Twórcy sztucznego kamuflażu uczą robota-kameleona wtapiać się w otoczenie
Koreańscy naukowcy stworzyli i pokazali na wideo robota kameleona, który potrafi wtopić się w otoczenie. Technologia ta działa w czasie rzeczywistym i praktycznie realizuje odwieczne marzenie o niewidzialności.
Kameleony i mątwy już dawno opanowały umiejętność wtapiania się w otoczenie. Dla ludzi jednak niewidzialność zawsze była domeną fantastyki naukowej, a nawet bajek. Naukowcy z Korei Południowej stworzyli technologię maskującą, która może automatycznie łączyć obiekt z otoczeniem w czasie rzeczywistym.
Opracowaniem jest stosunkowo prosty aktywny kamuflaż, który naukowcy demonstrują na filmie z wykorzystaniem robota kameleona. Opisują tę innowację jako elastyczną technologię modelowania kolorów, która pomaga robotowi wtopić się w otoczenie w czasie rzeczywistym.
Na filmie, robot przypominający kameleona zmienia kolor z czerwonego na niebieski i zielony, chodząc po różnych monochromatycznych powierzchniach. Jak zauważa Futurism, nie jest to bynajmniej pierwsza próba aktywnego kamuflażu, ale koreańskie opracowanie różni się od większości innych, które często polegają na umieszczeniu na powierzchni ogromnej liczby wielokolorowych pikseli.
Nowe podejście jest "niezwykle skomplikowane" z technologicznego punktu widzenia. Zmieniający kolor materiał robota kameleona składa się z kilku warstw wyświetlaczy. Są one ułożone jeden na drugim i zmieniają kolor za pomocą nanotechnicznych czujników wykrywających i wyświetlających kolory otoczenia.
Naukowcy mają wielkie plany rozwoju tej technologii. W przyszłości planowana jest integracja sztucznej inteligencji. Południowokoreańscy naukowcy najwyraźniej nie mają czasu na zastanawianie się nad konsekwencjami takiej integracji.
"Planujemy dalsze badania nad systemem czujników opartym na sztucznej inteligencji, który rozpoznaje nie tylko kolor, ale i kształty różnych otaczających nas obiektów. Dzięki temu możemy opracować lepszy sztuczny system maskujący" - mówią naukowcy.
Źródło: futuryzm