NASA rejestruje obrazy masywnych pierścieni wokół odległej czarnej dziury

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 09.08.2021, 16:28

NASA obserwuje czarną dziurę, która jest częścią układu podwójnego o nazwie V404 Cygni. Układ znajduje się w odległości 7,800 lat świetlnych, a czarna dziura aktywnie pochłania pył i materię z towarzyszącej jej gwiazdy. Gwiazda towarzysząca ma około połowy masy Słońca.

Chociaż nie widzimy samej czarnej dziury, materia, którą zbiera ona od swojej gwiazdy towarzyszącej, uformowała się w dysk wokół czarnej dziury. Dysk jest widoczny, ponieważ świeci w promieniach X, co doprowadziło do powstania nazwy "rentgenowskie układy podwójne". Wybuch promieniowania X z V404 Cygni został wykryty przez obserwatorium Swift 5 czerwca 2015 roku.

Czym są te pierścienie

W wyniku wybuchu powstały wysokoenergetyczne pierścienie będące efektem tzw. echa świetlnego. Echo świetlne powstało, gdy promieniowanie rentgenowskie z czarnej dziury odbiło się od obłoków pyłu pomiędzy V404 Cygni a Ziemią. NASA zauważa, że chmury pyłu w kosmosie nie są jak kurz, który można zmieść wokół domu, ale bardziej jak dym składający się z drobnych cząstek stałych.

Powyższy obraz jest nowym złożonym obrazem w promieniowaniu X, z danymi z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra zaznaczonymi na niebiesko oraz danymi optycznymi z teleskopu PAN-STARRS pokazującymi gwiazdy w polu widzenia. Obraz NASA pokazuje koncentryczne pierścienie utworzone przez promieniowanie rentgenowskie emitowane przez flary V404 Cygni obserwowane w 2015 roku, odbite od różnych obłoków pyłowych.

Jaki jest pożytek z tej wiedzy

Obraz NASA jest uproszczony i pokazuje tylko cztery z ośmiu pierścieni. Naukowcy przeanalizowali 50 obserwacji wykonanych przez Swift w 2015 roku między 30 czerwca a 25 sierpnia.Chandraobserwował ten system od 11 do 25 lipca tego samego roku. Pierścienie są interesujące, ponieważ pozwalają astronomom poznać szczegóły dotyczące zachowania czarnej dziury oraz krajobrazu pomiędzy V404 Cygni a Ziemią.

NASA mówi, że średnica pierścieni w promieniach X podkreśla odległość do chmur pyłu, na które pada światło. Gdy chmura znajduje się bliżej Ziemi, pierścienie wydają się większe i odwrotnie. Węższe pierścienie wskazują, że wybuch promieniowania rentgenowskiego trwał krócej w porównaniu z szerszymi pierścieniami.

Źródło:nasa