Apple zatrudnił 500 osób do ręcznego sprawdzania każdej aplikacji w App Store
Odbyła się rozprawa w jednym z pozwów Apple przeciwko Epic, a teraz czekamy na werdykt kalifornijskiego sądu. W międzyczasie, 325-stronicowe stanowisko prawne Apple'a zostało upublicznione i zawiera kilka niezwykle interesujących szczegółów na temat tego, jak działa jedna z największych i najważniejszych firm technologicznych na świecie.
Pierwszą imponującą liczbą jest po prostu liczba deweloperów zapisanych na iOS, platformę, która została uruchomiona 14 lat temu. Istnieje "27 milionów zarejestrowanych deweloperów iOS, którzy zgodzili się przestrzegać Umowy deweloperskiej", co oznacza, że około 0,33% światowej populacji to deweloperzy iOS.
Oczywiście, oznacza to dużą liczbę aplikacji, a "tak Apple używa - rzeczywiście, po raz pierwszy - rygorystyczny proces ręcznego przeglądu aplikacji, z udziałem około 500 pracowników Apple rozproszonych po całym świecie." Apple najpierw używa maszynowego sprawdzania, aby określić, czy aplikacja narusza jakiekolwiek zasady App Store lub używa prywatnych interfejsów API, a algorytm może również dokonać osądu na temat kopiowania lub oszukańczych aplikacji (takich jak odrzucenie klonu Fortnite o nazwie Fortcraft).
Ale czynnik ludzki jest bardzo ważny, ponieważ algorytmy są w zasadzie głupie: Apple podaje przykład, jak człowiek natychmiast rozpoznaje, że aplikacja kalkulatora prosząca o użycie kamery jest podejrzaną aktywnością, podczas gdy proces sprawdzania maszynowego niekoniecznie by to zauważył. Każdy wniosek jest zatem poddawany kontroli ludzkiej.
Może panować przekonanie, że wszystko może trafić do App Store, ale proces recenzji "prowadzi do odrzucenia około 40% zgłoszonych aplikacji". W większości przypadków odrzucane są aplikacje, które mają usterki lub błędy w oprogramowaniu, lub które mogą zagrozić prywatności lub bezpieczeństwu danych użytkownika." Aby dać pewne wyobrażenie o skali tego procesu, w 2020 roku Apple odrzuciło ponad 150 000 aplikacji za naruszenie prywatności.
W rezultacie iOS jest jedną z najbezpieczniejszych platform dla użytkowników, co jest kluczowym argumentem przemawiającym za podejściem Apple do "zamkniętego ogrodu". "W wyniku wysiłków App Review i kolejnych procesów Apple, liczba złośliwych aplikacji dla iOS jest znacznie niższa niż dla Androida. W 2018 r. platforma iPhone'a stanowiła zaledwie 0,85% infekcji złośliwym oprogramowaniem. Dla porównania, Android stanowił 47,15%, a Windows/PC - 35,82%."
Źródło: 9to5mac