Astronomowie zidentyfikowali nowy typ planety, na której mogłoby istnieć życie
Obcy, jeśli istnieją, prawdopodobnie zamieszkują skaliste planety takie jak nasza, ale nowe badania sugerują zupełnie nowy typ świata nadającego się do zamieszkania - taki, który ledwie przypomina Ziemię.
Ziemia jest jedynym znanym funkcjonalnym modelem świata nadającego się do zamieszkania. Ma więc sens, że astrobiolodzy mieliby nadzieję znaleźć dowody na istnienie obcych na skalistych egzoplanetach podobnych do Ziemi. Rzeczywiście, rozmiar naszej planety, jej skład chemiczny, temperatura i położenie w Układzie Słonecznym sprawiają, że jest ona korzystna dla życia, przynajmniej dla życia, jakie znamy.
Ale jak pokazują nowe badania opublikowane w The Astrophysical Journal, zupełnie nowa klasa planet zwanych Światami Oceanicznymi (Hyceanic) może być również odpowiednia dla życia. Tego typu planety nie istnieją w naszym Układzie Słonecznym, ale jest ich całkiem sporo w galaktyce. W rzeczywistości jest to to, czego można by się spodziewać, gdyby Ziemia i Neptun miały dziecko: planety hiperoceaniczne są duże i bardzo ciepłe, ich atmosfery są wypełnione wodorem i pokryte ogromnym oceanem planetarnym.
Nowa praca wysuwa teorię, że olbrzymie planety są potencjalnie zdatne do zamieszkania i że w ich oceanach może istnieć życie mikrobiologiczne lub nawet bardziej złożone formy życia. Co więcej, naukowcy pod kierownictwem Nikku Madhusudhana z Instytutu Astronomii w Cambridge zaproponowali zestaw biosygnatur, których astronomowie powinni szukać podczas badania tych światów, jak również listę obiecujących kandydatów na olbrzymów w pobliżu z kosmologicznego punktu widzenia.
Szczęśliwą cechą światów żyjących w gyceanie jest to, że istnieją one w większej strefie zamieszkiwalnej niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Znana również jako strefa Goldilocksa, jest to pasmo w układzie gwiezdnym, w którym woda w stanie ciekłym może istnieć na powierzchni planet. Zespół badawczy zidentyfikował 11 światów kandydujących na orbitach pobliskich gwiazd - wszystkie to czerwone karły - które są uważane za obiecujące cele dla biosygnatur.
Źródło: przestrzeń
Ilustracja: Amanda Smith, Nikku Madhusudhan