Sąd w Niemczech uznał za nielegalne usuwanie rasistowskich wpisów z Facebooka

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 30.07.2021, 17:13

Niemiecki Sąd Najwyższy orzekł, że Facebook działał niezgodnie z prawem, usuwając z platformy rasistowskie wpisy i blokując konta ich autorów. Sąd orzekł, że największy portal społecznościowy nie powiadomił użytkowników z wyprzedzeniem ani nie wyjaśnił powodów usunięcia treści, które zamieścili.

Dlaczego ta decyzja jest kontrowersyjna?

Ten wyrok niemieckiego sądu z pewnością wywoła wiele dyskusji. Wyrok na korzyść anonimowego powoda jest zaskakujący również dlatego, że przedmiotowe publikacje w sposób oczywisty naruszają zasady Facebooka dotyczące zakazu publikowania treści i mowy nienawiści. Ponadto niemieckie prawo zabrania publikowania treści, które mogą mieć charakter destabilizujący i wzywają do przemocy wobec grup mniejszościowych.

.

W dodatku wyrok sądu w Karlsruhe stwierdza, że wewnętrzne zasady Facebooka dotyczące informacji zamieszczanych na portalu społecznościowym, które odnoszą się do usuwania postów i blokowania kont za naruszanie zasad platformy, "nie mają mocy prawnej". Takie stanowisko wynika z faktu, że Facebook nie ma obowiązku powiadamiania użytkowników o usunięciu ich postów i zablokowaniu kont.

Jaka jest odpowiedź sieci społecznościowej?

Facebook, ze swojej strony, wyraził gotowość do rewizji swojej decyzji w sprawie postów. Według najnowszych doniesień, są one związane z mową nienawiści wobec muzułmanów mieszkających w Niemczech.

Facebook

Źródło: reuters