Astronomowie być może odkryli pierwszą planetę krążącą wokół trzech gwiazd jednocześnie

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 04.10.2021, 15:51

W przeciwieństwie do naszego Układu Słonecznego, który składa się z jednej gwiazdy, uważa się, że około połowa wszystkich układów gwiezdnych, takich jak GW Ori, gdzie astronomowie zaobserwowali nowe zjawisko, składa się z dwóch lub więcej gwiazd, związanych ze sobą grawitacyjnie.

Jednak do tej pory nie odkryto żadnej planety krążącej wokół trzech gwiazd po orbicie kołowej. Przynajmniej jeszcze nie teraz. Ale wydaje się, że to się zmienia.

Używając potężnego teleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), astronomowie UNLV przeanalizowali trzy zaobserwowane pierścienie pyłowe wokół trzech gwiazd. Takie pierścienie są kluczowe dla formowania się planet. W ten sposób naukowcy odkryli znaczącą, ale tajemniczą "lukę" w potrójnym dysku pyłowym.

Zespół badawczy zbadał różne możliwe źródła, w tym możliwość, że luka powstała w wyniku grawitacyjnego pędu trzech gwiazd. Jednak po zbudowaniu kompleksowego modelu GW Ori, doszli do wniosku, że bardziej prawdopodobnym i fascynującym wyjaśnieniem przestrzeni w dysku jest obecność jednej lub więcej masywnych planet, podobnych w swej naturze do Jowisza.

Gazowe olbrzymy, według Jeremy'ego Smallwooda, głównego autora i studenta astronomii na UNLV, są zwykle pierwszymi planetami, które tworzą się w układzie gwiezdnym. Po nich następują planety ziemskie, takie jak Ziemia i Mars.

Samej planety nie widać, ale znalezisko, opisane we wrześniowym wydaniu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, sugeruje, że jest to pierwsza odkryta planeta z potrójną orbitą. W najbliższych miesiącach naukowcy mają nadzieję uzyskać bezpośrednie dowody na istnienie tego zjawiska.

Źródło: phys.org

Ilustracja: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), ESO/Exeter/Kraus