Recenzja laptopa Lenovo Yoga Slim 9i: Business Command Center
Lenovo Yoga Slim 9i to flagowy ultrabook z naciskiem na komponent graficzny. A z punktu widzenia wyglądu wszystko ułożyło się w nim świetnie. Laptop naprawdę wygląda oryginalnie i wyróżnia się na tle konkurencji. Przede wszystkim dzięki naturalnej skórze na górnej pokrywie, a także szklanej palecie. Chociaż plusy nie kończą się na designie. Lenovo Yoga Slim 9i ma jasny ekran dotykowy 4K z obsługą HDR. Wewnątrz znajduje się nowoczesny i produktywny sprzęt, z którym doskonale radzi sobie bardzo cichy system chłodzenia. A żywotność baterii jest przyjemnie zaskakująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozdzielczość 4K wyświetlacza. Spośród cech technicznych zawodzi jedynie klawiatura z krótkim i mało informacyjnym skokiem klawisz. Oczywiście ważnym aspektem będą koszty urządzenia. Laptop nie jest jeszcze w sprzedaży, ale podczas ogłoszenia Lenovo ogłosił 1700$ za niską konfigurację ze skórzaną osłoną. W tej chwili jest to około 6400 złotych. I to bez podatków, ceł i innych rzeczy, więc prawdopodobnie nie należy spodziewać się ceny niższej niż 8000 złotych.
5 powodów, dla których warto kupić Lenovo Yoga Slim 9i:
- oryginalny i stylowy design z wykorzystaniem metalu, skóry i szkła;
- świetny wyświetlacz;
- wydajny i bardzo cichy układ chłodzenia;
- wysoka wydajność (biorąc pod uwagę klasę laptopa);
- długa żywotność baterii.
2 powody, aby nie kupować Lenovo Yoga Slim 9i:
- nie najwygodniejsza klawiatura;
- wysoka cena.
Szybki przegląd:
- Co jest w zestawie?
- Jak wygląda i jaką konstrukcję ma Lenovo Yoga Slim 9i?
- Czy korzystanie z laptopa jest wygodne?
- Jak dobry jest ekran?
- A co z wydajnością, autonomią i dźwiękiem?
- Podsumowanie
Co jest w zestawie?
Lenovo Yoga Slim 9i jest dostarczony w zwykłym szarym pudełku z logo YOGA. Zestaw jest minimalny. Laptop, kompaktowy zasilacz 65 W i odłączany kabel zasilający:
Jak wygląda i jaką konstrukcję ma Lenovo Yoga Slim 9i?
Lenovo Yoga Slim 9i jest pozycjonowany jako flagowy ultrabook z porządnym wizerunkiem i zaufaniem. Użyte materiały są odpowiednie. Główna część korpusu została wykonana z metalu, a obszar “dłoni” zdecydowano, aby był wykonany ze szkła. Ma powłokę oleofobową i jest prawie całkowicie pokryty małymi wypukłymi kropkami. Jedynie touchpad Glass Sense pozostał gładki, który znajduje się pod tym samym szkłem i nie jest w żaden sposób fizycznie oddzielony od całej szklanej podkładki pod dłonią. Ale najciekawszą rzeczą jest pokrywa. Pokryta jest naturalną skórą. Według firmy, dzięki specjalnej technologii obróbki, skóra zachowuje swoją pierwotną formę i wygląd, będąc jednocześnie trwałą. Ma wytłoczone logo YOGA w lewym górnym rogu i Lenovo w prawym dolnym.
Etui ma kształt klina znany z ultrabooków. W najgrubszym miejscu grubość wynosi 14,6 mm. Końce mają ciekawe wykończenie z ledwo zauważalnym połyskiem, co podświadomie daje poczucie wysokiego kosztu samego urządzenia. Liczba złączy w Lenovo Yoga Slim 9i jest bardzo skromna. Po prawej stronie znajduje się tylko jeden port USB Type-C Thunderbolt 4. Między innymi suwak do wyłączania kamery internetowej oraz przycisk zasilania. Dość dziwne miejsce, biorąc pod uwagę, że to nie jest transformator. Z drugiej strony laptop ma funkcję automatycznego włączania się po otwarciu pokrywy, więc nie jest to krytyczne w tym przypadku.
Prawie całą szerokość tylnego końca zajmuje zawias:
Po prawej stronie są dwa złącza USB Type-C Thunderbolt 4 i połączone gniazdo audio 3,5 mm. Możesz ładować laptopa przez dowolny port USB typu C:
Na przedniej krawędzi jest niewielki występ z wygrawerowaną nazwą serii. Już ostatnio znany element projektowy ultrabooków Lenovo. Ten sam występ przyda się do otwarcia laptopa:
Głośniki stereo w laptopie zostały umieszczone po bokach klawiatury, co nie jest tak powszechne w tak kompaktowych modelach. Chociaż w rzeczywistości klawiatura nie została uszkodzona. Ma dość standardowy rozmiar:
Dolna pokrywa Lenovo Yoga Slim 9i ma dużą perforowaną powierzchnię dla układu chłodzenia, a także gumowane nóżki zapewniające stabilność. Jednocześnie z tyłu znajduje się cały gumowany pasek prawie na całej szerokości laptopa:
Ramki na całym obwodzie ekranu są bardzo cienkie, jak przystało na flagowy model. W naszej konfiguracji ekran chroniony jest szkłem o zaokrąglonych krawędziach, podobnie jak w smartfonach. Kamerę umieszczono na swoim zwykłym miejscu, uzupełniają ją dwa mikrofony, kamera na podczerwień i czujnik światła. Aparat na podczerwień służy do rozpoznawania twarzy użytkownika. Jeśli wyłączysz go za pomocą suwaka, wówczas funkcja rozpoznawania nie będzie dostępna, trzeba w takim razie podać hasło. Czujnik światła służy nie tylko do automatycznej regulacji jasności do wyświetlacza, ale także do podświetlenia klawiatury (w odpowiednim trybie).
Lenovo Yoga Slim 9i wygląda, jest skonstruowany i działa dokładnie tak, jak zamierzali producenci. Bardzo drogo i solidne. Rodzaj analogu samochodów klasy wykonawczej. Wszystko jest zrobione naprawdę dobrze. Pytanie tylko, jak twarda jest skóra na pokrywie. Nie da się tego oszacować przez kilka tygodni użytkowania.
Czy korzystanie z laptopa jest wygodne?
Laptop można obracać o 180°. Zawias jest bardzo wygodny: laptop można otworzyć jedną ręką. Jednocześnie utrwalenie w żądanej pozycji jest niezawodne, wyświetlacz nie zwisa. Klawiatura jest typowa dla większości laptopów Lenovo (z wyjątkiem linii ThinkPad). Znajomy kształt guzików z zaokrąglonym dołem. Układ jest również znany z poprzednich modeli. Long Shift, parterowy Enter, górny rząd przycisków funkcyjnych zmniejszony, blok strzałek nie jest oddzielony od głównego, a wysokość strzałek w górę i w dół jest zmniejszona. Home, End, PgUp, PgDn są wyrównane ze strzałkami.
Przyciski mają bardzo krótki i miękki skok. A resetowanie wymaga znacznie mniej siły niż większość dzisiejszych ultrabooków. W rezultacie treść informacji bardzo cierpi: trudno zrozumieć, czy w ogóle nacisnąłeś przycisk. Krótko mówiąc, przyzwyczajenie się do klawiatury zajmuje trochę czasu. Jednocześnie istnieje kilka modeli o porównywalnej wielkości z wygodniejszymi klawiszami.
Podświetlenie klawiszy jest białe. Jest jednolite, posiada dwa stopnie jasności (plus wyłączony) oraz odrębny tryb automatyczny, za który odpowiada wspomniany czujnik światła.
Dotarliśmy do najciekawszej części powierzchni roboczej laptopa: szklanej palety ze zintegrowanym touchpadem Glass Sense. W rzeczywistości jest to jeden kawałek szkła, na którym powierzchnia touchpada została gładka, a reszta jest usiana małymi wypukłymi kropkami. To całkiem wygodne. Ale nawet pomimo obecności powłoki oleofobowej pozostają ślady użytkowania. Według Lenovo takie rozwiązanie pozwoliło na większy touchpad. Według osobistych odczuć nie ma znaczącej różnicy w tym sensie. Jednak z czułością i dokładnością pozycjonowania wszystko jest w porządku, a touchpad nie powodował żadnych skarg podczas użytkowania. Kolejną cechą jest odrzucenie przycisków mechanicznych. Zamiast tego zastosowano dotykowy system sprzężenia zwrotnego, który symuluje naciskanie. Ciekawe i całkiem wiarygodne.
Jak dobry jest ekran?
Lenovo Yoga Slim 9i ma 14-calowy wyświetlacz IPS. W młodszej konfiguracji jest to 1920x1080 z gamą kolorów 72% NTSC, 100% sRGB i jasnością 400 cd/m². Otrzymaliśmy również topową konfigurację z ekranem dotykowym 4K. Obiecują gamę kolorów 90% przestrzeni kolorów DCI-P3, obsługę VESA HDR400 i Dolby Vision. Maksymalna deklarowana jasność wynosi 500 cd/m². Wizualnie ekran naprawdę zachwyca zarówno jakością obrazu, jak i jasnością. Być może będziesz musiał skręcić do maksimum tylko w jasnym słońcu. Oczywiście kąty widzenia są maksymalne. Ekran dotykowy jest pokryty szkłem ochronnym, więc nie można uniknąć blasków.
Pomiary wykazały, że maksymalna jasność wynosi 475,13 cd/m2, co jest zbliżone do deklarowanej 500. Jasność czarnego pola wynosi 0,439 cd/m2, a statyczny kontrast 1082: 1. Również dzięki odwzorowaniu kolorów wszystko jest w porządku. Gama kolorów jest naprawdę szersza niż zwykłe sRGB.
Pozostałe wskaźniki są zbliżone do wartości referencyjnych. Istnieje tendencja do zimnych odcieni, ale jest ona minimalna. Temperatura barwowa - 7000K z odniesieniem 6500K.
A co z wydajnością, autonomią i dźwiękiem?
Lenovo Yoga Slim 9i otrzymała certyfikat Intel Evo. Zgodnie z główną ideą certyfikacja ta powinna ułatwić życie osobie, która wybiera flagowego laptopa do pracy. Musi on spełniać różnorodne wymagania. W szczególności posiadania procesora Intel i5 lub i7 11. generacji z grafiką Intel Xe. Co najmniej 8 GB pamięci RAM w trybie dwukanałowym, NVMe SSD wraz z 256 GB, żywotność baterii - ponad 9 godzin (FullHD), ekran o rozdzielczości co najmniej FullHD, czas budzenia poniżej sekundy, obsługa Wi -Fi 6 i Thunderbolt 4 itp.
Nasza konfiguracja Lenovo Yoga Slim 9i wykorzystuje procesor 11. generacji Intel Tiger Lake Intel Core i7-1165G7. Jest produkowany przy użyciu technologii 10 nm SuperFin, zawiera cztery rdzenie i obsługuje osiem wątków obliczeń wielowątkowych (HyperThreading). Częstotliwość podstawowa może wynosić od 1,2 do 2,8 GHz, w zależności od TDP. TDP może wynosić od 12 do 28 watów. W trybie Turbo Boost częstotliwość może osiągnąć 4,7 GHz dla jednego rdzenia i 4,2 GHz dla wszystkich rdzeni. Za grafikę odpowiada zintegrowany akcelerator Intel Iris Xe, w skład którego wchodzą jednostki wykonawcze bia 96, a maksymalna częstotliwość może osiągnąć 1300 MHz. Z pewnością nie jest to dyskretna grafika gry. Ale w najpopularniejsze gry można bez problemu grać za pomocą Intel Iris Xe. Na przykład DOOM 2016 na średnich ustawieniach daje średnio około 60 fps. Pamięć RAM 16 GB LPDDR4X 4266 MHz. Oczywiście jest wsparcie dla Wi-Fi 6 (2x2 802.11 ax), Bluetooth 5.1 i trzech portów Thunderbolt 4 USB-C do 40 Gbps.
Lenovo Yoga Slim 9i demonstruje w testach porównawczych bardzo dobry poziom wydajności jak na swoją klasę urządzeń. I zgodnie z osobistymi odczuciami laptop jest bardzo “sprytny” podczas pracy z aplikacjami, przeglądarka z mnóstwem zakładek nie sprawia mu żadnych niuansów, a także nie ma problemów z Photoshopem.
Dysk to 1 TB NVMe PCIe Gen3 x4 SSD. Model Samsung PM981a:
Urządzenie pamięci masowej jest bardzo zwinne. Prędkość odczytu - do 3550 MB/s, a zapisu - około 3000 MB/s:
Układ chłodzenia okazał się niezwykle skuteczny. W teście obciążeniowym AIDA64, nawet przy długotrwałych obciążeniach, temperatura komponentów jest utrzymywana na poziomie 52 °. Jednocześnie praktycznie nie ma hałasu. Aby usłyszeć, jak działa wentylator, musiałem zbliżyć ucho do laptopa. Korpus trochę się nagrzewa w obszarze nad klawiaturą, wszystko inne pozostaje bez zmian początkowej temperatury.
Lenovo Yoga Slim 9i ma baterię 63,5 Wh. Obiecują do 12 godzin pracy (dla modelu FullHD liczba ta deklarowana jest 20 godzin), obsługiwana jest funkcja szybkiego ładowania z dołączonego zasilacza 65 W. W typowym trybie pracy, przy komfortowej jasności biurowej (około 30%), stałym połączeniu Wi-Fi i korzystaniu z Chrome z kilkoma zakładkami, Photoshopem i muzyką w słuchawkach, laptop wytrzymał nieco ponad 8 godzin. Bardzo imponująca liczba jak na model 4K.
Głośniki stereo brzmią bardzo dobrze i głośno jak na ten rozmiar. Ale nie należy czekać na głęboki bas i dobrą szczegółowość: nie ma cudów. W celu dostosowania dostępna jest aplikacja Dolby Atmos z ustawieniami wstępnymi i możliwością regulacji korektora.
Ekran laptopa obsługuje Dolby Vision i jest odpowiednie małe narzędzie z trzema ustawieniami wstępnymi dla powiązanych treści.
Do ogólnej konfiguracji, monitorowania i aktualizacji laptopa służy aplikacja Lenovo Vantage, która jest stosowana we wszystkich laptopach firmy:
Podsumowanie. Trzy rzeczy, które należy wiedzieć o Lenovo Yoga Slim 9i:
- Lenovo Yoga Slim 9i to modny, drogi ultrabook o oryginalnym designie.
- Jest wyposażony w najnowszy sprzęt i świetny wyświetlacz 4K, a bateria zapewnia imponującą żywotność baterii.
- Słabym miejscem laptopa jest niezbyt wygodna klawiatura z krótkim i bardzo miękkim, mało informacyjnym skokiem klawisz.
- Prestiżowej obudowie z aluminium
- Certyfikat Intel Evo
- Głośniki z Dolby Atmos
Dane techniczne Lenovo Yoga Slim 9i | |
---|---|
Wyświetlacz | 14 cali, 4K, IPS, dotykowy, obsługa VESA HDR400 i Dolby Vision, szkło ochronne |
Wymiary | 318х200,9х14,6 mm |
Waga | 1,2 kg |
System operacyjny | 64-bitowy Microsoft Windows 10 Pro |
Procesor | Intel Core i7-1165G7, 4 rdzenie, 8 wątków, 1,2 / 2,8-4,7 GHz, Tiger Lake 10 nm |
Pamięć RAM | 16 GB LPDDR4X 4266 MHz |
Karta graficzna | Intel Iris Xe |
Dysk SSD | 1 TB NVMe PCIe 3.0x4 |
Komunikacja | Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 5.1 |
Złącza | 3х Thunderbolt 4 (Type-C), połączone audio 3,5 mm |
Kamera | Jest kamera HD, IR |
Akumulator | 63,5 Wh |