Technologia 5D umożliwia przechowywanie 500 TB na dysku wielkości płyty CD

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 01.11.2021, 17:52

Wykorzystując najnowsze lasery, naukowcy z Uniwersytetu w Southampton dokonali przełomu w dziedzinie przechowywania danych, umożliwiając niesamowitą gęstość i trwałość zapisu i przechowywania.

Nowa technologia pozwala na zapisanie 500 terabajtów na jednym nośniku wielkości CD-ROM. Twórcy przewidują, że ich wynalazek będzie wykorzystywany do przechowywania wszystkiego, od informacji muzealnych i bibliotecznych po osobiste dane biologiczne.

Technologia ta nazywana jest pięciowymiarową (5D) pamięcią optyczną. Zespół z Uniwersytetu w Southampton pracuje nad tym już od dłuższego czasu. Pierwsze wersje zostały zademonstrowane już w 2013 roku i na tym wczesnym etapie badacze z powodzeniem wykorzystali format do zapisu i pobierania pliku tekstowego o wielkości 300kb, choć mieli znacznie większe ambicje.

Dane są rejestrowane za pomocą lasera femtosekundowego, który emituje niezwykle krótkie, ale silne impulsy światła, tworząc w szkle maleńkie (nanoskalowe) struktury. Struktury te, oprócz trzech wymiarów przestrzennych, zawierają informacje o natężeniu i polaryzacji wiązki laserowej. Dlatego naukowcy nazywają swoją technologię "5D data storage".

W 2015 roku zespół zademonstrował swój sukces w wykorzystaniu technologii do przechowywania cyfrowych kopii popularnych dokumentów, ujawniając inne cechy systemu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pamięci dysków twardych, które są podatne na wysokie temperatury, wilgoć, pola magnetyczne i uszkodzenia mechaniczne, ta "wieczna" pamięć 5D obiecuje niesamowitą stabilność termiczną i praktycznie nieograniczoną żywotność w temperaturze pokojowej.

W tamtym czasie naukowcy nie pracowali jeszcze nad możliwością zapisu danych z wystarczająco dużą prędkością i gęstością, aby można je było wykorzystać w rzeczywistych zastosowaniach. Teraz naukowcy twierdzą, że udało im się osiągnąć postęp dzięki zastosowaniu zjawiska optycznego zwanego wzmocnieniem bliskiego pola.

Pozwala to na tworzenie nanostruktur za pomocą kilku słabych impulsów światła zamiast pisania bezpośrednio laserem femtosekundowym. Pozwala to na zapis danych z prędkością 1 000 000 wokseli na sekundę, co odpowiada 230 kb danych lub ponad 100 stronom tekstu na sekundę.

Źródło: newatlas

Ilustracja: University of Southampton