Poznaj Roboat - innowacyjną łódź-robota z Amsterdamu [wideo]
Mieszkańcy Amsterdamu mogą wkrótce zobaczyć samobieżny statek wodny wielkości małego samochodu, który będzie bezszelestnie przemieszczał się po starożytnych kanałach, przewożąc pasażerów, towary lub śmieci (tylko się nie pomyl). Będzie to elektrycznie napędzany "Roboat" - po angielsku to o wiele bardziej wymowne niż "autonomiczny pojazd pływający".
Projekt ma na celu poprawę sytuacji w zakresie transportu miejskiego w tym konkretnym mieście poprzez dodanie lokalnych dróg wodnych do ogólnej sieci transportu miejskiego.
"Mamy duży ruch i zatłoczenie, a handel elektroniczny i logistyka zapychają małe uliczki miasta" - mówi Stefan van Dijk, dyrektor ds. innowacji w amsterdamskim Instytucie Zaawansowanych Rozwiązań Miejskich, który opracowuje i projektuje Roboat wraz z Instytutem Technologii w Massachusetts (MIT). "Jednocześnie mamy dużo otwartej wody w kanałach. Opracowaliśmy więc samobieżny, autonomiczny statek zaprojektowany tak, aby pomagał w logistyce w mieście, a także w transporcie ludzi."
Szczegóły techniczne Roboata są dostępne na stronie projektu, w tym wydajność baterii i system bezprzewodowego ładowania.
Poniżej linii wodnej łódź jest zorganizowana jak odwrócony dron powietrzny: dwie śruby napędowe, przednia i tylna, oraz dwa pędniki po obu stronach dziobu umożliwiają zwinne manewrowanie, w tym niezwykle płynne dokowanie. Obrazowanie laserowe z przodu, systemy GPS oraz liczne kamery po bokach pomagają w pozycjonowaniu. Roboat jest programowany z komputerów na lądzie.
Ponadto Roboaty są tak zaprojektowane, że mogą łączyć się w długie pływające "pociągi". Według Van Dijka, otworzy to możliwości bardziej różnorodnych zastosowań, takich jak stworzenie pływającej sceny koncertowej, tymczasowego mostu, uformowanie barki lub, w wersji morskiej, powstrzymanie wycieku ropy.