Wykryto nieznane wcześniej fale radiowe pochodzące od pobliskich gwiazd i odległych galaktyk
Naukowcy zmierzyli fale radiowe tysięcy pobliskich gwiazd i odległych galaktyk, które nigdy wcześniej nie zostały zidentyfikowane, badając ciało galaktyczne sąsiadujące z naszą własną galaktyką Drogi Mlecznej, Wielki Obłok Magellana.
Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał teleskop Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) do "sfotografowania" fal radiowych Obłoku i zbadania struktur gwiezdnych w jego obrębie, uzyskując jedne z najwyraźniejszych obrazów radiowych Obłoku, jakie kiedykolwiek zarejestrowano.
O co chodzi
Duży Obłok Magellana to galaktyka granicząca z naszą własną, Drogą Mleczną, znana jako karłowata galaktyka satelitarna. Znajduje się ona około 158 200 lat świetlnych od Ziemi i jest domem dla dziesiątek milionów gwiazd.
Jej bliskość do Drogi Mlecznej sprawia, że jest doskonałym punktem odniesienia dla naukowców badających fundamentalne zagadnienia, takie jak powstawanie gwiazd i struktura galaktyk.
Naukowcy nie tylko wykonali najwyraźniejsze obrazy radiowe Obłoku, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, ale w swojej analizie zbadali również same gwiazdy, które tworzą strukturę Obłoku, w tym Mgławicę Tarantula, najbardziej aktywny region gwiazdotwórczy w lokalnej grupie.
Jaka jest wartość tego odkrycia?
Ponadto zbadano nowo wykryte emisje radiowe z odległych galaktyk w tle, jak również z gwiazd na pierwszym planie naszej Drogi Mlecznej.
Badanie to, opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, jest częścią wczesnego projektu naukowego Evolutionary Map of the Universe (EMU), który będzie obserwował całe południowe niebo i przewiduje odkrycie około 40 milionów galaktyk. Uzyskane w ten sposób dane zostaną ostatecznie wykorzystane, aby dać naukowcom jaśniejszy obraz tego, jak galaktyki i ich gwiazdy ewoluowały w czasie.
Źródło: oup.com
Ilustracja: Keele University