Japońscy naukowcy wydrukowali w 3D "prawdziwy" marmurkowy stek wołowy
Japońscy naukowcy opublikowali nowe badania, w których opisali udane stworzenie marmurkowej wołowiny przy użyciu technologii druku 3D. Powstały w ten sposób produkt mięsny zawiera wszystko, czego można oczekiwać od steku, w tym białko, tłuszcz, a nawet naczynia krwionośne. Takie "hodowlane" steki są bardziej przyjazne dla środowiska niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Wołowina Wagyu jest drogą, bardzo poszukiwaną odmianą wołowiny z Japonii; od swoich tańszych odpowiedników różni się rozległym marmurkowaniem tkanki mięśniowej tłuszczem, co nadaje jej wyjątkową teksturę. Chociaż steki są nadal popularne, hodowla bydła jest słusznie krytykowana jako niezrównoważone zajęcie, które przyczynia się do degradacji klimatu.
Mięso hodowlane wyhodowane w laboratorium zostało przedstawione jako przyszłe rozwiązanie problemów klimatycznych i środowiskowych związanych z hodowlą bydła. Chociaż technologia ta znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich kilku lat, drukowane w 3D steki nadal często nie mają złożonej struktury komórkowej właściwej dla prawdziwej wołowiny.
Naukowcy z Uniwersytetu w Osace zajęli się tym problemem w swoim nowym badaniu, donosząc, że byli w stanie stworzyć własną syntetyczną wołowinę o realistycznej strukturze komórkowej przy użyciu metody druku 3D. W procesie wykorzystano dwa rodzaje bydlęcych komórek macierzystych, które hodowano, a następnie wytwarzano metodą bioprintingu.
Produktem końcowym jest system drukujący, który może być używany do produkcji poszczególnych produktów z wołowiny, w tym popularnego i skomplikowanego steku Wagyu z warstwą tłuszczu. Inne konfiguracje, takie jak te z niższą zawartością tłuszczu, mogą być również produkowane.
Źródło: eurekalert
Ilustracje: Uniwersytet Osaka