Niemcy otrzymają pociski balistyczne po raz pierwszy od czasów zimnej wojny: kraj zamówił izraelski system PULS.

Autor: Mykhailo Stoliar | 07.02.2025, 09:36

Bundeswehra kupuje izraelskie systemy rakietowe PULS, aby zastąpić pięć systemów rakietowych MARS II (M270) przekazanych Ukrainie w 2022 roku.

Co wiadomo

Elbit Systems ogłosił zawarcie z Niemcami kontraktu o wartości 57 milionów dolarów na dostawę systemów rakietowych wielokrotnego startu PULS (MLRS). Liczba zamówionych jednostek nie została ujawniona, ale wnioski budżetowe Bundeswehry obejmowały pięć wyrzutni.

Kontrakt pokazuje szybkość podejmowania decyzji przez Niemcy: po przekazaniu M270 Ukrainie w lipcu 2022 r., proces zamówienia PULS rozpoczął się w październiku 2023 r., a kwoty zostały uzgodnione w grudniu 2024 r.

Według Hartpunkt, pierwsze dwie wyrzutnie pojawią się w 2025 roku w wersji standardowej, podczas gdy kolejne trzy będą miały niemiecki system sterowania i komunikacji i będą nazywane Euro-PULS. Następnie pierwsze dwie jednostki również zostaną zmodernizowane do tego poziomu. Europejska część prac zostanie przeprowadzona przez KNDS Deutschland. Należy zauważyć, że systemy będą oparte na podwoziu IVECO Trakker, chociaż głównym podwoziem dla Niemiec jest HX firmy Rheinmetall MAN Military Vehicles.


System rakiet wielokrotnego startu PULS. Ilustracja: Elbit

Kwestia amunicji dla PULS pozostaje otwarta. Najciekawsze opcje to pociski Extra o zasięgu 150 km (4 w zestawie) i Predator Hawk o zasięgu 300 km (2 w zestawie). Te ostatnie są przeznaczone do precyzyjnych ataków na chronione cele, mają dokładność 10 m, głowicę bojową o masie 140 kg i mogą uderzać w cele znajdujące się w odległości od 50 do 300 km.

Jeśli Niemcy pozyskają Predator Hawk, będzie to pierwszy raz od czasów zimnej wojny, kiedy Bundeswehra otrzyma pociski balistyczne. Po II wojnie światowej Niemcy nie mogły rozwijać pocisków dalekiego zasięgu, a Pershing 1 (zasięg 740 km), który został przekazany Stanom Zjednoczonym, został wycofany i zutylizowany w 1991 roku na mocy traktatu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty).

W latach 1989-1993 Bundeswehra otrzymała 158 M270 MLRS pod oznaczeniem MARS, ale bez funkcji ATACMS. Ze względu na redukcję armii do poziomu MARS II z możliwością GMLRS, w 2018 r. ukończono tylko 22 pojazdy, a 18 pozostało w magazynie.

Źródło: Hartpunkt