Transparent Crystal: wideorecenzja telefonu LG GD900 Crystal

Autor: Technosław Bergamot | 17.08.2009, 02:21

Niezależnie od tego, że firma LG nie planuje dostarczyć tego telefonu na rynek ukraiński (przynajmniej na razie), nie mogliśmy się powstrzymać od dotknięcia pierwszego na świecie urządzenia z przezroczystą klawiaturą, ale to działa.

Trochę historii

Informacje o telefonie po raz pierwszy wyciekły na dzień przed MobileWorld Congress 2009. Na samej wystawie słuchawka została ukryta pod szkłem, a następnie został nazwany Transparent. Przy okazji, wraz z telefonem na stojaku znajdował się zestaw słuchawkowy o takim samym designie, o którym wszelkie wzmianki już zniknęły. Nazwa Crystal pojawiła się nieco później - w kwietniu, kiedy to zademonstrowano kolejną z jego funkcji - możliwość wykorzystania przezroczystego panelu jako touchpada. Technologicznie LG GD 900 Crystal jest klonem flagowego LG Arena, choć są widoczne różnice: wyświetlacz nie jest chroniony szkłem hartowanym, nie ma GPS, ilość pamięci wewnętrznej jest zmniejszona. Ale aparat z pięciomegapikselowego zmienił się w ośmiomegapikselowy, pozostawiając możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 720x480, zamieniając to urządzenie w zabójczą kamerę. Dla tych, którzy nie pamiętają - możliwości takiej kamerki opisaliśmy w recenzji LG Arena, gdzie notabene można też zobaczyć filmy demonstrujące interfejs klasy S odziedziczony po GD 900 Crystal.

Główne dane techniczne

Wymiary 105x53x14 mm
Waga 127 g
Wyświetlacz Ekran dotykowy, TFT, 3 cale, 800x480, 16 mln kolorów
Pamięć 1,5 GB, obsługa kart microSD do 32 GB
Aparat 8 MP (3264x2448), wideo 720x480 30 fps
Komunikacja HSDPA, GPRS, EDGE, Bluetooth 2.1 A2DP, microUSB, Wi-Fi, TV-out
Bateria litowo-jonowa, 1000 mAh
Funkcje Interfejs S-Class, Dolby Mobile, przezroczysta klawiatura, obsługa DivX i XviD, ładowanie przez USB

Wideo recenzja telefonu LG GD 900 Crystal

Wygląd

Korpus, w przeciwieństwie do Areny, nie metalowy. Nawet klawisze sprzętowe, które wyglądają metalicznie, są pokryte przezroczystym laminatem.

Przedni panel jest ozdobiony gradientowym niebieskim wypełnieniem. Z przezroczystego obszaru na dole telefonu przechodzi do głębokiego błękitu na górze.

Ze względu na światło lampy błyskowej kolor niebieski nie jest tak widoczny na zdjęciach jak w rzeczywistości.

Pod względem rozmiarów, urządzenie jest całkiem zgodne z nowoczesnymi wyobrażeniami o smukłości i grubości slidera. Zmniejszenie go byłoby prawie niemożliwe ze względu na 3-calowy ekran. I czy jest to naprawdę konieczne?

Przezroczysty plastik jest albo zadymiony od urodzenia, albo po prostu ściemniał w trakcie użytkowania - nie udało się tego stwierdzić na pewno.

Ten prototyp ma wyraźnie więcej niż kilka miesięcy, więc kupujący powinien być przygotowany na to, że przezroczysty plastik może się porysować, a sam plastik zmętnieć (jak przezroczyste silikonowe etui, jeśli ktoś wie).

Telefon dobrze leży w dłoni i nie różni się od innych sliderów. Ale jakże imponująco wygląda ta przezroczystość! Przyciąga uwagę innych lepiej niż magnes w postaci spinacza.

Co ciekawe, ze względu na przezroczystość wieczka, można zobaczyć glansnapis na baterii, gdy jest ona otwarta. Osobiście podobało mi się również to, że kamera chowa się po zamknięciu.

Wymiary porównawcze LG GD900 i Nokia N97

Widoki boczne w stanie zamkniętym i otwartym.

Wyraźnie widać metalową ramkę, w której zamontowany jest cały mechanizm suwaka.

Na tym zdjęciu widać wyraźnie, że pokrywa baterii również ma gradient.

Tutaj widać ramkę jeszcze lepiej.

Aparat w telefonie to 8 megapikseli z autofokusem, lampą błyskową LED i lustrem. Warto również zwrócić uwagę na gniazdo kart microSD. Pomysł otwierania karty poprzez otwieranie suwaka uważam za ciekawy.

Widok z tyłu w pozycji zamkniętej

Na samym końcu ramy znajduje się delikatny mechanizm zatrzaskowy. Można powiedzieć, że przezroczysta pokrywa jest mocowana tylko w tym miejscu.

Być może LG GD900 jest jedynym telefonem, w którym użytkownik będzie musiał regularnie czyścić wnętrze klawiatury. Ponieważ każdy odcisk palca pozostawiony na wewnętrznej stronie plastiku będzie widoczny na zewnątrz.

Logo na zdjęciu jest podwójne, ponieważ odbija się od lustrzanej powierzchni.

Aby zdjąć pokrywę, należy lekko odchylić ten zaczep tutaj.

Złącze microUSB, które służy do ładowania telefonu, jest dobrze ukryte w rogu urządzenia. Pokrywa przesuwa się po łuku jak pokrywa chlebaka.

Synchronizacja danych

Wszystko wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku recenzji LG Arena. LG PC Suite III służy do synchronizacji danych z programem MS Outlook. Jest zrusyfikowany, dzięki standardowemu zunifikowanemu złączu wszystko jest łatwe do podłączenia, rozpoznania i synchronizacji. Istnieje możliwość selektywnej synchronizacji danych oraz archiwizacji zapasowych wiadomości SMS.

Wrażenia

Zrozumiałe, że nie mogliśmy rozwodzić się nad szczegółami w recenzji wideo, więc będę musiał opowiedzieć o interesujących drobiazgach tutaj.

  1. Pomimo tego, że telefon nie jest planowany na rynek ukraiński, posiada wsparcie dla języka ukraińskiego i odpowiedni interfejs menu
  2. Klawisze na przezroczystym plastiku nie tylko wibrują po naciśnięciu, ale są również podświetlane na niebiesko (chociaż w naszym prototypie podświetlenie nie działało)
  3. Przezroczysta klawiatura może być używana jako touchpad w prawie każdym momencie i służy do przewijania stron lub pozycji menu
  4. LG GD900 Crystal używa tego samego interfejsu S. Dlatego też w recenzji nie ma przykładowych zdjęć.

Bottom line

Szczerze mówiąc, nie ma sensu produkować slidera z przezroczystą klawiaturą i dotykowym wyświetlaczem. Slider z dotykowym wyświetlaczem (np. Samsung S8300) to już ewidentny overkill. Wyświetlacze dotykowe dają przewagę dużej klawiatury przy niewielkich rozmiarach - coś, z czym historycznie borykały się najpierw clamshelle, a potem slidery. Ale to, co się sprawdziło, jest tym, co się sprawdziło. W rzeczywistości, LG GD900 Crystal jest klonem LG Arena i wykorzystuje ten sam interfejs klasy S. Różnice to ulepszony aparat (8 megapikseli wobec 5), zredukowany GPS (brak nawigacji dla Crystal) oraz korpus nie chroniony szkłem hartowanym i metalową obwódką. Jednak wszystkie te argumenty są bzdurą w obliczu efektu, jaki przezroczysty panel suwaka wywiera na osoby znajdujące się w jego otoczeniu. To właśnie tutaj zrozumiesz głębię wyrażenia "obraz jest wszystkim"! Szczerze mówiąc, nie jest jasne, dlaczego LG ma zamiar rozpocząć sprzedaż LG GD910 przed Nowym Rokiem i "dostarczyć" ten slider z szalonym wzornictwem z uwagi na ukraińską publiczność. Ma swój urok i efekt, którego oczekiwałbym od niego bardziej niż od LG Chocolate w swoim czasie, który zachwycał ukrytymi klawiszami dotykowymi. Pozostaje jeszcze oczywiście kwestia ceny. Ale to będzie wyraźnie niższa niż LG GD910 (szacuję, że na plus 1.500-2.000 hrywien nad LG Arena). Telefon LG GD900 Crystal może, ale nie musi pojawić się na naszym rynku. Ale przejdzie do historii jako pierwszy telefon z przezroczystą obudową. To na pewno.