Toyota zbuduje w Chinach fabrykę Lexusa będącą w całości jej własnością

Toyota oficjalnie potwierdziła, że zakłada fabrykę Lexusa w Chinach. Zakład będzie zlokalizowany w dzielnicy Jinshan, na południowy zachód od Szanghaju i będzie specjalizował się w produkcji pojazdów elektrycznych na baterie (BEV) i akumulatorów.
Co wiadomo
Nietypowe dla Chin jest to, że zagraniczny producent samochodów zakłada własny zakład bez udziału lokalnych firm. Do niedawna zagraniczne firmy mogły produkować samochody w tym kraju wyłącznie poprzez spółki joint venture. Toyota, na przykład, ma wspólne fabryki z FAW i GAC, gdzie produkuje samochody elektryczne bZ3C i bZ3X. Teraz jednak, podobnie jak Tesla, Japończycy otrzymali pozwolenie na posiadanie całkowicie własnej fabryki samochodów.
Co wiadomo o nowej fabryce?
- Rozpoczęcie produkcji - 2027 r.
- Początkowa zdolność produkcyjna - 100 000 samochodów rocznie
- Utworzenie 1 000 miejsc pracy w fazie rozruchu
- Skupienie się na produkcji nowego modelu Lexusa z napędem akumulatorowo-elektrycznym, który zostanie dostosowany do potrzeb rynku chińskiego.
Toyota podpisała również umowę o współpracy z władzami Szanghaju w celu rozwoju energii wodorowej, autonomicznej jazdy, recyklingu i ponownego wykorzystania akumulatorów. Chiny są największym rynkiem pojazdów elektrycznych na świecie, a Toyota Motor pozostaje tu poważnie w tyle za lokalnymi markami, takimi jak BYD, Nio i Geely. Sprzedaż Toyoty i Lexusa w Chinach spada, więc firma musi dostosować się i zlokalizować produkcję. Firma chce uczynić Lexusa w pełni elektryczną marką w Chinach, Europie Zachodniej i Ameryce Północnej do 2030 roku.
Źródło: Toyota