KIVI 43U710KB Android TV recenzja: najlepszy telewizor poniżej 10.000 UAH
Dzięki systemowi Android, inteligentne telewizory są masowo produkowane przez dziesiątki firm. Obecnie większość chińskich producentów smartfonów z Androidem idzie (lub planuje iść) w ten segment, więc konkurencja jest, delikatnie mówiąc, duża. W segmencie cen do 10 000 UAH, klienci wolą głosować na Xiaomi. Ponieważ znają markę i ufają jej. A dla marek Sony, Philips i Panasonic, które również mają w swojej ofercie telewizory oparte na Android TV, po prostu nie są zainteresowane działaniem w segmencie ultra-budżetowym. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nastawiamy się na zakup niedrogiego i nowoczesnego smart TV, to powinien być to Android, z rozdzielczością 4K. A w masowej 43-calowej opcji najlepszym wyborem byłby KIVI 43U710KB, który ma za konkurentów oprócz Xiaomi tylko modele Ergo (marka należąca do Foxtrot/South Contract), które podkreślają jakość swoich matryc ADS, które zastępują IPS. Model KIVI wyróżnia się tym, że jego twórcy, jak sami twierdzą, poszli na łatwiznę z dźwiękiem i obrazem, dodając obsługę HDMI 2.1 i uzupełniając HDR o kolejne autorskie algorytmy przetwarzania obrazu, a także dopracowując akustykę (jego skalibrowano 16 parametrami oraz dodano głośniki wysoko tonowe i obsługę Dolby Digital).
KIVI 43U710KB na tle konkurentów
redakcja poleca
|
KIVI 43U710KB
|
Poznaj cenę |
bestseller
|
Xiaomi Mi LED TV 4S 43"
|
Poznaj cenę |
dobra matryca
|
Ergo 43DUS7000
|
Poznaj cenę |
3 powody, dla których warto kupić telewizor KIVI 43U710KB:
- oryginalna wersja Android TV sterowana przez Google, z asystentem głosowym i obsługą Chromecast oraz aktualizacją do wersji 11;
- zaawansowane ustawienia obrazu z dostępem za pomocą jednego przycisku z pilota;
- najlepszy w swojej klasie dźwięk.
3 powody, dla których nie warto kupować telewizora KIVI 43U710KB:
- potrzebujesz przekątnej większej niż 43 cale;
- uważasz, że dopłacanie do lepszego dźwięku i obrazu nie ma sensu;
- nie potrzebujesz smart TV lub wybierzesz system Android.
Co ciekawego w telewizorze KIVI 43U710KB
Warto powiedzieć, że telewizory w segmencie budżetowym tak naprawdę niewiele się od siebie różnią (podobnie jak np. budżetowe smartfony). Wszystkie z nich są przeznaczone do wyświetlania obrazów wideo, więc główną różnicą wizualną jest przekątna ekranu. Zewnętrznie wszystkie telewizory wyglądają tak samo nudno - jest to prostokąt z ramkami, które stale mają tendencję do stawania się cieńsze, ale telewizory z tego samego roku są mniej więcej takie same. Różnice zaczynają się, gdy myślimy o zakupie smart TV. Telewizory tego typu wyróżniają się możliwością współpracy z serwisami internetowymi w zakresie odtwarzania muzyki i filmów. W związku z tym wymagają one połączenia z Internetem i mają możliwość zainstalowania odpowiednich aplikacji. Wszystkie inteligentne telewizory mogą łączyć się przez kabel Etherrnet i Wi-Fi, jedyną różnicą jest to, czy obsługiwane jest drugie pasmo 5GHz i jaka wersja Wi-Fi jest używana. I tu właśnie praca z aplikacjami jest parajęzykiem systemu operacyjnego, i tu zaczynają się różnice.
Światowi liderzy w produkcji telewizorów - Samsung i LG korzystają z własnych systemów: Tizen i WebOS, co ogranicza wybór aplikacji (tak naprawdę poza preinstalowanymi serwisami wideo nie ma nic innego przydatnego). To otwiera drzwi dla wszystkich innych producentów, aby szybko przyjąć Androida. O zaletach Android TV mamy osobny artykuł, nie ma sensu powtarzać wszystkiego tutaj po raz setny. Ważną rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że istnieją dwie wersje systemu Android dla telewizorów. Pierwszy z nich jest częścią AOSP (Android Open Source Project) i pozwala deweloperom robić co chcą: tworzyć własne powłoki i wypełniać je własnymi usługami. Jednocześnie za aktualizacje Androida odpowiedzialni są deweloperzy, którzy po każdej nowej wersji muszą wiele rzeczy przerabiać. Oryginalna wersja Android TV jest tworzona przez samych programistów Google, więc telewizory na tym systemie są aktualizowane w sposób przewidywalny i z gwarantowanym wynikiem stabilnej pracy. Odbywa się to kosztem zunifikowanego interfejsu (interfejs wszystkich producentów telewizorów wygląda tak samo), co dla użytkownika nie jest wadą. KIVI 43U710KB działa więc dokładnie na Android TV w wersji 9, a producent obiecuje aktualizację do wersji 11, omijając wersję 10.
KIVI 43U710KB: Widok z tyłu (render)
Warto też wspomnieć o obsłudze Chromecasta, którą nie wszystkie telewizory z Androidem posiadają. Dla tych, którzy nie wiedzą, jest to możliwość wysyłania obrazu z telefonu (lub przeglądarki Chrome na komputerze) do telewizora. Nie działa to oczywiście we wszystkich aplikacjach, ale na przykład w YouTube tak. Do telewizora można też przesyłać filmy z Facebooka. A z obsługą Asystenta Google sprawa nie jest taka prosta, nawet jeśli jest, jak w tym telewizorze, deklarowana. Oficjalnie Google Assistant nie działa jeszcze na Ukrainie. Oznacza to, że rozumie język rosyjski i doskonale rozpoznaje zapytania głosowe (również w języku ukraińskim), ale sprawy będą jeszcze bardziej interesujące, gdy zostanie oficjalnie uruchomiony. Ale nawet teraz można zadawać pytania Google za pomocą głosu i kontrolować swoje urządzenia domowe z obsługą Asystenta Google (kto ma jeden). Wygląda to tak:
Kolejną różnicą KIVI 43U710KB jest to, że jego twórcy znają się na rodzimym konsumencie (można o tym przeczytać w wywiadzie z CEO KIVI), dlatego do telewizorów z serii U710 dodali algorytmy przetwarzania obrazu, a także osobno zajęli się dźwiękiem. Warto powiedzieć, że wszystkie te algorytmy i technologie mają na celu poprawę obrazu i pracę z płynnymi przejściami obrazu i wygładzaniem gradacji kolorów (KIVI nazywa ten algorytm UltraClear), wygładzaniem szarpania podczas oglądania strumieniowego wideo (Motion Estimation Motion Compensation lub MEMC), automatycznym zwiększaniem kontrastu w lokalnych obszarach obrazu (Super contrast control). Osobno pracowaliśmy nad dźwiękiem. Głośniki są skalibrowane na 16 parametrów, a ich moc, dzięki dodatkowym głośnikom wysokotonowym, została zwiększona do 12 W każdy. O tym wszystkim pisaliśmy również w osobnym artykule.
A jak to wszystko działa w praktyce?
Ogólnie rzecz biorąc, w tym segmencie cenowym nie jest trywialnym zadaniem określenie różnicy na oko. Oczywiście, sercem dobrego zdjęcia jest technologia sensora. Jest ich nie tylko dużo, ale bardzo dużo, choć wszystkie w taki czy inny sposób współpracują z ekranami ciekłokrystalicznymi. Przełom technologiczny nastąpił po przejściu z lamp katodowych na podświetlenie LED, wtedy też pojawiła się różnica w rozmieszczeniu diod - w budżetowych modelach były one umieszczane na obwodzie panelu, ale teraz nie ma takich opcji, diody znajdują się za panelem, zapewniając lepszy kontrast i redukując odblaski na krawędziach. Biorąc pod uwagę udoskonalane z roku na rok technologie matryc trudno jest naocznie odróżnić matrycę IPS od nowej generacji matrycy PVA i wątpliwe jest, aby nabywca takiego telewizora zawracał sobie tym głowę. Ważne jest, aby zrozumieć zasadę: im późniejsza premiera telewizora, tym lepszy jest obraz dzięki technologii ekranów nowej generacji. Nowe technologie są ulepszane dosłownie co roku, ale żeby wyjaśnić różnicę między nimi trzeba zagłębić się w głęboką fizykę procesów zachodzących wokół ciekłego kryształu, co nie jest interesujące dla dzisiejszego nabywcy. Subiektywnie obraz jest dobry, a biorąc pod uwagę cenę, doskonały. Zaawansowane opcje kontroli obrazu są po prostu miłą łapówką. Zwłaszcza korekta kolorów o 7 barw zamiast 3 - jest gdzie się zwrócić dla tych, którzy lubią doprowadzić obraz do perfekcji. użytkownicy
i Android TV docenią również możliwość szybkiego dostępu do ustawień z pilota podczas oglądania filmu. Nie trzeba przechodzić do głównego menu telewizora, a następnie trzeba przeskoczyć kilka ustawień, aby dostać się do właściwej pozycji.
Jeśli chodzi o dźwięk, to subiektywnie wszystko brzmi dobrze, nie mam tu na myśli braku terkotania przy dużej głośności - to oczywista oczywistość. Generalnie jestem ostatnio zachwycony możliwościami dźwiękowymi telewizorów, ale zwykle recenzujemy telewizory z droższych segmentów cenowych, a tu mówimy o modelu w innej klasie cenowej. Tak więc wyniki wydają się przekraczać oczekiwania.
Tajemnica dźwięku tkwi w rozmieszczeniu głośników w tym telewizorze. Są one zamontowane w osobnej obudowie i jest w niej miejsce na piszczałki o wysokiej częstotliwości. Otwory w środku działają jak fazoinwerter.
Dla porównania, najlepiej sprzedające się głośniki Xiaomi to głośniki z otwartą ramką (za niską ceną zawsze stoi ekonomia). Właściwie wszystko to wyjaśnia różnicę zarówno w cenie, jak i w wynikach.
Dlaczego 43"? Jakie są inne możliwości?
Według wiceprezesa KIVI, największym zainteresowaniem ukraińskich nabywców cieszą się panele o przekątnej 43 cali i rozdzielczości 4K. Wszystko to można łatwo wytłumaczyć faktem, że te panele mieszczą się w psychologicznym progu ceny 10.000 hrywien. Wciąż jednak pozostaje wrażenie, że mamy do czynienia z odmianą samospełniającej się przepowiedni, a co jest tego przyczyną, a co skutkiem - KIVI skupia się na panelach 43", bo lepiej się sprzedają, czy też sprzedają się lepiej, bo producent celowo uczynił te właśnie modele atrakcyjnymi pod względem cech i ceny - trudno zrozumieć. Oprócz modelu 43-calowego, seria U710 obejmuje telewizory 40-, 50-, 55- i 65-calowe. Różnią się one oczywiście wielkością i wagą paneli. Nóżki w całej serii tych telewizorów są niewielkie (zresztą do ich przykręcenia nie potrzeba śrubokrętu - klucz imbusowy jest w zestawie) i dodają 200-300 gramów wagi oraz około 6 centymetrów wysokości. Wewnątrz elektronika jest taka sama, tylko model 40-calowy ma głośniki 2x8 watów zamiast 2x12 watów. A starsze modele mają inne mocowanie VESA - 400x200mm zamiast 200x200mm dla modelu 43" i 200x100mm dla 40".
Model | 40U710KB | 43U710KB | 50U710KB | 55U710KB | 65U710KB |
---|---|---|---|---|---|
Wymiary bez stojaka | 912x530x65 mm | 966x560x64 mm | 1123x650x62 mm | 1238x715x61 mm | 1455x837x64 mm |
Waga bez stojaka | 6 kg | 75 kg | 10,7 kg | 12,5 kg | 18 kg |
Cena | 9 499 UAH | 9 999 UAH | 12 199 UAH | 13 999 UAH | 17 999 UAH |
Jeśli spojrzeć na inne 43-calowe telewizory KIVI w sąsiednich przedziałach cenowych, to są dwa modele z 2019 roku: 43U700GU i 43U800BU. Cechuje je nieco szybsza matryca (6ms vs 8 w KIVI 43U710KB), nieco więcej pamięci RAM - 2GB vs.5 GB (przy okazji, w przeciwieństwie do KIVI 43U710KB, działają one na Androidzie w wersji AOSP, więc dla recenzowanego telewizora, gdzie wszystko jest zoptymalizowane zgodnie z dokumentacją techniczną Google, nie jest to kluczowe), a starszy model 43U800BU ma dwa razy większą pojemność pamięci wewnętrznej (16 GB, a nie 8 GB, jak w przypadku wszystkich innych modeli). Te dwa modele są również objęte 3-letnią gwarancją. Natomiast nowszy model 43U710KB ma nieco zmodyfikowaną umowę gwarancyjną: roczna gwarancja na telewizor i trzyletnia na wyświetlacz, co stanowi około 70% wartości telewizora. 43U600KD pochodzi z 2020 roku i jest młodszym modelem od 43U710KB: ma 2x10 watowe głośniki zamiast 2x12, ale największą różnicą jest to, że podobnie jak modele z 2019 roku, działa na własnym systemie Android TV, a nie na oryginalnej wersji.
Model | 43U710KB | 43U600KD | 43U700GU | 43U800BU |
---|---|---|---|---|
Wymiary bez stojaka | 966x560x64 mm | 966x560x65 mm | 966x560x65 mm | 966x560x65 mm |
Waga bez stojaka | 7,5kg | 7,4kg | 7,41kg | 7.41 kg |
Cena | 9 999 UAH | 8 999 UAH | 7 999 UAH | 9 999 UAH |
Pilot zdalnego sterowania
Pilot posiada osobny przycisk do uruchamiania aplikacji Netflix - zawsze jest sparowany z oficjalnie preinstalowaną w telewizorze aplikacją serwisu. Oraz osobny przycisk ustawień (Settings, umożliwiający regulację ustawień dźwięku i obrazu bezpośrednio podczas oglądania filmu, dzięki czemu natychmiast widać rezultaty). Pokrywa umożliwiająca dostęp w celu wymiany baterii jest wykonana na cały tylny panel, a proces otwierania przypomina tę samą procedurę z telefonów Nokia z przyciskiem. Dodatkowo, wbudowany mikrofon pozwala na przekazywanie poleceń głosowych do telewizora. I to chyba wszystko, co powinieneś wiedzieć o pilocie.
Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o telewizorze KIVI 43U710KB
- To 43-calowy telewizor 4K na oryginalnym systemie Android TV w wersji 9 z nadchodzącą aktualizacją do wersji 11 i wszystkimi korzyściami, jakie ze sobą niesie;
- Oprócz HDR wykorzystuje szereg algorytmów do poprawy obrazu, ma zaawansowane możliwości korekcji obrazu i obsługuje HDMI 2.1;
- Ma najlepszy w swojej klasie dźwięk - kalibrowane głośniki z głośnikami wysokotonowymi, o łącznej mocy 24 W.
Główne dane techniczne telewizora KIVI 43U710KB | |
---|---|
Ekran | 43", IPS, 4K (3840x2160 ), proporcje obrazu 16:9, podświetlenie typu LED |
Wymiary (bez podstawki) |
966x560x64 mm |
Wymiary (z nóżkami) |
966x622x231 mm |
Waga | 7,5 kg / 7.7 kg z nóżkami |
Wersja Androida | 9.0 Pie z nadchodzącą aktualizacją do 11 |
Procesor | A.C.E Pro Engine (chipset MediaTek) |
Pamięć | 8 GB pamięci masowej, 1,5 GB RAM |
Łączność | dwuzakresowe Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth |
Złącza | CI, HDMI 2.1 x 4, USB 2.0 x 3, Ethernet, optyczne wyjście audio, wejście kompozytowe RCA, 3. |
5 mm na słuchawki | Dźwięk |
2 x 12 W, Dolby Digital, 5-pasmowy EQ | Pilot zdalnego sterowania |
Mikrofon do komend głosowych | Efektywność energetyczna |
Klasa A | Cena |
9 999 UAH
- Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Dlaczego warto kupić Android TV
- Co ciekawego w KIVI 2020 Android TV
- Anatomia telewizora: wszystko, o co chcieliście zapytać o nowoczesnej technologii telewizyjnej
- Jak wybrać wymarzony telewizor