10 seriali Apple, które powinieneś obejrzeć
W listopadzie 2020 roku mija rok od uruchomienia usługi streamingowej Apple TV+ . Ale możemy już powiedzieć, że usługa jest sukcesem i natychmiast ustawił poprzeczkę wysoko, dołączając do światowych liderów w wideo online: Netflix, Hulu i Amazon Prime z własnych filmów i seriali. Zebraliśmy dziesięć serii Apple w szerokiej gamie gatunków wartych uwagi, ilustrując szerokość usługi i jego chęć dotarcia do odbiorców o szerokim zakresie gustów i preferencji.
For All MankindMówi się, że naprawdę doceniamy coś dopiero wtedy, gdy to stracimy. Wydaje się, że to zasada, która przyświeca producentom For All Mankind, gdy proponują swoją alternatywną wersję historii podboju Księżyca. Stany Zjednoczone są w depresji - to radzieccy astronauci jako pierwsi wylądowali na Księżycu, a nie astronauci NASA. Stany Zjednoczone przegrywają wyścig kosmiczny ze Związkiem Radzieckim i biorą wszystko, by jako pierwsi dotrzeć na inne planety Układu Słonecznego. Serial został wyprodukowany przez Ronalda Moore'a, znanego z Battlestar Galactica i Caprica, a także z pracy nad Electric Dreams Philipa K. Dicka i Star Trek (od 1993 do 1999 roku). A także Ben Nadivi i Matt Wolpert, którzy pracowali razem nad scenariuszami do Fargo i Umbrella Academy.
Ta seria jest obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów gier komputerowych! Jest to opowieść o "brudnych" czasach twórców sieciowej gry RPG dla wielu graczy o nazwie "Mythic Quest". Jest ambitny i narcystyczny CEO, dziewczyna, która kieruje zespołem deweloperskim i nieustannie konfrontuje się ze swoim szefem, testerzy, którzy całymi dniami grają w grę w pracy, emerytowany scenarzysta i autor dialogów z niewielką wiedzą zarówno o grach, jak i technologii, który nieustannie odwołuje się do swoich starych umiejętności, o których nikt już nie pamięta. Jest kierownik projektu i dyrektor finansowy, który ciągle dusi w zarodku wszystkie "dobre" początki. Jest też miejsce dla popularnego nastoletniego streamera z milionową widownią, którego opinia na temat wszelkich innowacji w grze ma zawsze duży wpływ na dochody twórców. Serial ogląda się po prostu z równym zapartym tchem, pełen niespodziewanych zwrotów akcji (bez spoilerów - zobaczcie sami). Renderingi gry w scenerii fantasy urozmaicą wrażenia z oglądania. Miłym bonusem będą dodatkowe klipy po napisach końcowych, w duchu filmów Marvela (zaczynają się dopiero po 5 odcinkach). Wspaniale sfilmowany finałowy odcinek "kwarantanny", w którym wszyscy bohaterowie żyją w narzuconej sobie izolacji (ostatnia scena serialu to bomba!)
Projekt na dużą skalę z poważną historią science fiction - Amazing Stories lub Amazing Stories to nazwa legendarnego magazynu science fiction wydawanego od 1926 roku przez Hugo Gernsbacka (od którego pochodzi nazwa jednej z dwóch najbardziej prestiżowych nagród science fiction w USA, Hugo). Magazyn ukazywał się przez pół wieku i przedstawił światu autorów, którzy weszli do złotego funduszu science fiction dwudziestego wieku, takich jak Isaac Asimov. Publikowali w nim Ursula Le Guin, Roger Zelazny i Harry Harrison. W 1985 roku Steven Spielberg wykorzystał ten tytuł w mini-serialu fantasy. Nowa reinkarnacja zachowuje tę samą ideę: wszystkie serie nie są ze sobą powiązane i stanowią odrębne dzieła, tworzone ponadto w różnych gatunkach fantastyki. Producentami nowej wersji Niesamowitych historii są Adam Horowitz i Edward Kitsis, którzy pracowali razem przy serialach Once Upon a Time i Staying Alive.
Przy tworzeniu serialu telewizyjnego nie sposób pominąć gatunku animacji. Ten muzyczny serial (w każdym odcinku pojawia się kilka utworów muzycznych, co czyni go musicalem) opowiada o opiekunie najsłynniejszego parku miejskiego na świecie - Central Parku w Nowym Jorku. Nie tylko pracuje w parku, ale także mieszka w nim wraz z rodziną. Serial został wyprodukowany przez Lauren Bouchard, która miała rękę w "Bob's Burger" i Josh Gad, który miał rękę w kultowym "South Park". W każdym odcinku gościom parku przydarza się jakieś niezwykłe zdarzenie, z którym opiekun musi sobie poradzić, czasem ratując sam park przed jego gośćmi. Obok strażnika parku, jego córki, która marzy o karierze dziennikarskiej, głównym antagonistą jest starszy milioner, mieszkający w luksusowym penthousie z widokiem na park centralny.
Izraelski serial telewizyjny o konfrontacji między służbami wywiadowczymi Izraela i Iranu, który zyskał światową sławę po włączeniu go do abonamentu Apple TV+. Bohaterka serialu, Tamar Rabinya, jest urodzoną w Izraelu Iranką, która pracuje dla Mossadu i podróżuje do Iranu jako stewardessa irańskich linii lotniczych. W pracy pomaga jej haker Milad, który próbuje wyłączyć irański system energetyczny, aby zaszkodzić programowi nuklearnemu tego kraju. W serialu występują izraelscy i irańscy aktorzy, którzy są u nas w dużej mierze nieznani. Oprócz zwrotów akcji rodem z thrillera szpiegowskiego, program ujawnia światu wewnętrzne życie Iranu, w dużej mierze nieznane poza jego granicami.
The Show, który pod koniec 2019 roku kopnął historię serii Apple. Tętniąca życiem "feel-good" historia dla USA od razu postawiła serial na równi z najpopularniejszymi programami o życiu stacji telewizyjnych od środka (zwłaszcza sensacyjnym News Service sprzed kilku lat. W rolach głównych wystąpiły aktorki Jennifer Aniston i Reese Witherspoon, które tak się składa, że są prowadzącymi najpopularniejszego w USA porannego programu telewizyjnego. Fabuła filmu opiera się na molestowaniu seksualnym w pracy, które prowadzi do rezygnacji i zakończenia kariery gospodarza, granego przez Steve'a Carella. Serial nie stopniuje i nie dzieli bohaterów na złych i dobrych, pokazując problemy każdego z nich. Wszystko to sprawiło, że serial stał się jednym z najważniejszych wydarzeń 2019 roku.
Jak mówi mądrość ludowa, w kraju ślepców królują wzrokowcy. Serial opisuje dystopijną, postapokaliptyczną przyszłość, w której ludzie całkowicie tracą wzrok i uczą się z tym żyć. Jason Momoa wciela się w rolę twardego wojownika (kto by nie był), który zostaje obarczony opieką nad bliźniakami urodzonymi ze zdolnością widzenia. Czym staną się dla świata? Klątwa sprowadzająca na ludzkość nieszczęście czy nadzieja na odrodzenie pełnoprawnego życia? Rozległe, zamaszyste ujęcia pośród piękna przyrody, sceny walk niewidomych wojowników - wszystko to wynikało z prostego założenia fabularnego: co by się stało i jak zmieniłoby się życie ludzkości, gdyby ludzie stracili zdolność widzenia?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to kolejna hollywoodzka opowieść o outsiderach, którzy stają się zwycięzcami i mistrzami. Ale tak nie jest, a serial wcale nie jest opowieścią o sukcesie wynikającym z ciężkiej pracy i pracowitości. To serial o życiu, cieszeniu się życiem i pomaganiu innym ludziom, by byli szczęśliwi mimo wszelkich przeszkód. Komiczna jest historia Teda Lasso, trenera futbolu amerykańskiego, który przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, by trenować drużynę piłkarską, której najlepsze dni ma już za sobą (nie zna nawet zasad tej dziwnej dla Amerykanów gry). A seria jest rzeczywiście komiksowa. Ale wszystkie wydarzenia w nim rozwijają się wcale nie według reguł telewizyjnego sitcomu. Ten realizm i pozytywna energia, która rozprzestrzenia się wokół Teda Lasso, tak spodobał się publiczności, że seria otrzymała już "zamówienie" na nakręcenie dwóch kolejnych sezonów.
Adaptacja bestsellerowej powieści Williama Landaya o tym samym tytule, która ukazała się w 2012 roku. Chris Evans wciela się w rolę amerykańskiego prokuratora okręgowego Andy'ego Barbera, który prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa młodego chłopca. W trakcie procesu okazuje się, że jego syn, Jacob, może być zamieszany w morderstwo. Co z pewnością spowoduje problemy dla całej rodziny. Próbując zachować wszystko, co jest mu drogie, Andy stara się jak może, by uniewinnić syna. Jednak nowe dowody coraz bardziej sugerują, że to Jacob popełnił zbrodnię. Dramat psychologiczny, który trzyma widza w napięciu do ostatniego kadru. Kto w końcu jest prawdziwym mordercą i czy prokuratorowi uda się utrzymać rodzinę w całości bez łamania prawa?
Adaptacja jednej z najambitniejszych serii science fiction stworzonej przez Isaaca Asimova, autora słynnych Trzech praw robotyki. Na cykl składa się 7 powieści oraz 3 kolejne, napisane przez zwolenników pisarza po jego śmierci. Fabuła oparta jest na przewidywanym przez wielkiego matematyka Gary'ego Seldona upadku Imperium Galaktycznego dzięki nauce psychohistorii. Zgodnie z planem Seldona nie da się uniknąć upadku i nadejścia Ciemnych Wieków dla ludzkości, a jedynie można je złagodzić poprzez stworzenie specjalnej organizacji (Fundamenty), której celem jest zachowanie i odrodzenie cywilizacji setki lat później. Biorąc pod uwagę rozległość narracji, serial ten mógłby stać się głównym wydarzeniem 2021 roku w telewizyjnej fantastyce, a materiału wystarczy na więcej niż jeden sezon.
- 11 najlepszych filmów o wirtualnej rzeczywistości
- Przewodnik po Terminatorze: wszystkie zabójcze maszyny z filmów i seriali
- Niech Moc będzie z Wami! Z czego składa się świat Gwiezdnych Wojen
- 10 premier filmowych 2021 roku, na które będziesz potrzebował kina domowego