Google wytoczył Epic Games proces o unikanie płatności za zakupy w aplikacji na platformie
Google złożył kontrpozew przeciwko Epic Games o zakupy aplikacji do gry Fortnite, twierdząc, że firma "umyślnie naruszyła" swoją umowę z deweloperami Sklepu Play, donosi ZDNet. Epic pierwotnie złożył pozew przeciwko Google w sierpniu, wkrótce po tym, jak złożył skargę przeciwko Apple i otrzymał kontrpozew od niego. "Epic został bezpodstawnie wzbogacony kosztem Google", powiedziała firma w swoim kontrpozwie.
Przypomnijmy, że firma Epic pozwała Google za usunięcie Fortnite ze Sklepu Play po tym, jak aktualizacja "Mega Drop" umożliwiła graczom ominięcie systemu zakupów w grze i zdobycie przecenionych przedmiotów. Google później zmusił OnePlus do złamania umowy, która widziałaby Fortnite launcher preinstalowany na OnePlus 8 smartphone, omijając Sklep Play i eliminując prowizję Google na zakupy w aplikacji.
Google powiedział, że w przeciwieństwie do App Store firmy Apple, deweloperzy Androida nie są zmuszani do korzystania z Google Play. "Wybierają je sami, gdy mają wybór między sklepami z aplikacjami dla Androida i kanałami dystrybucji" - czytamy w skardze. "Google wspiera ten wybór poprzez sam system Android, politykę Google Play oraz umowy Google z deweloperami i producentami urządzeń".
Jednak ten ogólnie logiczny argument jest skomplikowany przez dokumenty ujawnione w oryginalnym pozwie firmy Epic przeciwko Google. Wykazały one, że Google płaciło twórcom gier i producentom telefonów, takim jak LG i Motorola, za wyłączne korzystanie ze Sklepu Play, zamiast oferować inne opcje sklepu. Jest to jeden z powodów, na który powołuje się 38 stanów i terytoriów USA, które złożyły pozew antymonopolowy przeciwko Google w tym samym sądzie federalnym w Kalifornii, gdzie swój pozew złożyła również firma Epic.
W 2018 roku Google podobno zaoferował Epic do 208 milionów dolarów za przeniesienie Fortnite do Sklepu Play - skutecznie zmniejszając swoje zwykłe 30 procentowe przychody o około pięć procent. Według tych samych dokumentów sądowych, Google był tak zaniepokojony potencjalną utratą przychodów z Play Store, że był nawet rozważa nabycie Epic.
Źródło: zdnet
Ilustracja: Getty Images