Opracowane przez Harvard błony bębenkowe drukowane w 3D gotowe do wprowadzenia na rynek

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 23.08.2021, 14:34

Uszkodzenie błony bębenkowej prowadzi do bólu i upośledzenia słuchu i może być trudne do leczenia. PhonoGraft , projekt naukowców z Harvardu, to wydrukowany w 3D implant ucha, który może naprawić uszkodzenie błony bębenkowej poprzez pobudzenie naturalnych komórek do regeneracji. Wynalazek został przetestowany i jest gotowy do rozpoczęcia komercyjnej produkcji.

Błona bębenkowa jest cienkim, okrągłym kawałkiem żywej tkanki, która wibruje w odpowiedzi na fale dźwiękowe i przekształca je w sygnały elektryczne, które są wysyłane do mózgu i przez niego interpretowane. Jednakże membrana nie może wykonać tego zadania, jeśli zostanie przebita. Może to nastąpić w wyniku uszkodzenia przez ciała obce, takie jak waciki, lub urazu spowodowanego bardzo głośnymi dźwiękami.

Co gorsza, takie naruszenie otwiera również barierę dla wirusów i bakterii, które mogą przedostać się do ucha wewnętrznego i wywołać poważną infekcję.

Obecnie najlepszym sposobem leczenia jest tympanoplastyka - naprawa otworu za pomocą przeszczepów z własnej tkanki pacjenta. Jednak "plaster" nie przenosi dźwięku tak dobrze jak zdrowa błona bębenkowa. Procedura ta wymaga nacięcia za uchem i często kończy się niepowodzeniem.

System PhonoGraft opracowany przez naukowców z Harvardu ma na celu rozwiązanie tych problemów. Implant naśladuje skomplikowany kształt naturalnej błony bębenkowej i jest wykonany ze specjalnego tuszu syntetycznego na bazie polimerów do druku 3D.

Oprócz przywrócenia słuchu, implant służy jako podstawa do regeneracji własnych komórek biorcy. Próby przeprowadzone na szynszylach, które mają taką samą anatomię ucha i taki sam zakres słyszenia jak ludzie, okazały się obiecujące.

Dodatkową zaletą jest to, że PhonoGraft może być wstrzykiwany przez przewód słuchowy, dzięki czemu proces ten jest mniej inwazyjny.

Źródło: newatlas

Ilustracje: harvard