Firma FusionFlight zaprezentowała Axion – pojazd latający z ośmioma mikroturbinami i możliwością pionowego startu i lądowania

Firma FusionFlight, znana jako twórca pojazdu latającego AB6 JetQuad, ogłosiła opracowanie jego wersji pasażerskiej – Axion.
Co wiadomo
Axion jest pozycjonowany jako osobisty pojazd latający z pionowym startem i lądowaniem. Urządzenie to wykorzystuje osiem mikroturbinowych silników odrzutowych i działa na oleju napędowym, nafcie lub paliwie lotniczym, co pozwala mu funkcjonować nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.
Latający samochód może osiągnąć prędkość do 362 km/h i, jak zapewniają twórcy, wznosić się na wysokość do 10 km (nie pytajcie, po co). Czas lotu wynosi około 15 minut (nie pytajcie, jak urządzenie wróci z powrotem).
Urządzenie jest sterowane zarówno za pomocą dżojstików, jak i można zaufać autopilotowi, ustawiając kurs na ekranie dotykowym.
Pomimo kompaktowych rozmiarów, porównywalnych z małym samochodem (maksymalna masa startowa – 230 kg, z czego masa Axion – 70 kg, masa paliwa – 80 kg), Axion może być używany nie tylko do osobistych podróży, ale także do dostarczania towarów i udzielania pomocy w nagłych wypadkach.
Na razie Axion jest raczej prototypem, który wymaga poważnych poprawek, ale oczywiste jest, że za kilka dziesiątek lat takie urządzenia staną się powszechnym środkiem transportu.
FusionFlight już rozpoczęła testy naziemne Axion, a pierwsze testy powietrzne są zaplanowane na koniec 2025 roku. Przewidywana cena urządzenia to od 290 tys. USD, z możliwością indywidualnego zamówienia.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Kawasaki przedstawiła koncepcję robo-konia Corleo — imponujący transport przyszłości
- Brytyjski startup AltoVolo zaprezentował Sigma — futurystyczny pojazd latający z pionowym startem i prawie bezgłośnymi silnikami odrzutowymi
- Speedery-bajki z Gwiezdnych Wojen to już nie fantastyka: polski inżynier zaprezentował innowacyjny latający środek transportu Volonaut Airbike
- Klein Vision zaprezentowała latający samochód AirCar 2 z zasięgiem do 1000 km
Źródło: FusionFlight