Przegląd Bluetooth Stereo zestawu Panasonic RP-BTD5

Autor: Oleg Murawyćky | 29.12.2019, 00:00

Marka Panasoniс nie trzeba przedstawiać - od dawna jest znana każdemu, kto choć trochę interesuje się sprzętem audio i wideo. Jest to tak zwana marka A, uznany autorytet na rynku. Jakość produktów marki A nie budzi wątpliwości, jeśli chodzi o górne i średnie segmenty cenowe. Jednak w celu uzyskania pełniejszego zasięgu rynku potrzebne są masowe i bardziej przystępne cenowo towary. I tu pojawia się główne pytanie - na czym można zaoszczędzić? Każdy producent odpowiada na to na swój sposób. Zobaczmy więc, na czym firma zaoszczędziła, wypuszczając zestaw słuchawkowy Bluetooth RP-BTD5 w cenie 172 zł, i co z tego wyszło na końcu.

Co znajduje się w zestawie?

Zestaw słuchawkowy jest zapakowany w mocne kartonowe pudełko i miękki futerał z osobnymi „kieszeniami” dla każdej słuchawki (aby nie ocierały się o siebie). Tej części opakowania nie można wyrzucić, ale służy do przechowywania i przenoszenia słuchawek dla większego bezpieczeństwa. Kabel USB o długości 0,6 m jest owinięty w tym samym pudełku w celu ładowania. W zestawie nie ma jednostki ładującej, która stała się już regułą dla akcesoriów - zakłada się, że ich baterię można ładować z komputera lub z ładowarek już w domu. Zestaw uzupełniono grubą papierową instrukcją obsługi w 16 językach, która zawiera nawet instrukcje dotyczące wyjmowania baterii w celu utylizacji po zakończeniu użytkowania słuchawek.

Wygląd, design, ergonomia

Obudowa słuchawek nie zawiera metalu - zarówno miseczki, jak i opaska na głowę wykonane są z połączenia matowego i błyszczącego plastiku, a końce miseczek wykonane są z gumy lub miękkiego materiału przypominającego gumę. Ten fakt, w połączeniu z dość prostym, użytkowym designem, sprawia wrażenie niedrogiej rzeczy, niektóre tańsze zestawy słuchawkowe wyglądają bardziej solidnie i bogato. Ale dzięki temu doborowi materiału zestaw słuchawkowy nie jest ciężki, a pałąk nie jest zbyt ciasny, a nacisk na uszy jest minimalny. Nauszniki typu On-Ear (półotwarte) bardzo słabo izolują uszy od dźwięków zewnętrznych.

Pałąk nie składa się, ale dla wygody noszenia na szyi i zwartości podczas noszenia słuchawek można je obracać, a dla dokładniejszego dopasowania poduszki wraz z ich plastikową podstawą odchylają się nieco od pozycji pionowej.

Rozmiar pałąka jest regulowany w dużym stopniu, nawet jeśli jest noszony na lekkim nakryciu głowy, istnieje margines. Krok regulacji, umiarkowanie ciasny.

Wszystkie przyciski, a także złącze ładowania, mikrofon i wskaźnik LED znajdują się na prawej słuchawce, elektronika i bateria są w niej ukryte. Sterowanie połączeniami i muzyką znajduje się na dużym, płaskim końcu słuchawki, przyciski są ozdobione wytłoczonymi symbolami wskazującymi odpowiednie funkcje. Są daleko od siebie i są łatwe w dotyku, dzięki czemu zestaw słuchawkowy można łatwo kontrolować na ślepo. Nie oszczędzali na przyciskach, to dobrze - głośność i przełączanie ścieżek są regulowane osobno, przewijanie wewnątrz utworu działa (w aplikacjach, które ją obsługują).

Niestety nie jest zapewnione przewodowe połączenie ze źródłem dźwięku, więc aby na przykład podłączyć telewizor, który nie ma modułu Bluetooth, należy kupić oddzielny nadajnik.

Funkcjonalność

Zaimplementowane są tylko podstawowe funkcje - odbieranie i kończenie połączenia, odrzucanie połączenia, a także, czasem konieczne, przełączanie dźwięku między zestawem słuchawkowym a telefonem. Zestaw słuchawkowy zapamiętuje do 8 sparowanych urządzeń, a po podłączeniu do dziewiątego pierwsze zostanie usunięte. Jednoczesna praca z dwoma telefonami (Multipoint) nie jest zaimplementowana, zaawansowane funkcje telefonu, takie jak zawieszanie połączeń i połączenia konferencyjne, również nie są obsługiwane. Ale to wszystko nie jest tutaj konieczne - ten zestaw słuchawkowy służy przede wszystkim do muzyki. Nawiasem mówiąc, do jej transmisji używany jest najpopularniejszy kodek SBC, który gwarantuje zgodność z dowolnym źródłem dźwięku i jest w stanie zapewnić dość wysoką jakość odtwarzania.

Informacje o baterii są przesyłane do telefonu i wyświetlane na panelu przełączników oraz na liście sparowanych urządzeń Bluetooth. To prawda, że ​​poziom naładowania zmienia się stopniowo - przez dwa dni niezbyt aktywnego użycia pozostawał 100%, a następnie gwałtownie spadł do 80%.

Jak każde podobne urządzenie, zestaw słuchawkowy można podłączyć za pomocą profilu HSP / HFP do jednego urządzenia (na przykład do telefonu lub komputera ze Skype), a poprzez A2DP / AVRCP do innego (na przykład do telewizora lub centrum medialnego). Jeśli tylko ten zestaw słuchawkowy jest używany z telefonem, połączenie jest bardzo szybkie, prawie natychmiastowe. Jeśli inny zestaw słuchawkowy lub głośnik został użyty ostatnio, może wystąpić opóźnienie, ponieważ telefon najpierw szuka ostatnio podłączonego urządzenia.

Aby uprościć pierwsze połączenie (parowanie) z innymi urządzeniami, BTD5 ma moduł NFC. Jego czujnik znajduje się w lewej słuchawce i musisz podnieść do niej sparowywane urządzenie.

Wrażenia z użytkowania

Biorąc pod uwagę dobrze znaną markę, a jednocześnie nie najniższą cenę, spodziewałem się mniej lub bardziej przyzwoitego dźwięku. Wskazały na to także cechy (18–20 000 Hz, głośniki 40 mm), ale niestety byłem bardzo rozczarowany. W tych słuchawkach muzyka brzmi stłumiona, ściśnięta. Pierwsza analogia, jaka przychodzi na myśl, to tak, jakbyś słuchał dźwięku z głośnika przez tylną ścianę. Dźwięk jest czymś nienaturalnym, „plastikowym”. Bas i góra są odtwarzane dość czysto i dokładnie, ale dokładnie do momentu podłączenia wokalu lub jakiegoś instrumentu średniego zakresu - gitary akustycznej, fortepianu, wiolonczeli, gitary elektrycznej (rytm lub solo), saksofonu itp. Takie instrumenty grają wyraźnie głośniej, na tle i basie, a „talerze” bębnów brzmią tak, jakby były bardzo daleko. Dość często pojawiają się obce dźwięki spowodowane rezonansem występującym w obudowie słuchawek. Dźwięk średnich częstotliwości jako całości jest w pewien sposób nieprzyjemny, wokale są nieożywione, bez niuansów i szczegółów. Utrata jakości dźwięku podczas transmisji jest bardzo słyszalna nawet w kompozycjach w bezstratnych formatach, a pliki mp3 już skompresowane ze stratami są jeszcze bardziej zniekształcone. Być może połączenie przewodowe uratuje dźwięk, ale nie miaąem możliwości to sprawdzić.

Deklarowany zakres częstotliwości wynosi od 18 Hz do 20 kHz. Test ze specjalnym plikiem audio zawierającym sygnał sinusoidalny o rosnącej częstotliwości od 3 Hz do 20,5 kHz wykazał, że słyszę w tych słuchawkach dźwięki o częstotliwości od około 30 do 14600 Hz, co jest zauważalnie gorsze niż w innych słuchawkach, które ja przetestowałem. Wskazuje to na dość silną przeszkodę w odpowiedzi częstotliwościowej na krawędziach, to znaczy niski poziom odtwarzania zarówno najniższych, jak i najwyższych częstotliwości w stosunku do średniej. Potwierdza to słuchanie muzyki.

Co ciekawe - scena dźwiękowa całkowicie nie ma głośności, wszystkie źródła dźwięku są odbierane jako dźwięk wewnątrz głowy lub wokół niej, ale ściśle w tej samej płaszczyźnie. Tak, słuchawki nie są systemem akustycznym, który jest właściwie ustawiony względem słuchacza, trudno jest tutaj uzyskać pełną lokalizację, ale w innych słuchawkach była co najmniej pewna głośność. Oczywiście zestaw słuchawkowy o wartości do 170 zł nie jest urządzeniem, od którego należy oczekiwać dźwięku Hi-End, ale wiele tańszych alternatyw, o których słyszeliście, brzmiało znacznie lepiej. Nie ważę się osądzać, dlaczego tak jest - albo głośniki się nie udają, albo obudowa jest wykonana z nieodpowiedniego materiału - ale jeśli uważasz się za miłośnika muzyki i konesera wysokiej jakości dźwięku - poszukaj innych opcji. Ponadto rezerwa mocy wbudowanego wzmacniacza jest niewielka w połączeniu ze słabą izolacją akustyczną, co zmusza głośność na ulicy lub w hałaśliwym pomieszczeniu do prawie maksymalnego poziomu, co również nie wpływa na czystość dźwięku w najlepszy sposób. Jeśli spojrzysz w kontekście gatunków muzycznych - te słuchawki zdecydowanie nie są przeznaczone do rocka, ani do klasyki orkiestrowej, wokale w nich również nie są w pełni ujawnione. Można w nich słuchać lekką, niezbyt bogatą w instrumenty muzykę. Cóż, oczywiście, w przypadku książek audio, podcastów i filmów z YouTube zawierających głównie treści głosowe, są one całkiem odpowiednie.

W trybie telefonu zestaw słuchawkowy działa dobrze. Mikrofon jest wystarczająco czuły, rozmówcy usłyszeli mnie bez problemów. Zastrzegany zasięg połączenia (10 metrów) jest potwierdzony na otwartej przestrzeni - nawet z marginesem. W mieszkaniu dwupokojowym dźwięk był przesyłany bez problemów między przeciwległymi końcami mieszkania przez dwie przegrody.

Autonomia podana imponująca - do 40 godzin odtwarzania. Wydaje się nawet, że to prawda - jedno pełne naładowanie wystarczyło na ponad dwa tygodnie testów. Ale jest niuans. Taką „długowieczność” osiąga się między innymi dzięki bardzo inwazyjnej oszczędności energii. Jeśli w ciągu 5 minut nic nie zostanie przesłane do zestawu słuchawkowego, słychać krótki sygnał dźwiękowy i natychmiast się wyłącza. Jest to tym bardziej obraźliwe, ponieważ słuchawki są bardzo wygodne i można ich długo nie zdejmować. Ta funkcja sprawia, że ​​słuchawki nie nadają się do użytku w trybie czuwania - gdy siedzisz w nich w pracy, okresowo słuchasz czegoś z Internetu lub po prostu nie chcesz przegapić ważnego połączenia. Niestety nie znalazłem sposobu, aby to wyłączyć lub przynajmniej zmienić czas oczekiwania.

Konkluzja

Ja sam nie kupiłbym Panasonic RP-BTD5, ale gdyby przy kupnie nie było możliwości sprawdzenia, najprawdopodobniej bym go zwrócił. Z całym szacunkiem dla marki lepiej było oszczędzać na czymkolwiek, ale nie na jakości dźwięku - to znaczy na głównej charakterystyce słuchawek. Jeśli dostaniesz je w sklepie, jednak ich sprawdź, może jestem zbyt kategoryczny, w końcu jakość dźwięku jest subiektywna. Ale rynek jest pełen alternatyw za tę samą cenę lub nawet tańszą, które wyraźnie brzmią lepiej i solidniej - nawet ten sam ACME BH203 z mojego poprzedniego przeglądu. 

2 powody, aby kupić Panasonic RP-BTD5:

  • wybitna autonomia;
  • wygodna obsługa.

2 powody, aby nie kupować Panasonic RP-BTD5:

  • średnia jakość dźwięku;
  • paranoidalne ustawienia energooszczędności .
Specyfikacji Bluetooth stereo zestawu Panasonic RP-BTD5
Masa (bez baterii) 155 g
Zakres częstotliwości 18-20 000 Hz
wrażliwość 94 dB ± 3 dB
połączenie Bluetooth 3.0 (A2DP, AVRCP, HSP , HFP);
Micro USB; NFC
Codec SBC
rozmiar głośnika 40 mm
impedancja 32 Ohm
żywność Bateria litowo-jonowa (300 mAh)
Podana żywotność baterii w stereo 40 godzin

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej