FBI aresztuje inżyniera za sprzedaż amerykańskich tajemnic nuklearnych ukrytych w kanapce z masłem orzechowym
FBI i Naval Criminal Investigative Service (NCIS) aresztowały inżyniera i jego żonę za próbę sprzedaży poufnych danych wojskowych. W niedzielę Departament Sprawiedliwości USA uznał Jonathana i Diane Toobbe z Annapolis w stanie Maryland za podejrzanych o udział w spisku mającym na celu sprzedaż informacji obcemu rządowi.
Według doniesień, przez prawie rok Jonathan - z pomocą swojej żony - próbował sprzedać dane klasy Restricted w zamian za kryptowaluty. Jonathan służył jako inżynier jądrowy w Marynarce Wojennej USA. W czasie służby w marynarce wojennej 42-letni Jonathan pracował w programie napędu jądrowego marynarki wojennej i posiadał poświadczenie bezpieczeństwa narodowego wysokiego szczebla.
1 kwietnia 2020 roku (co za żartowniś!) Jonathan wysłał próbkę informacji związanych z energią jądrową do niewymienionego z nazwy zagranicznego rządu wraz z listem, w którym napisał:
Przepraszam za kiepskie tłumaczenie na wasz język. Proszę przekazać ten list do swojego wywiadu wojskowego. Wierzę, że te informacje będą miały wielką wartość dla waszego kraju. To nie jest oszustwo.
Wymiana wiadomości trwała przez kilka miesięcy pod nazwiskami "Alice" i "Bob". Do 8 czerwca rozmówca wysłał na adres Toobbe wpłatę w wysokości 10 000 dolarów w kryptowalucie Monero w "dobrych intencjach", a kilka tygodni później inżynier podjął działania.
Mąż i żona pojechali do Zachodniej Wirginii do umówionego miejsca podrzucenia. Podczas gdy Diane przyjęła rolę obserwatora, Jonathan położył w miejscu "podrzucenia" połówkę kanapki z masłem orzechowym, wewnątrz której ukryta była karta SD zawierająca informacje o skradzionym programie reaktora jądrowego.
Karta SD została następnie uzyskana przez osobę kontaktową, tajnego agenta FBI, który wysłał Toobbe kolejne 20 000 USD w kryptowalucie. Po dokonaniu drugiej płatności, inżynier przesłał agentowi drogą mailową klucz deszyfrujący potrzebny do uzyskania dostępu do informacji zawartych na karcie SD. FBI było wtedy w stanie zweryfikować legalność danych i zorganizowano drugi transfer, którego koszt wyniósł 70 000 dolarów. Tym razem Toobbe umieścił kartę SD w opakowaniu gumy do żucia.
Wśród wykradzionych danych znalazły się schematy okrętów podwodnych klasy Virginia, których budowa kosztowała 3 miliardy dolarów, a które są w aktywnej służbie i mają pozostać w niej co najmniej do 2060 roku.
Źródło: zdnet
Ilustracja: Achim Scholty z Pixabay