Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Nano: najlżejszy ThinkPad

Autor: Aleksander Czub | 24.07.2021, 08:31

Lenovo ThinkPad X1 Nano to jeden z najnowszych dodatków do linii notebooków biznesowych ThinkPad. Model zainteresuje tych, którzy szukają przede wszystkim bardzo kompaktowego, a jednocześnie wydajnego ultrabooka. ThinkPad X1 Nano jest rzeczywiście najmniejszym w całej linii, waży mniej niż 1 kg, co czyni go doskonałym towarzyszem podróży, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo dobrą żywotność baterii. Wewnątrz sprzęt, choć nie z najwyższej półki, ale bardzo wydajny (jak na standardy ultrakompaktowych laptopów), a ekran ma dobry obraz, z przyzwoitym marginesem jasności i proporcjami 16:10. Niestety, kompaktowe rozmiary wymagają poświęcenia, a laptop nie może pochwalić się bogatym asortymentem portów: tylko dwa Thunderbolt 4 i 3,5 mm audio. Cenę trudno nazwać demokratyczną, w sumie tak się dzieje z każdym ThinkPad-em.

Lenovo ThinkPad X1 Nano

Najlżejszy ThinkPad

Cienki, lekki i wytrzymały flagowy ultrabook z 13-calowym wyświetlaczem IPS, energooszczędnymi procesorami Intel Core Tiger Lake 11. generacji, 16 GB pamięci RAM, szybkim dyskiem SSD, podświetlaną klawiaturą, autorskim trackpointem i skanerem linii papilarnych.

Sprawdź cenę na Allegro.pl z 1 TB SSD

5 powodów, aby kupić Lenovo ThinkPad X1 Nano:

  • wytrzymały i lekki korpus, klasyczny, rozpoznawalny design
  • doskonały ekran IPS
  • imponująca wydajność (w swojej kategorii)
  • długa żywotność baterii
  • wydajny i cichy system chłodzenia

2 powody, by nie kupować Lenovo ThinkPad X1 Nano:

  • minimalny zestaw portów
  • bardzo wysoki koszt

Szybki przegląd:

  1. Co jest w komplecie?
  2. Jak wygląda i jaką ma konstrukcję Lenovo ThinkPad X1 Nano?
  3. Czy korzystanie z laptopa jest wygodne?
  4. Ekran Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Nano
  5. A co z wydajnością, autonomią i dźwiękiem?
  6. Podsumowanie

Co jest w komplecie?

Opakowanie i wyposażenie Lenovo ThinkPad X1 Nano jest podobne do wszystkich modeli linii ThinkPad. Zewnętrzne pudełko w kolorze “musztardy” i mniejsze czarne pudełko wewnętrzne, w którym mieści się sam laptop. W komplecie znajduje się sam ThinkPad X1 Nano, zasilacz 65 W z odłączanym kablem zasilającym oraz dokumentacja.

Jak wygląda i jaką ma konstrukcję Lenovo ThinkPad X1 Nano?

Linia Lenovo ThinkPad jest bardzo rozpoznawalna, firma doskonale o tym wie i aktywnie z tego korzysta. W związku z tym dziwnie byłoby oczekiwać czegoś radykalnie nowego w konstrukcji Lenovo ThinkPad X1 Nano. Laptop wygląda jak nieco mniejszy ThinkPad X1 Carbon. Zastosowano w nim te same materiały: włókno węglowe i stop magnezu, dzięki czemu laptop jest wytrzymały, a jednocześnie waży mniej niż 1 kg. W całej linii znajduje się dobrze znany czerwony trackpoint, a także dodatkowe przyciski na górze touchpada. Czarny laptop z miękką w dotyku powłoką. Jest bardzo przyjemny w dotyku, ale błyskawicznie zbiera odciski i ślady użytkowania. Na górnej pokrywie jest napis X1 oraz logo ThinkPad z diodą LED w literze „i”. Więc wszystko jest znajome i jasne.

Ale w przeciwieństwie do „większych” przedstawicieli linii, Lenovo ThinkPad X1 Nano otrzymał bardzo skromny zestaw portów. Po prawej stronie laptopa nie ma ich wcale. A z użytecznego jest tylko przycisk zasilania ze wskaźnikiem LED i otworami wentylacyjnymi:

Po lewej stronie znajduje się wskaźnik LED, para Type-C Thunderbolt 4 z obsługą Power Delivery 3.0 i DisplayPort oraz gniazdo audio 3,5 mm. Właściwie na tym kończy się cała gama portów laptopów. Do wygodnej pracy bardzo przyda się więc dodatkowa stacja dokująca:

Jedyną ciekawą rzeczą z tyłu są zawiasy. Chociaż laptop jest również dostępny z modułem LTE, a gniazdo karty SIM w takich konfiguracjach znajduje się z tyłu.

Z przodu widzimy tablicę z czterema mikrofonami zapewniających wyraźniejszą transmisję głosu i polecenia głosowe:

Na spodzie laptopa znajduje się obszar z perforacją na układ chłodzenia, cztery małe gumowe nóżki i dwa głośniki bliżej przodu laptopa:

Nad ekranem jest umiejscowiona kamera internetowa, kamera na podczerwień do rozpoznawania właściciela laptopa, wskaźnik LED działania oraz fizyczna osłona ThinkShutter, która w razie potrzeby zasłania obie kamery. Ramki na całym obwodzie ekranu są dość cienkie, jak przystało na nowoczesny ultrabook.

Pomimo niewielkich rozmiarów Lenovo ThinkPad X1 Nano ma 4 głośniki, z których 2 znajdują się nad klawiaturą. Podobnie jak starszy ThinkPad X1 Carbon.

Jakość materiałów i wykonania jest tradycyjnie na dobrym poziomie. Nic nie porusza się, okładki praktycznie się nie wyginają. Laptop posiada certyfikat MIL-STD-810G, więc (teoretycznie) powinien być wytrzymały. Oczywiście nie próbowaliśmy sprawdzać siły w praktyce. Ale chyba najciekawszą cechą laptopa jest jego waga: tylko 939g, co jest naprawdę imponujące.

Czy korzystanie z laptopa jest wygodne?

Laptop można łatwo otworzyć jedną ręką. Jednocześnie zawiasy wystarczająco pewnie mocują wyświetlacz i nie zaczyna on wibrować przy najmniejszym dotknięciu. Maksymalny kąt otwarcia laptopa to 180°. Układ klawiatury to standardowy ThinkPad, ale same przyciski są nieco inne. Z funkcji układu: zamieniono lewy klawisz Ctrl i Fn, co może nie być zbyt wygodne. Ale w ustawieniach możesz go zwrócić. Oddzielne przyciski Home, End i Delete znajdują się na końcu górnego rzędu, blok strzałki jest lekko wysunięty w kierunku użytkownika, a klawisze PgUp i PgDn znajdują się po bokach strzałki w górę. Jednocześnie PrtSc znajduje się pomiędzy prawym Alt i Ctrl. Przy przejściu z laptopa innego producenta przyzwyczajenie się do tego zajmie trochę czasu, ale nic krytycznego.

Notebooki ThinkPad zazwyczaj mają niezwykle wygodne i przyjemne w użyciu przyciski. W przypadku Lenovo ThinkPad X1 Nano firma musiała dokonać pewnych wyrzeczeń na rzecz jego smukłej obudowy i niewielkiej wagi. Przyciski w laptopie mają mniejszą wysokość i skok w porównaniu do większych ThinkPadów. Uczucia z nich nie są tak dobre, ale użytkowanie jest wygodne. Podświetlenie klawiszy jest białe, z dwoma poziomami jasności.

Touchpad w laptopie jest stosunkowo niewielki. Idealnie chciałbym trochę więcej. Ale dzięki dobrej czułości i wygodnej powłoce jest wygodny w użyciu, a podczas pracy nie jest potrzebna mysz. Nieco na prawo od touchpada znajduje się skaner linii papilarnych umożliwiający wejście do systemu. W przypadku, gdy kamera na podczerwień Ci nie odpowiada. Trackpoint z dodatkowymi przyciskami zaimplementowano jak zwykle, jak w innych modelach ThinkPad, więc miłośnicy tych elementów sterujących będą zadowoleni.

Ekran Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Nano

Lenovo ThinkPad X1 Nano ma 13-calowy wyświetlacz i niestandardową rozdzielczość 2160x1350 pikseli. Proporcje obrazu to 16:10, co jest wygodniejsze niż zwykłe 16:9 podczas pracy z dokumentami, tabelami i listami. Deklarowana maksymalna jasność to 450 cd/m², powłoka matowa antyrefleksyjna. Wizualnie ekran jest bardzo dobry, z maksymalnymi kątami widzenia i bogatym, jasnym obrazem. Pomiary wykazały, że maksymalna jasność to 438,646 cd/m² (zbliżona do deklarowanego wskaźnika), jasność czarnego pola to 0,385 cd/m², a kontrast statyczny to 1139:1. Odwzorowanie kolorów jest również w idealnym porządku: gama kolorów jest zbliżona do przestrzeni kolorów sRGB, a pozostałe wskaźniki są bliskie odniesienia. Średni błąd koloru ΔE wynosi nieco ponad 2, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem:

A co z wydajnością, autonomią i dźwiękiem?

Lenovo ThinkPad X1 Nano ma certyfikat Intel Evo (rozwinięcie programu Project Athena). Wszystkie laptopy z certyfikatem Intel Evo muszą spełniać szereg wymagań: rozdzielczość ekranu co najmniej FullHD, co najmniej 9 godzin pracy na baterii, szybkie ładowanie, Wi-Fi 6 i Thunderbolt 4 i tak dalej. W konfiguracji, którą odwiedziliśmy, zainstalowany jest procesor 11. generacji Tiger Lake Intel Core i7-1160G7. Wszystkie procesory z „0” są klasyfikowane jako UP4, a te z „5” są klasyfikowane jako UP3. Różnica między procesorami UP4 to niższy TDP, skromniejsza wydajność, ale także lepsza energooszczędność. Specjalnie dla Intel Core i7-1160G7 wartości TDP wynoszą 7-15 W, podczas gdy UP4 ma 12-28 W. Procesor jest wytwarzany przy użyciu ulepszonej technologii 10nm SuperFin, zawiera cztery rdzenie i obsługuje 8 wątków Hyper Threading. Częstotliwość bazowa może wynosić od 0,9 do 2,1 GHz w zależności od TDP. W trybie Turbo Boost częstotliwość może osiągnąć 4,4 GHz (pojedynczy rdzeń) i 3,6 GHz (wszystkie rdzenie). Procesor wyposażony jest w IPU (Image Processing Unit) - osobną jednostkę przetwarzania obrazu, koprocesor do przetwarzania wideo o rozdzielczości do 4k30 oraz obrazy do 27 megapikseli. Zintegrowana grafika Intel Iris Xe służy jako akcelerator graficzny, który zawiera 96 ​​jednostek wykonawczych, a maksymalna częstotliwość może osiągnąć 1100 MHz. W starszych procesorach częstotliwość grafiki jest wyższa: 1300 MHz. RAM - 16 GB LPDDR4X-4266 MHz, jest wlutowany na płytkę. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 802.11 ax (Wi-Fi 6) i Bluetooth 5.2.

Pomimo zastosowania energooszczędnej wersji procesorowej, laptop wykazuje całkiem sensowne wyniki w benchmarkach, jak na standardy ultraprzenośnych laptopów. A podczas użytkowania bez problemu obsługuje zarówno wiele kart w Chrome, jak i podstawową edycję zdjęć, więc nie ma się czym martwić.

Dysk to SSD PCIe Gen3 x4 NVMe v1.4, model WD SN530. Deklarowana prędkość odczytu do 2400 MB/s oraz zapisu do 1750 MB/s:

na 512 GB:

W rzeczywistych testach napęd wykazuje prędkość roboczą w pełni odpowiadającą deklarowanej. Wskaźniki nie są rekordowe, ale wystarczają do pracy. 

Test warunków skrajnych AIDA64 wykazał, że przy maksymalnym obciążeniu od samego początku procesor potrafi się nagrzewać do 100° (formalnie throttling wynosił aż 2%, czego w ogóle nie można brać pod uwagę), po czym układ chłodzenia przyspiesza a wnętrze nie nagrzewa się powyżej 80 °. Oczywiście nie ma spadków wydajności. Sam CO pracuje bardzo cicho nawet w trybie maksymalnej wydajności. A przy minimalnych obciążeniach całkowicie się wyłącza.

Lenovo ThinkPad X1 Nano nie jest laptopem do gier. Postanowili jednak uruchomić kilka gier i zobaczyć, do czego zdolny jest Intel Iris Xe. Wykorzystano natywną rozdzielczość 2160x1350 i niskie ustawienia grafiki. W Deus Ex Mankind Divided liczba klatek na sekundę wynosiła 30-35 FPS. W DOOM 2016 - około 40 FPS. Tak więc nowa zintegrowana grafika Intela jest całkiem użyteczna w grach.

Laptop zasilany jest trzyogniwową baterią 48 W*h, obiecuje 13,5 godziny pracy. Szybkie ładowanie wspiera dołączony zasilacz 65 W: możesz naładować 80% w godzinę, a pełne naładowanie zajmuje około 1,5 godziny. W trybie biurowym (przeglądarka z mnóstwem zakładek, dokumentów, kadrowanie zdjęć, połączenie Wi-Fi, niska jasność ekranu) laptop wytrzyma nieco ponad 8 godzin, co jak na tak kompaktowy i lekki laptop jest bardzo dobre.

Wbudowany system audio brzmi zaskakująco dobrze i głośno. Tak, nie należy się spodziewać głębokiego basu, ale jak na takie wymiary dźwięk okazał się bardzo godny. Istnieje osobna aplikacja Dolby do dostosowywania.

Do konfiguracji laptopa wykorzystywana jest autorska aplikacja Lenovo Vantage, którą widzieliśmy już wiele razy. Zawiera narzędzia do monitorowania systemu, instalowania aktualizacji, dostosowywania zasilania, trybu nocnego ekranu, klawiatury i tak dalej:

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o Lenovo ThinkPad X1 Nano.

  • Lenovo ThinkPad X1 Nano to ultrakompaktowy laptop biznesowy o trwałej i lekkiej konstrukcji, ważący mniej niż 1 kg.
  • Konfiguracja laptopa nadaje się do wygodnej pracy i „wyciąga” stosunkowo nowoczesne gry w natywnej rozdzielczości przy niskich ustawieniach graficznych.
  • Notebook może wytrzymać cały dzień pracy bez ładowania w trybie oszczędzania.

Lenovo ThinkPad X1 Nano

Najlżejszy ThinkPad

Cienki, lekki i wytrzymały flagowy ultrabook z 13-calowym wyświetlaczem IPS, energooszczędnymi procesorami Intel Core Tiger Lake 11. generacji, 16 GB pamięci RAM, szybkim dyskiem SSD, podświetlaną klawiaturą, autorskim trackpointem i skanerem linii papilarnych.

Sprawdź cenę na Allegro.pl z 1 TB SSD

Dane techniczne Lenovo ThinkPad X1 Nano
Wyświetlacz 13 cali, 2160x1350, 16:10, IPS, matowe wykończenie
Wymiary 292,8x207,7x16,7 mm
Waga 939 g
System operacyjny 64-bitowy Microsoft Windows 10 Pro
Procesor Intel Core i7-11600U (Tiger Lake, 10nm), 4 rdzenie / 8 wątków, 0,9-4,4 GHz, IPU
RAM 16 GB LPDDR4X-4266 MHz
Karta graficzna Intel Iris Xe
Dysk SSD 512 GB NVMe PCIe
Komunikacja Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 5,2
Złącze 2xThunderbolt 4 (obsługuje DisplayPort i Power Delivery 3.0), gniazdo audio typu combo 3,5 mm
Камера kamera HD + IR do identyfikacji właściciela, ThinkShutter
Akumulator litowo-polimerowy, 48 Wh, 3-ogniwowy

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej