenkrupp Marine Systems