Apple ułatwiło składanie skarg na złośliwe oprogramowanie w App Store
Apple odpowiedziało na jedną z najpopularniejszych próśb użytkowników. Teraz możesz szybko zgłosić problematyczne oprogramowanie do App Store bez uciekania się do różnego rodzaju sztuczek.
Po raz pierwszy od lat przycisk "Zgłoś problem" powrócił do opisu aplikacji, wraz z rozwijaną listą, która pozwala między innymi na "Zgłoszenie oszustwa lub nadużycia".
Przed premierą iOS 15 jedyny sposób na szybkie znalezienie takiego przycisku był wyjątkowo nieoczywisty - trzeba było przewinąć aż do końca zakładki "Aplikacje" lub "Gry". Drugim sposobem na znalezienie przycisku "Zgłoś problem" było czekanie, aż w skrzynce odbiorczej pojawi się mail od Apple z fakturą za zakupioną aplikację.
Przycisk przekierowywał użytkownika na specjalną stronę, gdzie mógł wybrać np. opcję "Zgłoś podejrzaną aktywność" lub "Zgłoś problemy z jakością". W obu przypadkach żadna z opcji nie oferowała spójnego i jednoznacznego sposobu zgłaszania nadużyć. Na przykład, wybranie opcji "Zgłoś podejrzaną aktywność" przekierowywało użytkownika do wsparcia Apple. Jeśli użytkownik wpłacił już pieniądze i padł ofiarą oszustwa, możliwe było jedynie zgłoszenie "problemów jakościowych".
Teraz nawet ze strony darmowej aplikacji z możliwością dokupienia dodatkowych funkcji można zgłaszać problemy. Tak, system nadal przekierowuje użytkowników na stronę, która wymaga ponownej identyfikacji, ale interfejs jest znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika.
Nie jest jeszcze jasne, jakie działania Apple planuje podjąć w związku z reklamacjami. Firma podobno zatrudnia około 500 osób odpowiedzialnych za audyt aplikacji w App Store. Dla porównania, Facebook ma 15 000 moderatorów, Google - 20 000, a Twitter - 2 200.
Na początku września pojawiła się informacja, że Apple poszukuje pracowników na stanowisko "ASI Investigator" - osób zajmujących się badaniem złośliwych aplikacji i problemów z nimi związanych. To stanowisko jest obecnie nieaktywne.
Nie wiadomo jeszcze, jak będzie funkcjonował mechanizm składania skarg. Dobrą wiadomością jest to, że Apple zaczęło słuchać życzeń użytkowników. Ostatnio firma pozwoliła użytkownikom oceniać aplikacje stockowe w App Store - poprzednia "odporność" oprogramowania Apple spowodowała niezadowolenie wielu użytkowników.
Źródło: @keleftheriou
Ilustracja: Parampreet Chanana